„Taniec – budowanie wspólnoty” - trzydniowy warsztat choreograficzny z Januszem Orlikiem - wszystkie bilety

Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

2019-05-21T12:30:00+0200
„Taniec – budowanie wspólnoty” - trzydniowy warsztat choreograficzny z Janusze... Centrum Kultury ZAMEK
2019-05-21, godz. 12:30 (Wtorek) Poznań Scena Nowa Zamek

Opis wydarzenia:

21-23.05.2019r., Scena Nowa CK ZAMEK, g. 12.30-14.30 (w pierwsze dwa dni) oraz 10.00-12.00 (trzeciego dnia), bilety: 2 zł "Taniec – budowanie wspólnoty” - trzydniowy warsztat choreograficzny z Januszem Orlikiem

 Zachęcamy, by doświadczyć ruchu pod okiem świetnego choreografa – Janusza Orlika. Trzydniowe warsztaty będą zdarzeniem integrującym, pozwalającym poznać siebie i drugiego człowieka bez kategoryzowania i stygmatyzacji. Przez dwa pierwsze dni Janusz prowadzi osobno: zajęcia z grupą artystów z niepełnosprawnościami (ze Stowarzyszenia na Tak) i zajęcia z grupą osób pełnosprawnych (w g. 12.30-14.00). Trzeciego dnia obie grupy spotkają się razem na wspólnych warsztatach integrująco-konfrontujących (w g. 10.00-12.00).
 
Jak mówi Janusz Orlik: „Poprzez warsztat pragnę prowokować do aktywności we wspólnym kreowaniu i praktykowaniu ruchu i zachęcić uczestników do odnajdywania własnego twórczego potencjału. Praca polegać będzie na wyzwoleniu potencjału twórczego wszystkich uczestników poprzez użycie alternatywnych narzędzi kreowania ruchu, praktyk choreograficznych i improwizacyjnych, które zwiększą umiejętność budowania zaufania, świadomość ciała, ułatwią generowanie i komponowanie ruchu.
Moim celem jest pokazanie tańca jako narzędzia ekspresji i komunikacji niewerbalnej dostępnego dla każdego, a nie jako formy czysto technicznej, zarezerwowanej jedynie dla profesjonalistów oraz podkreślenie, ważnego w mojej artystycznej pracy, czysto ludzkiego i emocjonalnego aspektu sztuki tańca. Zamierzam skoncentrować się nie tyle na precyzji i perfekcji, ile na budowaniu wspólnoty we wzajemnych relacjach i komunikacji w grupie. W pracy warsztatowej pragnę skupić się na wzbogacaniu wiedzy, zdolności i umiejętności ruchowych uczestników, zarówno w zakresie tworzenia, obserwacji wspólnych działań jak i ich konstruktywnego opiniowania.”
 
Janusz Orlik po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Występował w produkcjach choreografów takich jak Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Janusz tworzy również własne prace choreograficzne. Jest autorem spektakli „Exérèse monobloc” (2004), „a bliźniego swego jak siebie samego” (2006), „Live on stage” (2008), „Święto wiosny” (2011), „Insight” (2013), który został wyróżniony Nagrodą Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej za najlepszą choreografię przyznaną w ramach Polskiej Platformy Tańca 2014 oraz „Mute” (2018). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego „nic”. W 2009 roku wziął udział w spektaklu „Happy” Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa. Rok później dołączył do grupy Ugo Dehaesa, Kwaad Bloed (Belgia), występując w spektaklu „Forces”. W 2011 roku dołączył do Nigel Charnock + Company (Wielka Brytania) rozpoczynając pracę nad spektaklem „Ten Men”. W 2011 roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w „Rekonstrukcji” Joanny Leśnierowskiej. W 2012 roku wziął udział we wznowieniu „Horsemeat” Gary Clarke’a (Wielka Brytania). W 2013 roku rozpoczął współpracę z Danielem Landauem (Izrael). W 2014 roku wystąpił w „… (Rooms by the sea) z cyklu ćwiczenia w patrzeniu” autorstwa Joanny Leśnierowskiej, w spektaklu „Skutki niezamierzone” autorstwa Sjoerda Vreugdenhila, „Back to bone” autorstwa Rosalind Crisp oraz „Collective Jumps” autorstwa Isabelle Schad. W roku 2015 wystąpił we fragmencie „Shirtology” Jérôme Bela. W 2016 roku stworzył ruch sceniczny do spektaklu „Ojczyzna”  w Teatrze Polskim w Poznaniu. W tym samym roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w polsko-brazylijskim projekcie „Yanka Rudzka Projekt: Zaczyn”. W roku 2018 współpracował przy tworzeniu i wystąpił w polsko-brazylijsko-gruzińsko-armeńskim projekcie „Yanka Rudzka Projekt: Wielogłos”. Pozostałe prace to m.in. „Wysokie obcasy” dla zespołu baletowego Opery Krakowskiej, „Alfa” dla Sceny Tańca Współczesnego z Poznania, „Adagio” dla Teatru Muzycznego w Poznaniu. Poza pracą sceniczną Janusz prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011 i 2018.
 
foto: Jakub Wittchen, courtesy of Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk
 
Warsztaty odbywają się w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Od 2016r. produkujemy i prezentujemy w Zamku spektakle tworzone przez artystów wywodzących się ze środowisk osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny. Zapraszamy także na wykłady i warsztaty. W „Teatrze powszechnym” staramy się przełamywać bariery i stereotypy zarówno po stronie twórców, jak i wśród widzów.
Inne wydarzenia
Bilety na: BBB środa 0-1
Warsztat
BBB środa 0-1
Łódź - 24 kwietnia 2019 INFO
Bilety na: BBB środa 1-3
Warsztat
BBB środa 1-3
Łódź - 24 kwietnia 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.