Organizator

Polskie Radio SA

Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego Z. Modzelewskiego 59 00-977 Warszawa

Dane kontaktowe

al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

Piątek 13 grudnia 2019 19:30
2019-12-13T19:30:00+0100
Koncert Chóru Polskiego Radia - PĘKIEL, HÄNDEL
Koncert Chóru Polskiego Radia - PĘKIEL, HÄNDEL Polskie Radio SA
2019-12-13 , godz. 19:30 (Piątek) Warszawa Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego
INFO

Opis wydarzenia:


Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris, Program 2 Polskiego Radia


Wykonawcy:
Marta Boberska - sopran
Matylda Staśto-Kotuła - alt
Aleksander Rewiński - tenor
Dominik Kujawa - bas
Chór Polskiego Radia
{oh!} Orkiestra Historyczna
John Butt - dyrygent


Program:
Bartłomiej PĘKIEL – Missa concertata La Lombardesca, Georg Friedrich HÄNDEL – Let God arise (Chandos Anthem No 11a) HWV 256a
 
Chór Polskiego Radia kontynuuje prezentację muzyki dawnej. Już 13 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, zespół wraz z {oh!} Orkiestrą Historyczną pod kierunkiem wybitnego dyrygenta Johna Butta, wykona utwory Bartłomieja Pękiela i George’a Friderica Händla. To już kolejne owocne spotkanie radiowego Chóru zarówno z brytyjskim dyrygentem, jak i z orkiestrą z Katowic.
Po niezwykle udanym występie na Festiwalu Misteria Paschalia w 2018 roku z cenionym w świecie dyrygentem, klawesynistą i organistą Johnem Buttem, założycielem Dunedin Consort, a także profesorem Uniwersytetu w Glasgow, Chór Polskiego Radia właśnie pod kierunkiem Brytyjczyka, nakładem oficyny Linn Records wydał płytę z nagraniem Ody na dzień św. Cecylii George’a Friderica Händla. Album znalazł nie tylko uznanie wśród europejskich krytyków, ale w 2019 roku otrzymał nominację do prestiżowej nagrody Gramophone Classical Music Awards w kategorii muzyka chóralna.

Podczas koncertu w Warszawie zespół ponownie sięgnie po utwory Händla. Tym razem zaprezentowane zostaną kompozycje należące do popularnego w baroku gatunku anthems, będącego angielską odpowiedzią na motet i kantatę. Mistrzem tej formy w XVIII wieku był właśnie Händel, który rozwinął koncertujący rodzaj anthems. Szczególną popularność zdobył cykl Coronation-Anthems, skomponowany w 1727 roku z okazji koronacji Jerzego II.

Koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie to także kontynuacja rozpoczętej w sierpniu tego roku współpracy z {oh!} Orkiestrą Historyczną. Pierwszym wspólnym projektem był koncert, a następnie nagranie Sonetów krymskich Stanisława Moniuszki.
Tym razem kompozycje Händla usłyszymy w zestawieniu z reprezentantem polskiego baroku, wybitnym polifonistą epoki Wazów – Bartłomiejem Pękielem. O jego życiu wiemy niewiele. Choć nie znamy ani daty, ani miejsca jego urodzenia, to z istniejących informacji wyłania się interesująca sylwetka kompozytora, któremu przyszło żyć w trudnych dla Rzeczypospolitej czasach. Przybliżona jest również data śmierci Bartłomieja Pękiela, zmarł najprawdopodobniej w 1670 roku w Krakowie. A co wiemy? To, że z prywatną kapelą królewską w Warszawie związany był od młodości. W 1649 roku Pękiel otrzymał na królewskim dworze tytuł maestro di capella i został pierwszym w historii Polakiem piastującym to zaszczytne stanowisko. Po potopie szwedzkim przeniósł się do Krakowa, gdzie w 1658 roku objął kierownictwo nad kapelą katedry na Wawelu. Wszystko wskazuje na to, że wawelskim zespołem kierował aż do śmierci. Dwuchórowa, wokalno-instrumentalna Missa Concertata La Lombardesca, przeznaczona na trzynaście głosów, pochodzi z okresu „warszawskiego”, kiedy kompozytor związany był z dworem Wazów i tworzył swe utwory w nowym wówczas stylu - stile moderno.


Bilety w cenie 35 zł
Inne wydarzenia
Bilety na: Mamy Śpiewamy i Przyjaciele
Koncert
Mamy Śpiewamy i Przyjaciele
Łódź - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Wirtualna Rzeczywistość
Koncert
Wirtualna Rzeczywistość
Łódź - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: SKRZYPEK NA DACHU
Koncert
SKRZYPEK NA DACHU
Łódź - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: SKOWRONKI o Bożym Narodzeniu
Koncert
SKOWRONKI o Bożym Narodzeniu
Poznań - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Mamy Śpiewamy i Przyjaciele
Koncert
Mamy Śpiewamy i Przyjaciele
Łódź - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Ad expectationem
Koncert
Ad expectationem
Warszawa - 15 grudnia 2019 kup bilet od 2 zł
Bilety na: Koncert kolędowy 15.12.2019 g. 18
Koncert
Koncert kolędowy 15.12.2019 g. 18
Warszawa - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Artur Andrus i jego goście
Koncert
Artur Andrus i jego goście
Rzeszów - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: Orkiestra Muzyki Nowej / Marcel Pérès
Koncert
Orkiestra Muzyki Nowej / Marcel Pérès
Katowice - 15 grudnia 2019 INFO
Bilety na: APPARAT Live
Koncert
APPARAT Live
Katowice - 15 grudnia 2019 kup bilet od 146 zł
Bilety na: Matt Elliott
Koncert
Matt Elliott
Ostrzeszów - 15 grudnia 2019 kup bilet od 43 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.