Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Wtorek 8 października 2019 18:00
2019-10-08T18:00:00+0200
ZAMEK CZYTA - SPOTKANIE Z MARCINEM ŚWIETLICKIM I PIOTREM JASKIEM
ZAMEK CZYTA - SPOTKANIE Z MARCINEM ŚWIETLICKIM I PIOTREM JASKIEM Centrum Kultury ZAMEK
2019-10-08 , godz. 18:00 (Wtorek) Poznań Scena Nowa Zamek
INFO

Opis wydarzenia:

8.10. WTOREK
ZAMEK CZYTA
SPOTKANIE Z MARCINEM ŚWIETLICKIM I PIOTREM JASKIEM
prowadzenie: Piotr Śliwiński
g. 18 Scena Nowa / bilety: 2 zł
współpraca: Wydawnictwo  Wolno
„Ale o co ci chodzi?” To nie tylko tytuł najnowszej książki poetyckiej Marcina Świetlickiego, ale także fundamentalne pytanie, które wyjątkowo często zadajemy sobie i bliźnim.
Czterdzieści cztery wiersze spotykają się tu ze znakomitymi rysunkami Marcina Maciejowskiego. Przeglądają się w nich również sami autorzy, ich rozmowy, pytania, ale też – co szczególnie intrygujące – historia powstania samej książki.
Trzynasta książka poetycka Świetlickiego – osobista i dotkliwa – demaskuje, prowokuje, niepokoi. Skupia się na tym, co codzienne i bliskie – bez ucieczki w pustą doraźność, ale też bez sięgania po wielkie pojęcia. Jej akcja rozgrywa się tu i teraz, w Polsce ostatnich lat.
Marcin Świetlicki to czujny obserwator codzienności, który przetwarza drobne zdarzenia – zauważone gesty, podsłuchane rozmowy – w ciężar wiersza. Bo pytania o sens i potrzebę zapisu, o to, co prywatne i publiczne, o nasze wzajemne relacje to również ważne tematy tej książki.
W osobistych notatkach (rozpoznaniach i poprawkach) do rzeczywistości wraca też „sprawa polska”, niechęć wobec narzuconej zbiorowości, odmowa współuczestnictwa.
Jeśli prawdziwy poeta, to ten, który zostaje w języku i którego język wchodzi w użycie, to Świetlicki bez wątpienia jest tym najprawdziwszym z prawdziwych. Wytrąca słowa ze znaczeniowych skostnień, kradnie podsłuchane frazy, by je przeinaczyć i wywrócić.
„Ale o co ci chodzi?” to pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy cenią współczesną poezję w najlepszym wydaniu, jak i tych, którzy sięgają po nią jedynie okazjonalnie. To wiersze dla kobiet i mężczyzn, dla tych wszystkich, którzy zadają sobie i światu tytułowe pytanie. Bo wojna nadal trwa, jeszcze się nie skończyła, jeszcze nie wiadomo, kto i co ocaleje. [opis wydawcy]
MARCIN ŚWIETLICKI – poeta, prozaik, wokalista zespołów Świetliki i Zgniłość, współpracujący z wieloma muzykami. Autor kilkunastu książek poetyckich, m.in. „Zimne kraje” (1992), „Schizma” (1994), „Muzyka środka” (2006), „Jeden:” (2013), „Drobna zmiana” (2016). Autor powieści kryminalnych „Dwanaście” (2006), „Trzynaście” (2007), „Jedenaście” (2008). Laureat wielu nagród literackich. W ostatnim czasie ukazał się tom rozmów przeprowadzonych przez Rafała Księżyka – „Nieprzysiadalność” (2017) oraz autorski wybór wierszy „Polska” (wiązanka pieśni patriotycznych) (2018). Mieszka w Krakowie.
Inne wydarzenia
Bilety na: Gaga/people
Warsztat
Gaga/people
Poznań - 21 października 2019 kup bilet od 25 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.