Koncert kameralny 5.05.2020 g. 19:00 - wszystkie bilety

Koncert kameralnyAnia Vegry -sopranKatarzyna Wasiak - fortepianIgor Strawiński - Dwie melodie op. 6Szymon Laks - Dyzio marzyciel, Deszcz, Aniołowe licaEric Satie - Les AngesSzymon Laks - Portrait de l’oiseau qui n’existe pasSzymon Laks - Ballada Hommage à ChopinMaurice Ravel - Deux mélodies hébraïquesSzymon Laks - Prośba o piosenkę Przerwa [15']Szymon Laks - ModlitwaFrancis Poulenc - MontparnasseSzymon Laks - Bezdomna, Szczęście, Erratum, Zielony skrzypek, Przymi

Organizator

Filharmonia Narodowa

Sala Kameralna Moniuszki 5 00-950 Warszawa

Dane kontaktowe

ul. Jasna 5
00-950 Warszawa

2020-05-05T19:00:00+0200
2020-05-05, godz. 19:00 (Wtorek) Warszawa Sala Kameralna

Opis wydarzenia:

Koncert kameralny

Ania Vegry -sopran
Katarzyna Wasiak - fortepian

Igor Strawiński - Dwie melodie op. 6
Szymon Laks - Dyzio marzycielDeszczAniołowe lica
Eric Satie - Les Anges
Szymon Laks - Portrait de l’oiseau qui n’existe pas
Szymon Laks - Ballada Hommage à Chopin
Maurice Ravel - Deux mélodies hébraïques
Szymon Laks - Prośba o piosenkę
 Przerwa [15']
Szymon Laks - Modlitwa
Francis Poulenc - Montparnasse
Szymon Laks - BezdomnaSzczęścieErratumZielony skrzypekPrzymierze
Claude Debussy - Pour le piano
Francis Poulenc - Quelle aventure!BleuetMétamorphosesLa tragique histoire du petit RenéLes chemins de l'amour


 
Ocalić od zapomnienia
Prośba o piosenkę
 
Szymon Laks, którego twórczości pieśniarskiej poświęcony został ten koncert, urodził się w Warszawie w 1901 roku. Początkowo studiował matematykę w Wilnie, później podjął studia muzyczne w Konserwatorium Warszawskim. Po jego ukończeniu przeniósł się do Paryża, gdzie szybko zdobył całkiem spory rozgłos – jego młodzieńcze dzieła wykonywali znani muzycy tamtych czasów. W tym okresie powstały m.in. pieśni na głos z fortepianem, które zapewniły Laksowi obecność w jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych wydawnictw muzycznych Lemoine, założonym w 1772 roku i istniejącym do dzisiaj. Kompozytor zyskał sławę jednego z czołowych kompozytorów polskich, lecz jego kariera uległa załamaniu wraz z nadejściem okupacji niemieckiej we Francji. Ze względu na swoje pochodzenie, w 1941 roku nie udało mu się uniknąć aresztowania, a czas II Wojny Światowej spędził w obozach koncentracyjnych. Po wojnie wznowił na krótko działalność kompozytorską, ale w latach 60., stroniący od panujących trendów awangardowych, zdecydował poświęcić się głównie publicystyce i działalności literackiej. Zmarł w Paryżu w 1983 roku.
Liryka wokalna zajmuje ważne miejsce w twórczości Szymona Laksa. Teksty, do których komponował swoje pieśni, to przede wszystkim poezja polska, ale także wiersze w języku jidysz i francuskim. Łączą się w niej różne style i tradycje: typowej pieśni romantycznej, francuskiej chanson i elementów kultury żydowskiej. Ich wspólny mianownik stanowi neoklasyczny język muzyczny z niebanalnymi melodiami, klarowną rytmiką i wyrafinowanymi współbrzmieniami nadającymi całości indywidualnego kolorytu.
Jak silnie kultura muzyczna Paryża zainspirowała Szymona Laksa, podpowie słuchaczom koncertu wybór pieśni Ravela, Satiego i Poulenca, w kontekście których utwory Polaka z pewnością nie tracą na atrakcyjności.
Inne wydarzenia
Bilety na: ,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów
Koncert
,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów" - k...
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: GRZEGORZ TURNAU
Koncert
GRZEGORZ TURNAU
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Koncert
Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Warszawa - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: MIŁOSNE PODBOJE
Koncert
MIŁOSNE PODBOJE
Jelenia Góra - 27 lutego 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Coldplay Night
Koncert
Coldplay Night
Poznań - 27 lutego 2020 kup bilet od 41 zł
Bilety na: KONCERT NADZWYCZAJNY
Koncert
KONCERT NADZWYCZAJNY
Jelenia Góra - 28 lutego 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.