ETHNO PORT 2018 - Muzsikás (Węgry) - wszystkie bilety

Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

2018-06-08T20:30:00+0200
ETHNO PORT 2018 - Muzsikás (Węgry) Centrum Kultury ZAMEK
2018-06-08, godz. 20:30 (Piątek) Poznań Sala Wielka CK Zamek

Opis wydarzenia:

Muzsikás to doświadczony węgierski zespół folkowy, obchodzący w tym roku czterdziestopięciolecie istnienia. Tworzą go Mihály Sipos, László Porteleki, Péter Éri i Dániel Hamar – muzycy, którzy do wiejskiej gry i do wiejskiego śpiewu podchodzą z szacunkiem i uwagą, a jednocześnie nie boją się śmiałych i nieoczywistych interpretacji. Udowadniają tym samym, że zamiast tradycję odtwarzać, można i należy ją twórczo przetwarzać.
 
Kwartet sięga po muzykę z różnych regionów, choć szczególnie bliska jest mu twórczość węgierskojęzycznych mieszkańców wschodniej części Siedmiogrodu, zwłaszcza Seklerów zamieszkujących Równinę Transylwańską. Muzsikás wydobywa z tamtejszego folkloru uniwersalne piękno. Odwołuje się do karpackiego idiomu muzycznego z czasów, kiedy ta góralska wspólnota kulturowa miała większe znaczenie niż podział jej lokalnych przejawów na odrębne kultury narodowe. Sprawia to, że w ich muzyce, poza wyraźną transylwańską nutą, bez trudu usłyszymy także echa podhalańskich zbójnickich czy kołomyjek znad Czeremoszu.
 
Muzycy, poza klasycznym zestawem skrzypiec, altówki i kontrabasu, prezentują na scenie mniej znane instrumenty, takie jak karpackie dudy czy trzystrunowa kontra (inaczej gardon) – bardzo stary instrument podobny w budowie do basów, z którego dźwięk wydobywa się poprzez uderzanie w struny specjalnym kijkiem, zamiast pocierania smyczkiem.
Inne wydarzenia
Bilety na: KORTEZ
Koncert
KORTEZ
Koszalin - 23 maja 2018 INFO
Bilety na: KOLORY TANGA
Koncert
KOLORY TANGA
Jelenia Góra - 24 maja 2018 kup bilet od 40 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.