Organizator

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Dane kontaktowe

ul. Ołowianka 1
80-751 Gdańsk

Piątek 8 listopada 2019 19:00
2019-11-08T19:00:00+0100
GJP 2019 - Inauguracja -Spokój i namiętność
GJP 2019 - Inauguracja -Spokój i namiętność Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
2019-11-08 , godz. 19:00 (Piątek) Gdańsk Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina
INFO

Opis wydarzenia:

Dwa arcydzieła wielkiej symfoniki prezentowane na dzisiejszym koncercie, choć powstały zaledwie w odstępie 70 lat stanowią dwa bieguny, jeżeli o chodzi o wyraz i ekspresję. V Koncert fortepianowy Es-dur Beethovena to sztuka apollińska, którą cechuje niezwykła równowaga, spokój i wyważenie proporcji. Fortepian i orkiestra stanowią tu przeciwstawne, zmagające się siły, ale w całości dzieła panuje prawdziwe olimpijski spokój. Nic dziwnego, że koncert ten otrzymał przydomek Cesarski.Natomiast V Symfonia Czajkowskiego to wybuch namiętności. Chociaż Czajkowski zachowuje klasyczną formę czteroczęściowej symfonii, wywodzącej się z beethovenowskich tradycji, napełnia te klasyczną formą romantycznymi treściami. Dokonuje zresztą pewnej ważnej modyfikacji klasycznej formy, ponieważ podobnie jak w IV Symfonii Czajkowski wprowadza temat przewodni, który przewija się przez wszystkie części. I chociaż V Symfonia nie posiada programu, mamy wrażenie, że przewijający się poprzez wszystkie części temat ma charakter tematu losu, podobnie jak to ma miejsce w IV Symfonii, gdzie sam kompozytor tak wyjaśnia swoją myśl muzyczną.Oba wielkie dzieła usłyszymy w wykonaniu znakomitych polskich wykonawców. Młody pianista Szymon Nehring, którego karierę rozpoczął sukces na Konkursie Chopinowskim, wyraźnie rozszerza swój repertuar poza romantyczne ramy i chętnie sięga zarówno do klasyki, jak i muzyki XX wieku. Marek Pijarowski – jeden z najbardziej doświadczonych polskich dyrygentów, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu i I dyrygent Filharmonii Poznańskiej jest częstym i cenionym gościem polskich filharmonii.
 
Orkiestra Symfoniczna PFBMarek Pijarowski – dyrygentSzymon Nehring – fortepianKonrad Mielnik – prowadzenie
 
Program:Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 [37’]Przerwa [20’]Piotr Czajkowski – V Symfonia e-moll op. 64 [50’]
 
Inne wydarzenia
Bilety na: JazzKLUB / Adam Bałdych Quartet – Sacrum Profanum
Koncert
JazzKLUB / Adam Bałdych Quartet – Sacr...
Katowice - 19 listopada 2019 INFO
Bilety na: Koncert kameralny
Koncert
Koncert kameralny
Warszawa - 20 listopada 2019 kup bilet od 16 zł
Bilety na: DO ŁEZKI ŁEZKA
Koncert
DO ŁEZKI ŁEZKA
Jelenia Góra - 21 listopada 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: NOSPR kameralnie
Koncert
NOSPR kameralnie
Katowice - 21 listopada 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Moreno / I, Culture / Gardolińska | Festiwal Eufonie
Koncert
Moreno / I, Culture / Gardolińska | Fe...
Warszawa - 21 listopada 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.