Ayọ

Ur.: 14 września 1980 r.
Aktywność: od 2001 r.
Gatunki: soul, reggae, indie
Wytwórnia: Mercury France & Motown (Universal), Polydor, MBM Records
 
Ayọ, a właściwie Joy Olasunmibo Ogunmakin to niemiecko-nigeryjska piosenkarka, autorka tekstów i aktorka. Urodziła się w niemieckiej kolonii.  Najpierw rozpoczęła naukę gry na wiolonczeli, by po krótkim czasie zmienić instrument na pianino, a następnie samodzielnie zajęła się gitarą. Piosenkarka po tym jak jej uzależniona od heroiny matka trafiła do więzienia, zamieszkała w domu dziecka. W tamtym czasie została członkiem dziecięcego zespołu La Taste. W wieku 15 lat Ayo. napisała swoją pierwszą piosenkę, która opowiadała o traumatycznym dzieciństwie. Kiedy jej ojciec, który w czasach studenckich dorabiał jako DJ, odkrył talent wokalny córki, wyprodukował jej pierwsze nagrania. Po swoich 18 urodzinach wokalistka rzuciła szkołę i podróżowała, mieszkając kolejno w Paryżu, Nowym Jorku i w Londynie. W 2002 roku podpisała pierwszy kontrakt z wytwórnią.
Od jej wielkiego wieloplatynowego debiutu minęło już trochę lat, ale wciąż zaskakuje świeżością artystyczną. Podbiła serca Polaków piosenką „Down On My Knees” pochodzącą z debiutanckiego albumu „Joyful”. Równie ogromną popularność odniosły także kolejne jej przeboje „Life is Real” oraz „And It's Supposed To Be Love”. Album „Joyful” już w samym dniu premiery w Polsce zyskał status Złotej Płyty. Kolejna płyta „Gravity at Last” przyniosła między innymi hit „Slow, Slow”. Jej koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.
Trudno jednoznacznie ją zaklasyfikować, gdyż po części uwielbia indie pop, flirtuje z reggae, ale wszystko to okraszone lekką nutką jazzu. Ostatnio artystka gościła u Polsce na Ladies Jazz Festival w Gdyni.
Jak sama artystka mówi: „Sława nigdy nie była dla mnie motywacją do napisania utworu czy grania muzyki. To zawsze było życie, ono najbardziej mnie motywowało”.  
 


Miejsca
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.