menu zaloguj
KIEDY?
GDZIE?
CO?

Biuro Obsługi Klienta Wyślij bilet ponownie Zmiany w wydarzeniach
ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ

Polska awangarda filmowa od lat 20. do lat 60. – pionierskie realizacje polskiego filmu awangardowego - Spotkanie dedykowane pamięci Marcina Giżyckieg

Prowadzący zajęcia: dr Marcin Borchardt

Filmy zaprezentowane w bloku:

„Mieczysław Szczuka - 5 momentów filmu abstrakcyjnego” Marcina Giżyckiego, 2006, 2 min
„Henryk Berlewi – Kinefaktura” Marcina Giżyckiego, 2012, 3 min
„Europa” Franciszki Themerson i Stefana Themersona, 1931–1932, 12 min
„Przygoda człowieka poczciwego” Franciszki Themerson i Stefana Themersona, 1937, 8 min
„Apteka” Bruce’a Checefsky’ego, 2001, 5 min
„Drobiazg melodyjny” Bruce’a Checefsky’ego, 2006, 6 min
„Był sobie raz…” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 9 min
„Dom” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 11 min
„Sztandar Młodych” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 2 min

„Europa” Franciszki Themerson i Stefana Themersona, 1931–1932, 12 min.
Film powstał w oparciu o futurystyczny poemat Anatola Sterna „Europa”, opublikowany w 1929 roku. Film w 1940 roku został skradziony przez nazistów z laboratorium filmowego Vitfer w Paryżu, w 2019 roku został odnaleziony przez Instytut Pileckiego w Bundesarchiv w Berlinie.
Dzieło tworzy “ciąg obrazów luźno nawiązujących do tekstu wiersza, układających się w poetycką wizję współczesnego świata”. (...) Na film składają się fotogramy i kolaże Themersona, cyfry rzymskie oraz zdjęcia trikowe (animowane) lub specjalnie inscenizowane (na przykład ujęcie obżerającego się grubasa). Zainteresowanie i dyskusje, jakie wywołała, czynią z Europy niewątpliwie najważniejsze osiągnięcie polskiego filmu awangardowego przed II wojną światową.
Opis na podstawie tekstu Marcina Giżyckiego, “Kino a awangarda w Polsce przed rokiem 1939”, w: „Historie filmu awangardowego”, pod red. Ł. Ronduda, G. Sitek, Fundacja Okonakino, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Korporacja Ha!art, Warszawa-Kraków 2020, s. 65-76

„Przygoda człowieka poczciwego” Franciszki Themerson i Stefana Themersona, 1937, 8 min.
Wydarzenia fabularne filmu przedstawiają tytułowego człowieka poczciwego, niczym nie wyróżniającego się urzędnika, który przypadkowo słyszy w słuchawce telefonu słowa: „Nie będzie dziury w niebie, jeśli pójdziesz tyłem”. Rozpoczyna nietypową wędrówkę przez miasto. Jego działanie budzi wzburzenie – wyrusza za nim manifestacja z transparentami: „Na pewno będzie dziura w niebie” i „Precz z chodzeniem tyłem!”. Siedząc na kominie i przygrywając na flecie, człowiek poczciwy komentuje to krótko: „Bo trzeba się znać na przenośni, proszę państwa!”.
Ten gombrowiczowski w duchu film został zrealizowany w założonej przez Themersonów Spółdzielni Autorów Filmowych, a w główną rolę wcielił się księgowy SAF, Antoni Drążkowski. „Humoreska irracjonalna – w której każdy snadnie poetyczne możliwości człowieka poczciwego obejrzeć może”, jak mówił o filmie Stefana Themerson w wywiadzie udzielonym „Kurierowi Polskiemu”, wykorzystywała różnorodne środki artystyczne: przetwarzane zdjęcia aktorskie, liryczne fragmenty komponowane z abstrakcyjnych refleksów świetlnych, a także efekty malowane bezpośrednio na taśmie.
Opis na podstawie: Marcin Giżycki, „Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego”, Wydawnictwo Małe, Warszawa 1996; „Stefan i Franciszka Themerson. Poszukiwania wizualne”, kat. wystawy, Łódź 1981; Jolanta Lehmann, „Filmowa twórczość Themersonów”, w: „Z dziejów awangardy filmowej”, pod red. Alicji Helman, Uniwersytet Śląski, Katowice 1976.

„Apteka” Bruce’a Checefsky’ego, 2001, 5 min.
„Apteka” to afabularny film eksperymentalny z 1930 roku autorstwa Stefana i Franciszki Themersonów. Do jego realizacji Themersonowie wykorzystali stół trickowy własnego pomysłu. O szczególnym wyrazie artystycznym filmu decydowała gra świateł (miękkie, tańczące cienie uzyskane dzięki poruszaniu lampami nad stołem trickowym) i efekty wynikające z zestawienia negatywu taśmy z pozytywem.
Zdaniem Themersona, „Apteka” była pierwszym filmem, który wykorzystał i wprowadził w ruch statyczną technikę fotogramu, obecną przedtem jedynie w fotografii artystycznej. Choć w rzeczywistości podobne próby były już wcześniej podejmowane (np. przez Mana Raya czy Hansa Richtera), zaginiona „Apteka” jako pierwsza realizacja Themersonów zapisała się w historii polskiego filmu eksperymentalnego. Bruce Checefsky podjął próbę jej odtworzenia na podstawie zachowanych opisów filmu.
Opis na podstawie: Marcin Giżycki, „Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego”, Warszawa 1996; „Stefan i Franciszka Themerson. Poszukiwania wizualne”, kat. wystawy, Łódź 1981.
„Drobiazg melodyjny” Bruce’a Checefsky’ego, 2006, 6 min.
Odtworzony przez Bruce'a Checefsky'ego „Drobiazg melodyjny” to krótki film reklamowy zrealizowany przez Stefana i Franciszkę Themersonów w 1933 roku dla firmy galanteryjnej Wandy Golińskiej. Kilkuminutowa, udźwiękowiona reklama, emitowana w kinach przed seansami, powstała na skonstruowanym przez Stefana Themersona stole trickowym. Drobne przedmioty zostały ustawione na podświetlanej kalce, z której naświetlana była klisza.
W filmie reklamowym Themersonowie kontynuowali istotne dla całej ich twórczości poszukiwania w zakresie wzajemnej transpozycji dźwięku i obrazu – idei, którą wyraził Stefan Themerson już w 1928 roku w eseju poświęconym możliwościom radia.
Opis na podstawie: Marcin Giżycki, „Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego”, Warszawa 1996; „Stefan i Franciszka Themerson. Poszukiwania wizualne”, kat. wystawy, Łódź 1981.
„Mieczysław Szczuka - 5 momentów filmu abstrakcyjnego” Marcina Giżyckiego, 2006, 2 min.
Mieczysław Szczuka opublikował rysunek zatytułowany „5 momentów filmu abstrakcyjnego” w pierwszym numerze awangardowego pisma „Blok” (1924). Przedstawiał sekwencję elementów geometrycznych umieszczonych na jednej osi i oddzielonych pionowymi liniami. Obserwując podobieństwa figur i ich transformacje w kolejnych polach, Marcin Giżycki doszedł do wniosku, że rysunek przedstawia kolejne kadry niezrealizowanego filmu. Byłoby to pierwsze w Polsce studium filmu abstrakcyjnego.
Marcin Giżycki podjął próbę jego rekonstrukcji, wprowadzając rysunek w ruch i przypisując do każdego kadru pięć różnych nut, układających się w motyw muzyczny.

Opis na podstawie: Marcin Giżycki, „Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego”, Warszawa 1996; Marcin Giżycki, „Konstrukcja-reprodukcja. Grafika, fotografia i film w konstruktywizmie polskim”, „Kwartalnik filmowy” 2006, nr 54-55; Marcin Giżycki, „Walka o film artystyczny w międzywojennej Polsce”, Warszawa 1989

„Henryk Berlewi – Kinefaktura” Marcina Giżyckiego, 2012, 3 min.
Film jest animowaną wariacją na temat grafiki „Mechanofaktura” Henryka Berlewiego, awangardowego artysty związanego z konstruktywistyczną grupą Blok. W 1924 roku Berlewi ogłosił swoją teorię mechanofaktury – nowatorskiego rozwiązania w zakresie kształtowania obrazu, które zakładało zastąpienie zróżnicowanej faktury płótna jej dwuwymiarowymi, wizualnymi odpowiednikami: rytmem linii i płaszczyzn, formami geometrycznymi, gamą barwną zredukowaną do czerni, bieli i czerwieni.
Zmechanizowanie środków wyrazu miało pozwolić uzyskać efekt zróżnicowania fakturowego bez wykraczania poza „naturalną” dwuwymiarowość malarstwa. Ruch wynikający ze zrytmizowania obrazu był opisywany przez Berlewiego w sposób przypominający opis filmu – do tego odniósł się Marcin Giżycki, tworząc jego ruchomą rekonstrukcję.

„Był sobie raz…” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 9 min.
Film animowany, będący eksperymentem formalnym: ruchomy kolaż wycinanek z papieru, w którym figurom geometrycznym towarzyszą postaci wycięte ze starych gazet. „Był sobie raz…” przyniósł jego twórcom Walerianowi Borowczykow i i Janowi Lenicy międzynarodowy rozgłos.
Film został nagrodzony na MFF w Wenecji Złotym Lwem dla filmu eksperymentalnego w 1957 roku, Złotym Dukatem na MFF w Mannheim w 1958 roku i Syrenką Warszawską (Nagrodą Klubu Krytyki Filmowej SDP) w 1958 roku.

„Dom” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 11 min.
Ostatnie wspólne dzieło Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy, którzy zrewolucjonizowali sposób tworzenia i postrzegania filmu animowanego. Film to ciąg krótkich epizodów, które układają się w fabularny i formalny kolaż. Widz obserwuje serię surrealistycznych wydarzeń, rozgrywających się w pokojach secesyjnej kamienicy. Twórcy połączyli elementy filmu aktorskiego z różnorodnymi rodzajami animacji. Na ekranie można zobaczyć m.in. wycinanki, kolaże, animację przedmiotów oraz wprawione w ruch fotogramy Étienne'a Julesa Mareya, fotografika i pioniera kinematografii.
„Dom” został nagrodzony Grand Prix podczas Międzynarodowego Konkursu Filmu Eksperymentalnego, zorganizowanego z okazji Wystawy Światowej EXPO-58 w Brukseli.
„Sztandar Młodych” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 2 min.
Film kombinowany zachęcający do czytania dziennika „Sztandar Młodych”, zmontowany z nagrań archiwalnych i zdjęć animowanych. Materiał nawiązuje do ówczesnych wydarzeń sportowych, polityczno-społecznych i kulturalnych.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.


Warszawa

18.10.2022 , g. 17:00 (wtorek)

 
info

Bilety na termin:
18.10.2022 , g. 17:00 (wtorek)

Prowadzący zajęcia: dr Marcin Borchardt Filmy zaprezentowane w bloku: „Mieczysław Szczuka - 5 momentów filmu abstrakcyjnego” Marcina Giżyckiego, 2006, 2 min „Henryk Berlewi – Kinefaktura” Marcina Giżyckiego, 2012, 3 min „Europa” Franciszki Themerson i Stefana Themersona, 1931–1932, 12 min „Przygoda człowieka poczciwego” Franciszki Themerson i Stefana Themersona, 1937, 8 min „Apteka” Bruce’a Checefsky’ego, 2001, 5 min „Drobiazg melodyjny” Bruce’a Checefsky’ego, 2006, 6 min „Był sobie raz…” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 9 min „Dom” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 11 min „Sztandar Młodych” Waleriana Borowczyka, Jana Lenicy, 1957, 2 min „Europa” Franciszki Themerson i Stefana Themersona, 1931–1932, 12 min. Film powstał w oparciu...
info
info

Inne wydarzenia organizatora

Popularne w serwisie

SYLWESTER W WIEDEŃSKIM NASTROJU

SYLWESTROWE FAJERWEKI MUZYCZNE Mają wiedeńczycy swoje słynne koncerty noworoczne, dlaczego więc łodzianie nie mieliby mieć swojego… SYLWESTROWEGO! Wzorem lat poprzednich i tym razem nie zamierzamy dać Państwu „wolnego” w ten jedyny i niepowtarzalny dzień w roku. Któż, bowiem z nas nie marzy o przeżyciu tego nadzwyczajnego wieczoru w sposób niezwykły, wyjątkowy i zaskakująco oryginalny, tak by w pamięci...
SYLWESTROWE FAJERWEKI MUZYCZNE Mają wiedeńczycy swoje słynne koncerty noworoczne, dlaczego więc łodzianie nie mieliby mieć swojego… SYLWESTROWEGO! Wzorem...
31.12.2022, Łódź
KONCERT

SYLWESTER W WIEDEŃSKIM NASTROJU

31.12.2022 Łódź od 140,00 pln
kup bilet

ROYAL LVIV BALLET - "Jezioro łabędzie"

„Jezioro Łabędzie” - ROYAL LVIV BALLET Jezioro łabędzie ;to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata. Ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia, opowiada nam o prawdach uniwersalnych: o ludzkich namiętnościach, o walce dobra ze złem, o zdradzie, bólu ale przede wszystkim o potędze miłości. Bajkowa opowieść połączona...
„Jezioro Łabędzie” - ROYAL LVIV BALLET Jezioro łabędzie ;to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność...
12.02.2023, Gdańsk
BALET

ROYAL LVIV BALLET - "Jezioro łabędzie"

12.02.2023 Gdańsk od 116,50 pln
kup bilet

MĄŻ I ŻONA

Aleksander Fredro MĄŻ I ŻONA Reżyseria: Krystyna Janda Scenografia: Natalia Kitamikado Kostiumy: Dorota Roqueplo Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk Projekcja/Mapping: Jagoda Chalcińska Producent wykonawczy: Rafał Rossa Asystentka kostiumografki: Marzena Wojciechowska Asystentka ds. scenografii i kostiumów: Małgorzata Domańska Realizacja światła: Rafał Piotrowski Realizacja dźwięku: Michał Tatara...
Aleksander Fredro MĄŻ I ŻONA Reżyseria: Krystyna Janda Scenografia: Natalia Kitamikado Kostiumy: Dorota Roqueplo Reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk...
29.12.2022, Warszawa
SPEKTAKL

MĄŻ I ŻONA

29.12.2022 Warszawa od 61,00 pln
kup bilet

Koncert Karnawałowy 2023 - Największe Włoskie Przeboje - Jarek Wist

******* Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.
******* Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym...
04.02.2023, Gdańsk
KONCERT

Koncert Karnawałowy 2023 - Największe Włoskie Przeboje - Jarek Wist

04.02.2023 Gdańsk od 53,00 pln
kup bilet

KONCERT „MOZART – MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu Waldemara Malickiego i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ

KONCERT „MOZART– MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu WALDEMARA MALICKIEGO i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ W pierwszej części usłyszymy jeden z najbardziej znanych koncertów fortepianowych Wolfganga Amadeusza Mozarta – koncert fortepianowy A-dur KV 414 w mistrzowskim wykonaniu Maestro Waldemara Malickiego oraz mozartowską "Muzyczną niespodziankę", z których słynie pianista. ;Towarzyszyć mu będzie...
KONCERT „MOZART– MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu WALDEMARA MALICKIEGO i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ W pierwszej części usłyszymy jeden z najbardziej...
18.12.2022, Warszawa
KONCERT

KONCERT „MOZART – MATUSZKIEWICZ” w wykonaniu Waldemara Malickiego i Orkiestry Kameralnej FILHARMONII NARODOWEJ

18.12.2022 Warszawa od 79,00 pln
kup bilet

NOSPR po kolędzie / wieczór kolędowy z udziałem publiczności

Program Cicha noc W żłobie leży Tryumfy Króla Niebieskiego Przybieżeli do Betlejem Nie było miejsca dla Ciebie Lulajże, Jezuniu Jezus malusieńki Gdy śliczna Panna Gdy się Chrystus rodzi Mizerna cicha Dzisiaj w Betlejem Mędrcy świata, monarchowie Oj, maluśki, maluśki Dyrygent Anna Szostak Wykonawcy Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia Kwartet smyczkowy Aleksander Daszkiewicz – skrzypce...
Program Cicha noc W żłobie leży Tryumfy Króla Niebieskiego Przybieżeli do Betlejem Nie było miejsca dla Ciebie Lulajże, Jezuniu Jezus malusieńki Gdy śliczna...
29.12.2022, Katowice
KONCERT

NOSPR po kolędzie / wieczór kolędowy z udziałem publiczności

29.12.2022 Katowice od 65,00 pln
kup bilet

Dobra zmiana

Dobra zmiana Scenariusz, reżyseria, muzyka: Jakub ;Przebindowski Scenografia: Witold Stefaniak Kostiumy: Justyna Petelicka Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Monika Kępka, Arkadiusz Wójcik, Sebastian ;Jasnoch, Jakub ;Kotyński Jak zrobić interes życia? Co, jeśli nasz misterny plan okaże się niedoskonały? Czy po raz kolejny nieocenione okaże się wsparcie Nadii, która wie, jak skutecznie porządkować...
Dobra zmiana Scenariusz, reżyseria, muzyka: Jakub ;Przebindowski Scenografia: Witold Stefaniak Kostiumy: Justyna Petelicka Obsada: Małgorzata Goździk,...
18.12.2022, Łódź
SPEKTAKL

Dobra zmiana

18.12.2022 Łódź od 65,00 pln
kup bilet

KWARTET - 50 lecie spektaklu

Kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej. Kwartet Bogusława Schaeffera to inteligentny i dowcipny teatr w wyśmienitej obsadzie, gdzie bohaterowie usiłują odpowiedzieć na pytania fundamentalne. Ambitna próba znalezienia uniwersalnego i niepodważalnego ideału sztuki w miarę rozwoju spektaklu przemienia się w nieprzewidywalną grę z widzem, pełną żartów,...
Kultowa już historia czterech artystów poszukujących sensu życia, teatru i sztuki jako takiej. Kwartet Bogusława Schaeffera to inteligentny i dowcipny...
05.03.2023, Otrębusy
KONCERT

KWARTET - 50 lecie spektaklu

05.03.2023 Otrębusy od 156,00 pln
kup bilet

The King Of Swing - Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra

Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra “The King Of Swing” Jedyny Koncert w Polsce! 20 osobowa obsada artystów! PROMOCJA SPECJALNA!!! Najlepsza na ;świecie big bandowa orkiestra wykona największe przeboje: Glenn Miller Orchestra, Benny Goodman Orchestra, Frank Sinatra, Michael Buble, The Andrews Sisters. Wirtuozeria i ciepłe brzmienie zespołu przeniosą słuchaczy na ;początek ubiegłego stulecia....
Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra “The King Of Swing” Jedyny Koncert w Polsce! 20 osobowa obsada artystów! PROMOCJA SPECJALNA!!! Najlepsza...
01.02.2023, Poznań
KONCERT

The King Of Swing - Woytek Mrozek & The 1st New York Orchestra

01.02.2023 Poznań od 70,00 pln
kup bilet

Zemsta nietoperza

Jedna z najsłynniejszych operetek świata, wielka klasyka w klasycznym i bogatym wykonaniu jednego z najlepszych teatrów świata. Akcja tej słynnej operetki dzieje się w noc sylwestrową, więc polecamy ją właśnie na ten czas. ******* Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany...
Jedna z najsłynniejszych operetek świata, wielka klasyka w klasycznym i bogatym wykonaniu jednego z najlepszych teatrów świata. Akcja tej słynnej operetki...
31.12.2022, Rypin
OPERA

Zemsta nietoperza

31.12.2022 Rypin od 95,00 pln
kup bilet

WINTER SONGS OF FRANK SINATRA

"Winter Songs of Frank Sinatra to przepiękny zimowy koncert, który rozgrzewa widzów nawet w największy mróz. Przyjemne swingowe aranżacje amerykańskich standardów świątecznych przeniosą Was wprost do lat 40-stych na ośnieżone ulice Nowego York'u. Podczas koncertu w wykonaniu Natalii Świerczyńskiej i jej zespołu można usłyszeć popularne zimowe piosenki takie jak Let it snow, Jingle bells, Winter Wonderland....
"Winter Songs of Frank Sinatra to przepiękny zimowy koncert, który rozgrzewa widzów nawet w największy mróz. Przyjemne swingowe aranżacje amerykańskich...
30.12.2022, Gdańsk
KONCERT

WINTER SONGS OF FRANK SINATRA

30.12.2022 Gdańsk od 94,00 pln
kup bilet

Wojtek Mazolewski Quintet & Fisz / Rojek / Komoszyńska / Spięty

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - TOUR 2023 & FISZ/ARTUR ROJEK/BELA KOMOSZYŃSKA/SPIĘTY Po olbrzymim sukcesie trasy koncertowe WMQ 2022 na Państwa życzenie wracamy do Was z trasą Wojtek Mazolewski Quintet – Tour 2023. Podczas koncertów usłyszycie WMQ w najznakomitszym wydaniu. Polka, Komeda, ale przede wszystkim nowe utwory - zarówno z albumu WMQ ”Spirit to All”, jak i wyprodukowane przez Wojtka Mazolewskiego...
WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET - TOUR 2023 & FISZ/ARTUR ROJEK/BELA KOMOSZYŃSKA/SPIĘTY Po olbrzymim sukcesie trasy koncertowe WMQ 2022 na Państwa życzenie...
04.03.2023, Gdańsk
KONCERT

Wojtek Mazolewski Quintet & Fisz / Rojek / Komoszyńska / Spięty

04.03.2023 Gdańsk od 168,00 pln
kup bilet