Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Środa 11 Kwiecień 2018 20:00
2018-04-11T20:00:00+0200
ERA JAZZU : Aquanet Jazz Festival - NICHOLAS PAYTON
ERA JAZZU : Aquanet Jazz Festival - NICHOLAS PAYTON Centrum Kultury ZAMEK
2018-04-11 , godz. 20:00 (Środa) Poznań CK Zamek

Opis wydarzenia:

ERA JAZZU : Aquanet Jazz Festival - NICHOLAS PAYTON 
11 kwietnia 2018, g.20, Sala Wielka CK ZAMEK
Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jest powszechnie uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, który zdobył szacowne miejsce w historii muzyki. Nowoorleański trębacz Nicholas Payton to jeden z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu, który z niezwykłą wirtuozerią kontynuuje tradycję wielkich mistrzów tego instrumentu z południa Stanów Zjednoczonych. Jak przystało na mieszkańca Nowego Orleanu i przyjaciela rodziny Marsalisów darzy głębokim szacunkiem tradycję jazzową. Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany jest z jego Lincoln Center Jazz Orchestra. Przez wiele sezonów terminował u Ellisa Marsalisa, który zabierał młodego Nicholasa do wspólnej "szkółki", jaką serwował swoim synom: Branfordowi, Delfayo'wi i Wyntonowi. Z Ellisem Marsalisem trębacz podjął także studia w New Orleans Center for the Creative Arts  oraz na University of New Orleans pod okiem legendarnego Harolda Battiste.
 „Nicholas Payton to jeden z tzw. młodych lwów nowoorleańskiego jazzu lat dziewięćdziesiątych i  jak Wynton i  Branford Marsalisowie  ikoną Nowego Orleanu, związaną zarówno z tradycją tego miasta, jak i rodzinnym umiłowaniem  do muzyki – mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu.  Wychował się w  mieście jazzu - Nowym Orleanie w rodzinie o tradycjach muzycznych : ojciec Walter Payton jest cenionym jazzowym i klasycznym basistą, matka Maria Payton - znaną śpiewaczką operową i pianistką klasyczną. Pierwsze nauki gry na trąbce oraz zasady muzyki wpajał kilkuletniemu synowi ojciec. Nicholas pierwszą trąbkę dostał w wieku czterech lat, a nim skończył dziewięć, brał już udział w sesjach z miejscowymi zespołami, w wieku 12 lat był członkiem zespołu All Star Brass Band, z którym zagrał wiele koncertów i tras koncertowych”.
Nichola Payton, jako lider nagrał wiele ciekawych albumów i koncertował na całym świecie, zarówno z własnymi grupami, jak i gościnnie z zespołami wybitnych jazzmanów ( od Joe Hendersona, Wyntona Marsalisa, Herbie’go Hancocka po Christiana McBride’a, Joshua Redmana, Roy’a Hargrove’a). Koncertował także z legendarnymi artystami takim, jak m.in Ray Brown, Ray Charles, Art Blakey, Roy Haynes, Marcus Roberts, Clark Terry, Elvin Jones, Doc Cheatham, współpracował z gwiazdami jazzowej wokalistyki: Cassandrą Wilson, Jane Monheit i basistką  Esperanza Spalding. Trębacz z Nowego Orleanu wspaniale komponuje, aranżuje, wykonuje i nagrywa muzykę z własnymi grupami, solo, w duecie, trio, kwartecie, kwintecie, sekstecie oraz i 21-osobowym big bandzie. Dla Verve Records, w 1992 roku nagrał  swoją pierwszą, ważną płytę „From This Moment”. W dwa lata później uczestniczył  w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu „Kansas City” Roberta Altmana i niebawem ( w 1997 roku)  otrzymał  Grammy Award za płytę „Doc Cheatham & Nicholas Payton” ( 23-letni trębacz z Nowego Orleanu gra z legendarnym,91-letnim weteranem jazzu). W 2011 roku nagrał „Bitches” – autorski  „concept album”  z  kilkunastoma utworami, gdzie  sam śpiewa, gra nie tylko na trąbce, ale i każdym innym instrumencie. W nagraniu towarzyszą mu takie gwiazdy jak  Cassandra Wilson i Esperanza Spalding.  Rok później zrealizował , w pełnym orkiestrowym składzie, swoją kompozycję, „The Black American Symphony”, najbardziej ambitne dzieło w jego dorobku. Przyświecał mu cel podkreślenie znaczenia amerykańskiej czarnej muzyki dla kultury światowej. Rozległa dyskografia trębacza i kompozytora obejmuje kilkadziesiąt albumów ( od warsztatowej formacji SF Jazz Collective po interesujące autorskie projekty „Afro-Carribbean Mix Tape”).
Inne wydarzenia
Bilety na: KORTEZ
Koncert
KORTEZ
Katowice - 03 Kwiecień 2018 KUP BILET od 79 zł
Bilety na: KENSINGTON
Koncert
KENSINGTON
Warszawa - 14 Kwiecień 2018 KUP BILET od 79 zł
Bilety na: Ania Dąbrowska
Koncert
Ania Dąbrowska
Katowice - 21 Kwiecień 2018 KUP BILET od 79 zł
Bilety na: FISH
Koncert
FISH
Poznań - 15 Październik 2018 KUP BILET od 120 zł
Bilety na: Koncert Ablaye Cissoko
Koncert
Koncert Ablaye Cissoko
Poznań - 25 Marzec 2018 INFO
Bilety na: Sophie Zelmani
Koncert
Sophie Zelmani
Chorzów - 25 Marzec 2018 KUP BILET od 50 zł
Bilety na: THE JUNKIES
Koncert
THE JUNKIES
Poznań - 25 Marzec 2018 KUP BILET od 10 zł
Bilety na: Kult Akustik - Gdańsk
Koncert
Kult Akustik - Gdańsk
Gdańsk - 25 Marzec 2018 KUP BILET
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.