Koncert dla najmłodszych/ Gdzie się podział kusy Janek? - wszystkie bilety

Organizator

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach

Dane kontaktowe

Plac Wojciecha Kilara 1
40-202 Katowice

2019-02-02T15:00:00+0100
Koncert dla najmłodszych/ Gdzie się podział kusy Janek? Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach
2019-02-02, godz. 15:00 (Sobota) Katowice Sala kameralna NOSPR

Opis wydarzenia:

Wykonawcy

Kusy Janek – Piotr Piszczatowski (bębny, sekund, bas), Mama – Kaja Prusinowska (śpiew), Ojciec – Janusz Prusinowski (śpiew, skrzypce, lira, akordeon), Starszy Brat – Michał Żak (basym flet, klarnet)


Program

„Kiedy byłam mała, bawiliśmy się na podwórku na 1001 sposobów, a przejętym od starszych dzieci albo wymyślanym przez nas na miejscu grom i zabawom towarzyszyły różnorakie wyliczanki - wspomina Kaja Prusinowska, pedagog, śpiewaczka i malarka. – Trudno było sobie wtedy wyobrazić, że całkiem niedługo prawie zniknie przebogaty świat dziecięcych zabaw – pomagający budować relacje, uczący empatii, kształtujący wiele rozmaitych umiejętności”.
Z nostalgii za tym światem, będącym nie tylko świadectwem bogatej dziecięcej wyobraźni, ale także interesującej twórczości muzycznej, zrodził się pomysł na płytę „Gdzie się podział Kusy Janek?”, utrwalającą dziecięce wyliczanki i piosenki. Zabawy polne i salonowe, taneczne i zręcznościowe były niegdyś w ciągłym użyciu i mimochodem przekazywano je z pokolenia na pokolenie; obecnie trzeba zadbać, by nie uległy zapomnieniu. Płyta Kai i Janusza Prusinowskich ukazała się z okazji Roku Oskara Kolberga, upamiętniającego dwustulecie urodzin tego najwybitniejszego polskiego etnografa i zbieracza muzycznego folkloru.
Tytuł nawiązuje do popularnej niegdyś postaci Kusego Janka, chłopaka „na opak” („Gdzie się podział Kusy Janek, / co chodził z toporkiem, / co się kijem opasywał, / a podpierał workiem?”).
Przedstawione zabawy powstawały w ciągu dwóch wieków, pochodzą bowiem z zapisów Łukasza Gołębiewskiego (I połowa XIX w.), Oskara Kolberga, nagrań archiwalnych z lat 40., zbioru zabaw Edmunda Piaseckiego (lata 20. XX w.), kilku książek z piosenkami i zabawami dla dzieci autorstwa Jadwigi Gorzechowskiej i Marii Kaczurbiny (zabawy przedwojenne i powojenne), zbiorów wyliczanek Doroty Simonides i Krystyny Pisarkowej (wydania z lat 70. i 80. XX w.).
 
Kaja i Janusz Prusinowscy oddają się działalności umuzykalniającej i uwrażliwiającej dzieci na muzykę. Prowadzą wydawnictwo – teatr „Słuchaj Uchem”, poświęcone dawnym i nowym zabawom dziecięcym.
Ponadto Kaja jest pedagogiem, śpiewaczką i malarką, prowadzi akcje artystyczne i warsztaty. Skuteczność działań muzycznych sprawdza w praktyce jako mama pięciorga dzieci. Janusz jest liderem „Janusz Prusinowski Trio” – zespołu rozwijającego i propagującego fenomen dawnego wiejskiego muzykowania. Koncertował w większości krajów Europy, Afryce, Azji i Ameryce Północnej.
 


 
Inne wydarzenia
Bilety na: Waldemar Malicki.
Koncert
Waldemar Malicki.
Płock - 24 stycznia 2019 INFO
Bilety na: [A] KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
Koncert
[A] KONCERT MUZYKI FILMOWEJ
Białystok - 25 stycznia 2019 INFO
Bilety na: KOBIETA ZMIENNĄ JEST… KONCERT SYMFONICZNY
Koncert
KOBIETA ZMIENNĄ JEST… KONCERT SYMFONIC...
Gorzów Wielkopolski - 25 stycznia 2019 kup bilet
Bilety na: Koncert Karnawałowy 25.01.19
Koncert
Koncert Karnawałowy 25.01.19
Łódź - 25 stycznia 2019 INFO
Bilety na: Koncert z cyklu
Koncert
Koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze...
Warszawa - 25 stycznia 2019 INFO
Bilety na: SIŁA DŹWIĘKÓW
Koncert
SIŁA DŹWIĘKÓW
Jelenia Góra - 25 stycznia 2019 kup bilet od 30 zł
Bilety na: Koncert symfoniczny 25.01.2019 g. 19:30
Koncert
Koncert symfoniczny 25.01.2019 g. 19:30
Warszawa - 25 stycznia 2019 INFO
Bilety na: Koncert symfoniczny 26.01.2019 g. 18:00
Koncert
Koncert symfoniczny 26.01.2019 g. 18:00
Warszawa - 26 stycznia 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.