Organizator

Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

Dane kontaktowe

Krakowska 24
45-075 Opole

Sobota 18 Listopad 2017 18:00
2017-11-18T18:00:00+0100
Giuseppe Verdi - Requiem
Giuseppe Verdi - Requiem Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
2017-11-18 , godz. 18:00 (Sobota) Opole Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
INFO

Opis wydarzenia:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej
Chór Filharmonii Opolskiej
Chór Feniks
Przemysław Neumann – dyrygent
Iwona Sobotka – sopran
Agnieszka Rehlis – mezzosopran
Laszlo Boldizsar – tenor
Tomasz Konieczny – bas
 
Program:
Giuseppe Verdi – Requiem
Verdi jest jednym z nielicznych kompozytorów w historii muzyki, którzy świadomie ograniczyli swoją twórczość właściwie tylko do jednej formy – opery. Messa da Requiem określana bywa wyjątkiem od tej reguły. Czy słusznie?
Giuseppe Fortunino Francesco Verdi nie wywodził się z rodziny z muzycznymi tradycjami, toteż początki jego edukacji i kariery nie należały do najłatwiejszych. Nauka w Mediolanie – w światłach La Scali – uświadomiła mu, że pragnie wieść życie autora muzyki do przedstawień teatralnych. Chwilą zwątpienia okazała się śmierć młodej, ukochanej żony kompozytora i ich dwójki małych dzieci. Zamiast jednak poddać się destrukcyjnemu załamaniu – rzucił się w wir przynoszącej ukojenie pracy.
Koncepcja stworzenia mszy żałobnej pamięci Gioachina Rossiniego, przedstawiciela poprzedniego pokolenia we włoskiej operze, zrodziła się w umyśle Verdiego w 1869 roku. Zaprosił do współpracy dwunastu kompozytorów, sam ofiarowując na poczet dzieła niezwykłe Libera me. Messa per Rossini z kilku powodów nie ujrzała światła dziennego za życia Verdiego – ale nie pozwolił on na marnotrawstwo swojej pracy i kilka lat później przekomponował responsorium, czyniąc z niego część zupełnie nowego Requiem.
 "Najlepiej byłoby nic nie mówić" – skomentował mszę poświęconą pisarzowi, Alessandrowi Manzoniemu, Ryszard Wagner. Czym jest więc Requiem, w którym potężne głosy śpiewaków zdają się mieć moc bolesnego drążenia serc, a trąby wzywające na sąd ostateczny nie grzmią od razu – ale dają (w mocno ograniczonej czasowo ofercie) szansę na doprowadzenie do ładu własnej duszy?    Nie ma wątpliwości, że arcydzieło Verdiego to utwór sakralny. Chyba jednak jedyny taki w historii, dla którego naturalnym środowiskiem nie jest świątynia – a pełna po brzegi sala koncertowa.
Bo tak naprawdę, to opera o sprawach ostatecznych.
Inne wydarzenia
Bilety na: HEY FAYRANT TOUR // Szczecin
Koncert
HEY FAYRANT TOUR // Szczecin
Szczecin - 25 Listopad 2017 INFO
Bilety na: Michał Bajor „Od Kofty do Korcza”
Koncert
Michał Bajor „Od Kofty do Korcza”
Poznań - 27 Listopad 2017 INFO
Bilety na: HEY FAYRANT TOUR // Wrocław - dodatkowy koncert
Koncert
HEY FAYRANT TOUR // Wrocław - dodatkow...
Wrocław - 12 Grudzień 2017 INFO
Bilety na: Happysad
Koncert
Happysad
Łódź - 24 Listopad 2017 KUP BILET od 60 zł
Bilety na: Maryla Rodowicz Diva Tour Białystok - gościnnie DODA
Koncert
Maryla Rodowicz Diva Tour Białystok -...
Białystok - 24 Listopad 2017 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.