BAZA // wystawa // 22. BIENNALE SZTUKI DLA DZIECKA - wszystkie bilety

Organizator

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Dane kontaktowe

Św Marcin 80/82
61-809 Poznań

1970-01-01T01:00:00+0100
Obecnie nie posiadamy w sprzedaży biletów na to wydarzenie.

Opis wydarzenia:

22. BIENNALE SZTUKI dla DZIECKA "SZTUKA JAKO SPOTKANIE"
"BAZA"
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

 
Punktem wyjścia do myślenia o wystawie BAZA było stworzenie możliwości do różnorodnych spotkań w kontekście sztuki. Tytuł wystawy odnosi się do spraw podstawowych – spraw, które dają początek. Spotkanie w galerii rozumiane jest jako punkt bazowy do szerszych i złożonych relacji społecznych. BAZA jest miejscem bezpiecznym, w którym możemy swobodnie odkrywać i rozmyślać, to przestrzeń, którą tworzymy wspólnie – na wzór dziecięcych podwórkowych skrytek i kryjówek.

Artyści zaproszą dzieci i ich bliskich do spotkań, dla których punktem wyjścia będą fotografie, obiekty ceramiczne i tkaninowe, rzeźby czy instalacje dźwiękowe. Odbiorcy zostaną zaangażowani w proces powstawania dzieł i zaproszeni do działań twórczych. Niektóre z prac będzie można wypożyczyć, inne zabrać ze sobą do domu. Kolejne staną się punktem wyjścia do dyskusji, a jeszcze inne – platformą do spotkań i nawiązywania relacji. „Baza” to miejsce, w którym dobrze jest być z innymi, ale można też pobyć z samym sobą, żeby pomyśleć, czym właściwie jest dla nas spotkanie.
 
Elementami wystawy będą:

"Wig-wam-my" / Pani Jurek / Magda Jurek
instalacja
2019

Wigwamy odnoszą się też bezpośrednio do tytuły wystawy – to bazy, które stają się w galerii jednym z punktów spotkań, swobodnego bycia razem. Mogą też pełnić funkcję kryjówki, miejsca odpoczynku sam na sam. Zachęcają, by wejść do środka i porozmyślać samodzielnie lub porozmawiać z innymi. Autorka instalacji podkreśla też nawiązanie do dziecięcych zabaw, podczas których koc wystarcza, by stworzyć bezpieczne miejsce, ale też do prowizorycznych schronień, które w sytuacjach krytycznych, służą ludziom za domy.
 

"Spotkanie może być…" / Agata Królak
plakat interaktywny
2019

Agata projektuje i ilustruje dla dzieci (w każdym wieku), i co ważne – uwielbia abstrakcję. Może dlatego, że abstrakcja zaczyna się na tę samą literę co jej imię? Na wystawę BAZA Agata stworzyła plakat, który jest zaproszeniem do rozmyślania o spotkaniu. Czym ono może być? Jakie może być? Ilustracje wykonane przez artystkę to punkt wyjścia do rysunkowych, językowych i twórczych ingerencji dzieci. Z plakatu można skorzystać na wystawie lub zabrać go ze sobą do domu.
 
 
"Ławka dla dwojga" / Tomasz Opania
obiekt rzeźbiarski do użytku dla publiczności
fototapeta: Judyta Opania (rysunki), Tomasz Opania (projekt)
2004
 
Ławka została zaprojektowana tak, by mogły na niej usiąść blisko siebie dwie osoby – właściwie nakładając sobie nogę na nogę. Ale kto powiedział, że nie można usiąść inaczej? A może na ławce zmieści się więcej osób? Obiekt stwarza możliwość dowolnego korzystania z niego – siadania i spotykania się na nim, jak na ławce w parku czy przed blokiem, w różnych konfiguracjach.  
 
Umieszczony na statywie aparat pozwala zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze spotkania na ławeczce. Zdjęcia są zamieszczane później na profilu @lawka_dla_dwojga na Instagramie.
 
 
bez tytułu / Joanna Piotrowska
trzy fotografie z cyklu Frantic
2017
 
Czy tylko dzieci budują kryjówki? Na fotografiach Joanny Piotrowskiej widzimy dorosłe osoby, które zachęcone przez artystkę, stworzyły dla siebie domowe schrony. Zbudowały je z koców, ubrań, mebli, książek, ważnych dla siebie rzeczy.
 
Prace Joanny Piotrowskiej pochodzą z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING.
 
 
"Ten trzeci" / Iza Rutkowska
uszyty koziołek
rodzinne portrety: Maciej Landsberg i publiczność współtworząca projekt
2019
 
Koziołki od dawna są symbolem Poznania. Niedawno okazało się, że mają one trzeciego brata – koziołka-niedoparka. Jest trochę inny – szary, nieco pokraczny, zawsze trochę z boku i nieco samotny. Jego domem nie jest ratuszowa wieża, a wystawa dzięki której będzie miał szansę znaleźć przyjaciół i odwiedzić ich domy.
 
Każdy z odwiedzających wystawę może na jeden dzień zaprosić tego trzeciego do swojego mieszkania i sprawić, by poczuł się w nim jak u siebie. Goszczący koziołka uwieczniają chwile spędzone z nim na zdjęciach, z których tworzy się galeria. Portrety rodzin z ich nietypowym gościem będą pojawiać się w BAZIE po każdej wizycie, tym samym ten trzeci stanie się bohaterem nowych rodzinnych historii. Goszcząc tego trzeciego razem tworzymy opowieść o otwartości, akceptacji i tolerancji.
 
 
"The Shape of Things to Come" / Alicja Patanowska
porcelanowe figurki, działanie z publicznością
2019
 
Jak kształtuje się osobowość dziecka? Jaki wpływ na jego przyszłość mają doświadczenia z dzieciństwa? Jak decyzje i zachowania dorosłych oddziaływują na dziecko? Jak sprawić, by przyszły dorosły był pewny siebie, miał zaufanie do innych, czuł się zakorzeniony?
 
Te pytania zadaje sobie i nam autorka pracy. Z wyjątkowo szlachetnego gatunku porcelany Limoges i Parian, ulepiła własnoręcznie 1000 maleńkich figurek, przedstawiających formujące się postaci. Wyłaniające się sylwetki widać mniej i bardziej wyraźnie. Każdy ruch palców zostawił na nich trwały ślad, który zadecydował o ich charakterze, ale ostateczny kształt pozostaje niedookreślony.
 
Delikatne i kruche ludziki czekają na zaopiekowanie się nimi. Figurkę możesz zabrać ze sobą, ale w pustym miejscu na ścianie zostaw swój ślad używając ołówka.
 

"Chodź, chodź" / Michał Szota
instalacja dźwiękowa
2019
 
Gdzie właściwie jest ta praca? Trzeba jej poszukać, a dokładnie – posłuchać. W galerii rozmieszczone zostały punkty dźwiękowe – kartonowe tuby zamocowane do ściany. Ze wszystkich punktów wydobywa się komunikat, który zachęca do podejścia bliżej. Już słyszysz?
 
Każdy z punktów działa na tej samej zasadzie – gdy podejdziesz bliżej i przyłożysz ucho do tuby, usłyszysz fragment opowiadania. Podchodząc do kolejnych tub poznajesz kolejne fragmenty historii. Nie ważne z którego miejsca zaczniesz i czy poznasz całą opowieść.
 
Kolejne punkty są zilustrowane znakami graficznymi – dzięki nim łatwiej je zlokalizować i zapamiętać daną historyjkę.
Kto szepcze Ci do ucha? Może opowiesz zasłyszaną historię kolejnej osobie albo pobawisz się w głuchy telefon?
 
 
"SUWaczek LAB" / Kamila Wolszczak
mikro-galeria stworzona wraz z dziećmi i pracownia artystyczna
2019
Znacie podwórkową zabawę w sekrety (czasem znane też jako widoczki albo niebko)? Kamila przeniosła ją do galerii, ale zamiast wykopanej w ziemi dziury i małego szkiełka użyła otworu w podłodze, który przysłoniła przezroczystą plastikową płytą.
 
Kamila przez kilka dni (27 maja – 1 czerwca) gości w Poznaniu i można ją spotkać na wystawie. Zaprasza także na warsztaty, które odbywają się w czasie jej pobytu, od poniedziałku do piątku w godzinach 16:30-18:00. W sobotę 1 czerwca – uroczyste otwarcie SUWaczka z udziałem współtwórców tej wyjątkowej, a zarazem najmniejszej galerii!
BILETY DO UDZIAŁU W SPOTKANIACH "SUWaczek LAB" można kupić przy osobnym wydarzeniu, NIE NALEŻY WTEDY KUPOWAĆ BILETÓW NA NINIEJSZĄ WYSTAWĘ (bilet na "SUWaczek LAB" upoważnia do zwiedzenia całej wystawy).
 

TWÓRCY:
twórczyni wystawy: Magdalena Kreis
autorki i autorzy prac: Pani Jurek (Magda Jurek), Agata Królak, Tomasz Opania, Alicja
Patanowska, Joanna Piotrowska, Iza Rutkowska, Michał Szota, Kamila Wolszczak

scenografia: Michał Michałczak
współpraca mediacyjna: Natalia Gołubowska

Czas trwania: 10.00 - 18.00
Wiek uczestników: od 7 lat

Bilet powinien mieć każdy zwiedzający wystawę, niezależnie od wieku (dziecko, rodzic, opiekun).
UWAGA!
BILET UPOWAŻNIA DO ZWIEDZENIA WYSTAWY O DOWOLNEJ PORZE W DNIU DANGO DNIA

Wystawa mieście się w Sali Wystaw CK ZAMEK (ul. Św. Marcin 80/82).

Inne wydarzenia
Bilety na: Rejs Statkiem Pasażerskim z Warszawy do Serocka
Inne
Rejs Statkiem Pasażerskim z Warszawy d...
Warszawa - 20 czerwca 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.