ANIMATOR 2019: Animacja non-fiction: Karski i władcy ludzkości - wszystkie bilety

Organizator

Kino Pałacowe

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

1970-01-01T01:00:00+0100
Obecnie nie posiadamy w sprzedaży biletów na to wydarzenie.

Opis wydarzenia:

ANIMATOR 2019: Animacja non-fiction: Karski i władcy ludzkości
 
Karski i władcy ludzkości / Karski & The Lords of Humanity / Sławomir Grünberg / Polska / Poland, USA / 72’0”

Wstęp: Sławomir Grünberg

Jan Karski, pseudonim „Witold”, jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania”. Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć – donosił w tzw. „Raporcie Karskiego”, który oparty był głównie na doświadczeniach własnych i jego wiedzy naocznego świadka. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, nie zostały uznane za wiarygodne. Kilka lat temu amerykański „Newsweek” uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.

Niekwestionowanym walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z – jak ich nazywał sam Karski – „władcami ludzkości”, m.in. ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano niewykorzystane dotąd wywiady, przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: Karski – opowieść o emisariuszu oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się również z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla - Sir. Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych, prof. Władysława Bartoszewskiego. /

 

Sławomir Grünberg
Wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent Wydziału Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej wyemigrował do USA w 1981 r. i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 45 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film School Prayer: A Community at War oraz laureatem nagrody Fundacji Guggenheima i Soros Justice Media. Sławomir Grünberg wygrał również konkurs im. Jana Karskiego oraz otrzymał nagrodę DreamCatcher Award za poświęcenie i zaangażowanie w tworzenie filmów dokumentalnych. Jest laureatem Złotego Glana oraz prestiżowej nagrody przyznanej przez Festiwal Docboat 2009 dla międzynarodowej sławy dokumentalisty o polskich korzeniach. Wśród jego filmów są m.in: Portrety emocji, Santa Rosa, Coming out po polsku, Płonący facet, Trans-Akcja, Dziedzictwo Jedwabnego czy Uratowani przez deportację. Dwa filmy, do których stworzył zdjęcia, uzyskały nominację do Oscara.

Artyści:

Inne wydarzenia
Bilety na: Trafikant
Film
Trafikant
Poznań - 19 lipca 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Diego
Film
Diego
Poznań - 19 lipca 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Diego
Film
Diego
Poznań - 19 lipca 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Diego
Film
Diego
Poznań - 20 lipca 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Diego
Film
Diego
Poznań - 21 lipca 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Trafikant
Film
Trafikant
Poznań - 21 lipca 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Diego
Film
Diego
Poznań - 21 lipca 2019 kup bilet od 15 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.