Zabij to i wyjedź z tego miasta - wszystkie bilety

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of M

Organizator

Kino Pałacowe

Kino Pałacowe Święty Marcin 80/82 61-734 Poznań

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

2021-02-28T15:00:00+0100
2021-02-28, godz. 15:00 (Niedziela) Poznań Kino Pałacowe
2021-03-01, godz. 17:00 (Poniedziałek) Poznań Kino Pałacowe
2021-03-02, godz. 21:00 (Wtorek) Poznań Kino Pałacowe
2021-03-03, godz. 17:00 (Środa) Poznań Kino Pałacowe

Opis wydarzenia:

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.
Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.
Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.
Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.
 
Język: polski
 
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA, reż. Mariusz Wilczyński, Polska, 2020, 88'
Inne wydarzenia
Bilety na: Jeszcze jest czas
Film
Jeszcze jest czas
Poznań - 27 lutego 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: La Gomera
Film
La Gomera
Poznań - 27 lutego 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Ściana cieni
Film
Ściana cieni
Poznań - 27 lutego 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Ściana cieni
Film
Ściana cieni
Poznań - 28 lutego 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Palm Springs
Film
Palm Springs
Poznań - 28 lutego 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Sound of Metal
Film
Sound of Metal
Poznań - 28 lutego 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Ściana cieni
Film
Ściana cieni
Poznań - 01 marca 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Palm Springs
Film
Palm Springs
Poznań - 01 marca 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Palm Springs
Film
Palm Springs
Poznań - 02 marca 2021 kup bilet od 16 zł
Bilety na: Palm Springs
Film
Palm Springs
Poznań - 03 marca 2021 kup bilet od 16 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.