BEETHOVEN I SCHUBERT DWIE SYMFONIE - wszystkie bilety

Orkiestra Filharmonii GorzowskiejJacek Kraszewski –  dyrygent LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)VIII Symfonia F-dur op. 93  FRANZ SCHUBERT (1797-1828)III Symfonia D-dur D 200 Choć Ludwig van Beethoven i Franz Schubert byli sąsiadami, bo dzieliło ich od siebie ledwie parę ulic, to prawdopodobnie nigdy się nie spotkali. Dla chorobliwie nieśmiałego Schuberta wielki poprzednik był jednak zawsze wielkim autorytetem, a jego muzyczny geniusz na przemian inspirował go i onieśmielał. Nic w tym zreszt

Organizator

Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska

Filharmonia Gorzowska Dziewięciu Muz 10 66-412 Gorzów Wielkopolski

Dane kontaktowe

ul. Dziewięciu Muz 10
66-400 Gorzów Wlkp.

2020-10-09T19:00:00+0200
BEETHOVEN I SCHUBERT DWIE SYMFONIE Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska
2020-10-09, godz. 19:00 (Piątek) Gorzów Wielkopolski Filharmonia Gorzowska

Opis wydarzenia:

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski –  dyrygent
 
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
VIII Symfonia F-dur op. 93
 
FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
III Symfonia D-dur D 200
 
Choć Ludwig van Beethoven i Franz Schubert byli sąsiadami, bo dzieliło ich od siebie ledwie parę ulic, to prawdopodobnie nigdy się nie spotkali. Dla chorobliwie nieśmiałego Schuberta wielki poprzednik był jednak zawsze wielkim autorytetem, a jego muzyczny geniusz na przemian inspirował go i onieśmielał. Nic w tym zresztą dziwnego, bowiem renoma Beethovena w Wiedniu w pierwszej ćwierci XIX wieku była naprawdę olbrzymia. Schubertowi na szczęście udało się uciec od niewolniczego naśladownictwa stylu mistrza; widział w nim za to inny wzór – wzór niezłomności i niezależności twórczej, który podsycał jego determinację, by komponować tak, jak dyktuje wewnętrzna konieczność, nawet jeśli miałoby to być niezgodne z modą czy oczekiwaniami współczesnych.  
 
VIII Symfonia F-dur (1812) Beethovena od samego początku porównywana była do swoich wielkich poprzedniczek –  napisanej w tej samej tonacji Szóstej „Pastoralnej” oraz Siódmej, którą Wagner nazwał „apoteozą tańca”. Sam kompozytor pieszczotliwie mawiał o Ósmej „moja mała symfonia F-dur”, choć nie znaczyło to wcale, że mniej ją cenił od pozostałych.  Jest ona rzeczywiście – obok Pierwszej – najkrótszą z dziewięciu jego symfonii i nie znajdziemy w niej wielkich myślowych idei, programu czy innowacji w postaci chórów i głosów solowych. Ale i tak, a może właśnie dlatego, Ósma to czyste odzwierciedlenie Beethovenowskiego klasycyzmu, który objawia się nie tylko doskonałością formy, ale dowcipem i dystansem kompozytora do własnej twórczości oraz znakomitym wyczuciem tradycji, w której szczególne miejsce przypada tu Haydnowi i Mozartowi.
 
Współcześni Franza Schuberta, widząc w nim przede wszystkim genialnego twórcę pieśni, mieli spory problem z jego muzyką symfoniczną, docenioną tak naprawdę dopiero w następnych epokach. Ów problem tkwił przede wszystkim w jej klasycystycznej formie, która  kiepsko korespondowała z wizerunkiem Schuberta-romantyka. Zaliczana jeszcze do młodzieńczych dzieł III Symfonia (1815), choć bardziej zwięzła i krótsza niż dwie pierwsze symfonie Schuberta, zapowiada już to, nad czym kompozytor będzie pracował w kolejnych opusach: piękną melodykę, szeroko zarysowane tematy i mistrzowską instrumentację. Znajdziemy w niej też ciekawą syntezę cech stylistycznych symfoniki klasyków wiedeńskich – haydnowskiej ludowości, mozartowskiej śpiewności i beethovenowskiej formy.   
 
 
BILETY: normalny 45,00 zł; ulgowy 38,00 zł; balkon 32,00 zł
-------------------------------------
Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.
Inne wydarzenia
Bilety na: PŁOCKIE TALENTY
Koncert
PŁOCKIE TALENTY
Płock - 24 września 2020 INFO
Bilety na: BELLA ITALIA !
Koncert
BELLA ITALIA !
Jelenia Góra - 24 września 2020 kup bilet od 30 zł
Bilety na: PAULINA PRZYBYSZ | Scena na Piętrze | 24.09.20
Koncert
PAULINA PRZYBYSZ | Scena na Piętrze |...
Poznań - 24 września 2020 INFO
Bilety na: Bułat Okudżawa - najpiękniejsze pieśni i ballady
Koncert
Bułat Okudżawa - najpiękniejsze pieśni...
Rzeszów - 25 września 2020 INFO
Bilety na: KULTURA W SIECI
Koncert
KULTURA W SIECI
Jelenia Góra - 25 września 2020 kup bilet od 60 zł
Bilety na: SINATRA  WODECKI - WODECKI SINATRA
Koncert
SINATRA WODECKI - WODECKI SINATRA
Bydgoszcz - 25 września 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.