Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus - Mahler, Mykietyn, Czajkowski

ORGANIZATOR:Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego SemkowaWykonawcy:Agata Kielar-Długosz - fletŁukasz Długosz - fletPolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego SemkowaOleg Zverev - dyrygentProgram:Gustav MAHLER – Adagietto z V Symfonii cis-moll, Paweł MYKIETYN – Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę, Piotr CZAJKOWSKI – VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74Arcydzieła muzyki (czy też – wszelkiej sztuki) często rodzą pytania o ich związek z biografią twórcy. Niekiedy jest on
Organizator

Polskie Radio SA

Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego Z. Modzelewskiego 59 00-977 Warszawa

Dane kontaktowe

al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

Sobota 9 maja 2020 19:00
2020-05-09T19:00:00+0200
Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus - Mahler, Mykietyn, Czajkowski
Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus - Mahler, Mykietyn, Czajkowski Polskie Radio SA
2020-05-09 , godz. 19:00 (Sobota) Warszawa Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego
ODWOłANY
UWAGA! Wydarzenie "Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus - Mahler, Mykietyn, Czajkowski" z dnia 2020-05-09 19:00 zostało odwołane!
Informacja o procedurze zwrotu została wysłana na adres e-mail podany przy zakupie.
Bilety zakupione w punktach stacjonarnych należy zwracać w miejscu ich nabycia, za okazaniem dowodu zakupu.

Opis wydarzenia:

ORGANIZATOR:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego SemkowaWykonawcy:
Agata Kielar-Długosz - flet
Łukasz Długosz - flet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Oleg Zverev - dyrygent
Program:
Gustav MAHLER – Adagietto z V Symfonii cis-moll, Paweł MYKIETYN – Koncert podwójny na dwa flety i orkiestrę, Piotr CZAJKOWSKI – VI Symfonia h-moll Patetyczna op. 74


Arcydzieła muzyki (czy też – wszelkiej sztuki) często rodzą pytania o ich związek z biografią twórcy. Niekiedy jest on jawny, wyrażony explicite w postaci autorskiego komentarza czy literackiego programu, czasem zupełnie nieoczywisty. Często może być jedynie przeczuwany, pozostaje głęboko zakodowany w nutach, którym kompozytor zawierza swą radość, miłość, czasem zaś rozpacz i zwątpienie. Szczególnie poruszającym przykładem takiego właśnie, niezwykle subiektywnego, emocjonalnie sugestywnego dzieła jest VI Symfonia h moll Piotra Czajkowskiego. Po premierze autor wpisał do partytury podsunięty przez brata podtytuł: „Patetyczna”. Choć pojęcie to kojarzy się dziś głównie z wzniosłością i emfazą, tutaj odwołuje się raczej do swych etymologicznych, starogreckich korzeni, gdy słowo páthos oznaczało namiętność, a także – cierpienie (tak też jest odbierane w języku rosyjskim). Cierpieniem było bowiem naznaczone niemal całe życie Piotra Czajkowskiego. Choć cieszył się rosnącym uznaniem i sławą, nie zaznał nigdy szczęścia w życiu osobistym, uwikłany w osobliwe związki z kobietami (na przykład z wielbiącą go hrabiną Nadieżdą von Meck, z którą przez 13 lat korespondował, lecz nigdy jej osobiście nie poznał), w krótkotrwale małżeństwo, które okazało się katastrofą (zakończoną próbą samobójczą kompozytora) oraz w przygodne, skrywane i budzące wyrzuty sumienia relacje z mężczyznami, surowo potępiane konwenansami epoki. Wielu współczesnych biografów skłania się ku hipotezie, że właśnie te delikatne i długo stanowiące tabu kwestie tłumaczą depresję i przedwczesną śmierć kompozytora w wieku 53 lat, w pełni twórczych sił i apogeum popularności. Nasycone ogromną ekspresją dzieło znajdzie doskonałego interpretatora w osobie świetnego rosyjskiego dyrygenta Olega Zvereva, związanego zwłaszcza z muzycznymi instytucjami dalekiej Syberii, między innymi w Irkucku, a także w nadwołżańskim Uljanowsku, oklaskiwanego też na najważniejszych estradach Rosji i poza jej granicami.
Gorące romantyczne emocje – choć zupełnie odmienne – podtrzyma też tchnące niebiańską błogością Adagietto, sławny fragment V Symfonii Gustava Mahlera, jedna z najcudowniejszych kart symfoniki początku XX wieku, w której rozbrzmiewają jedynie smyczki i harfa. Komentatorzy widzieli w tym fragmencie wyznanie miłości kompozytora do jego przyszłej żony, pięknej Almy Schindler, a utwór szczególnie rozsławiło użycie go w głośnym filmie Śmierć w Wenecji Luchino Viscontiego według noweli Thomasa Manna.

Para znakomitych flecistów, należących do najwspanialszych współczesnych wirtuozów tego instrumentu, Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, wystąpią w Koncercie podwójnym Pawła Mykietyna, który swą premierę miał (w ich wykonaniu) w 2016 roku. Sami artyści tak pisali o tym dziele: „Składa się z trzech wykonywanych attacca części, z których skrajne oparte są na opracowanej przez kompozytora technice ciągłego acceleranda. Niezmiernie ciekawe jest nowatorskie podejście do sfery agogicznej utworu. Partie solowe – będąc w ścisłej symbiozie z partią orkiestry – potraktowane są bardzo oryginalnie. Koncert Pawła Mykietyna z pewnością znacząco wzbogaci współczesną literaturę fletową. Jest wspaniały!”.

                                                                  Piotr MaculewiczCENY BILETÓW:
1.    Bilety normalne: 35 zł
2.    Bilety ulgowe: 25 zł
•    dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
•    uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.
Inne wydarzenia
Bilety na: KARAŚ/ROGUCKI
Koncert
KARAŚ/ROGUCKI
Łódź - 02 kwietnia 2020 kup bilet od 60 zł
Bilety na: ERA JAZZU - ANDREA MOTIS
Koncert
ERA JAZZU - ANDREA MOTIS
Poznań - 04 kwietnia 2020 INFO
Bilety na: Kwietne Misterium - koncert orkiestry antraktowe
Koncert
Kwietne Misterium - koncert orkiestry...
Poznań - 05 kwietnia 2020 INFO
Bilety na: Róże Europy
Koncert
Róże Europy
Szamotuły - 05 kwietnia 2020 kup bilet od 38 zł
Bilety na: Six Pianos
Koncert
Six Pianos
Katowice - 16 kwietnia 2020 kup bilet od 116 zł
Bilety na: Cleo - koncert
Koncert
Cleo - koncert
Jarocin - 17 kwietnia 2020 kup bilet od 32 zł
Bilety na: KLASYKA SYMFONIKI
Koncert
KLASYKA SYMFONIKI
Jelenia Góra - 17 kwietnia 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Jazz Top w Blue Note: Jeremy Pelt Quintet
Koncert
Jazz Top w Blue Note: Jeremy Pelt Quin...
Poznań - 17 kwietnia 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.