ETHNO PORT 2018 - Ifriqiyya Electrique (Tunezja/Francja) - wszystkie bilety

Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

2018-06-09T23:30:00+0200
ETHNO PORT 2018 - Ifriqiyya Electrique (Tunezja/Francja) Centrum Kultury ZAMEK
2018-06-09, godz. 23:30 (Sobota) Poznań Sala Wielka CK Zamek

Opis wydarzenia:

Słuchanie na żywo muzyki Ifriqiyya Electrique wymyka się klasycznej definicji koncertu. Swoją niezwykłą energię czerpie ona z dźwięków i obrazów zarejestrowanych podczas ceremonii Banga, rokrocznie organizowanych w pustynnych miastach południowej Tunezji (Al-Matlawi, Nafcie i Tauzar) przez potomków niewolników sprowadzonych tam z Afryki Subsaharyjskiej. Mamy tu więc do czynienia z rodzajem obrzędu.
 
Ceremonie Banga przypominają marokańskie rytuały bractw Gnawa. Po pierwsze łączą w sobie afrykańskie wierzenia z mistycyzmem islamskim, po drugie zawierają w sobie elementy transowe. Wybrani uczestnicy Banga podczas ekstatycznego tańca wpadają w trans, by przywołać i obłaskawić jednego z duchów rûwâhîne i by mógł on zawładnąć ich ciałem. Niezbędna do tego jest muzyka pełna śpiewu, dźwięków bębnów i ostrych metalowych kastanietów qaraqib.
 
W Banga odnajdziemy zachwyt i ekstazę, strach i spokój, chaos i porządek, zacieranie granic i wyostrzanie zmysłów, sięganie do czegoś bardzo starego, a jednocześnie bycie tu i teraz. Muzycy z Ifriqiyya Electrique doskonale uchwycili to emocjonalne bogactwo, łącząc nagrania wykonane w terenie z psychodelicznymi, wręcz noisowymi brzmieniami gitary i światem dźwięków elektronicznych.
Inne wydarzenia
Bilety na: KORTEZ
Koncert
KORTEZ
Koszalin - 23 maja 2018 INFO
Bilety na: KOLORY TANGA
Koncert
KOLORY TANGA
Jelenia Góra - 24 maja 2018 kup bilet od 40 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.