Dwa oblicza symfoniki rosyjskiej

Patrząc w biogramy Prokofiewa i Szostakowicza kompozytorów dzieli 15 lat. Każdy z nich posiadał swój indywidualny język muzyczny, Prokofiew bardziej motoryczny z wyrazistą rytmiką, Szostakowicz natomiast nowoczesny, ale często nawiązujący do dawniejszych technik. Obaj jednak zapisali się trwale w historii muzyki i dzieła obydwu mają swoich wiernych słuchaczy.  Urodzony w rejonie Doniecka Prokofiew po studiach w Petersburgu rozwija swoją kompozytorską i pianistyczną karierę. I
Organizator

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina Ołowianka 1 80-614 Gdańsk

Dane kontaktowe

ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

Piątek 6 marca 2020 19:00
2020-03-06T19:00:00+0100
Dwa oblicza symfoniki rosyjskiej
Dwa oblicza symfoniki rosyjskiej Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
2020-03-06 , godz. 19:00 (Piątek) Gdańsk Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Opis wydarzenia:

Patrząc w biogramy Prokofiewa i Szostakowicza kompozytorów dzieli 15 lat. Każdy z nich posiadał swój indywidualny język muzyczny, Prokofiew bardziej motoryczny z wyrazistą rytmiką, Szostakowicz natomiast nowoczesny, ale często nawiązujący do dawniejszych technik. Obaj jednak zapisali się trwale w historii muzyki i dzieła obydwu mają swoich wiernych słuchaczy. 
 
Urodzony w rejonie Doniecka Prokofiew po studiach w Petersburgu rozwija swoją kompozytorską i pianistyczną karierę. III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 jest najpopularniejszym chyba utworem tego gatunku w dorobku kompozytora i łączy melodyjność i śpiewność z rosyjskimi tematami ludowymi. Prokofiew, który poddawany był krytyce za zbytnią ostrość, czy nawet brutalność brzmień, decyduje się na zwrot stylu języka utworu, przełamuje go i łagodzi.
 
Dzieło Szostakowicza natomiast należy oceniać przez pryzmat sytuacji politycznej, w jakiej znalazł się kompozytor. Trudno dziś powiedzieć, na ile programy, którymi opatrywał swoje dzieła są tylko rodzajem ofcjalnej fasady, a na ile wyrażają autentyczną inspirację. Dzięki rozmowom, jakie przeprowadził z artystą muzykolog Wołkow (choć są one przez niektórych uważane za nie w pełni wiarygodne) wiemy, że niektóre z utworów Szostakowicza miały zupełnie inne przesłanie, niż toofcjalne. XII Symfonia nosi tytuł Rok 1917 i jest poświęcona Leninowi. Wykorzystuje w niej kompozytor wiele melodii rewolucyjnych (m. in. Warszawiankę), a jej poszczególne części mają tytuły programowe. W tym wypadku wygląda na to, że kompozytor, który rok przed ukończeniem symfonii wstąpił do partii komunistycznej, rzeczywiście chciał wykonać zlecone mu przez władze zadanie.Czy jednak zmienia to wartość napisanej przez niego muzyki?
 
Orkiestra Symfoniczna PFBDaniel Smith – dyrygentAlexander Gavrylyuk – fortepian
 
Program:Sergiusz Prokofiew - III koncert fortepianowy op. 26 [27']Przerwa [20’]Dymitr Szostakowicz – XII Symfonia d-moll Rok 1917 op. 112 [38’]
 
Inne wydarzenia
Bilety na: NARODOWA PERŁA GRUZJI
Koncert
NARODOWA PERŁA GRUZJI
Gorzów Wielkopolski - 18 lutego 2020 kup bilet od 90 zł
Bilety na: TRIBUTE TO MONIUSZKO/ KONCERT PRZEŁOŻONY Z POWODU CHOROBY ARTYSTY
Koncert
TRIBUTE TO MONIUSZKO/ KONCERT PRZEŁOŻO...
Warszawa - 18 lutego 2020 INFO
Bilety na: ,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów
Koncert
,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów" - k...
Poznań - 19 lutego 2020 INFO
Bilety na: Maciej Balcar
Koncert
Maciej Balcar
Szamotuły - 19 lutego 2020 kup bilet od 42 zł
Bilety na: INSPIRUJĄCY RÓG
Koncert
INSPIRUJĄCY RÓG
Bydgoszcz - 20 lutego 2020 kup bilet od 20 zł
Bilety na: NOSPR kameralnie
Koncert
NOSPR kameralnie
Katowice - 20 lutego 2020 INFO
Bilety na: PIOTR RUBIK - Moja Historia
Koncert
PIOTR RUBIK - Moja Historia
Gdańsk - 20 lutego 2020 INFO
Bilety na: Koncert Symfoniczny 21.02.20
Koncert
Koncert Symfoniczny 21.02.20
Łódź - 21 lutego 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.