Organizator

Polskie Radio SA

Dane kontaktowe

al. Niepodległości 77/85
00-977 Warszawa

Czwartek 10 października 2019 19:00
2019-10-10T19:00:00+0200
Koncert z okazji 25. rocznicy śmierci Witolda Lutosławskiego
Koncert z okazji 25. rocznicy śmierci Witolda Lutosławskiego Polskie Radio SA
2019-10-10 , godz. 19:00 (Czwartek) Warszawa Studio Koncertowe Polskiego Radia im.Witolda Lutosławskiego
INFO

Opis wydarzenia:

ORGANIZATOR:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego SemkowaWykonawcy:
Paweł Kowalski - fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski - dyrygent


W programie:
Witold Lutosławski – Mała suita
Witold Lutosławski – Koncert fortepianowy
Igor Strawiński – Ognisty ptak – Suita baletowa


Gdyby należało wskazać szczególnie „warszawskiego” kompozytora XX stulecia, mógłby nim zostać przede wszystkim Witold Lutosławski, który przyszedł na świat (1913) w sercu stolicy, przy ulicy Moniuszki (tuż obok Filharmonii), mieszkał między innymi przy Marszałkowskiej, Langiewicza, Zwycięzców, a wreszcie – w żoliborskiej willi przy Śmiałej. Absolwent warszawskich szkół, potem Uniwersytetu i Konserwatorium, w Warszawie grywał podczas tajnych okupacyjnych koncertów, brał żywy udział w odbudowie życia muzycznego po wojnie, był ważną postacią dla prestiżowego festiwalu Warszawska Jesień, a gdy zdobył międzynarodową sławę – sam prowadził w stolicy koncerty swoich dzieł, zapraszając najświetniejszych solistów. Tu też zmarł (1994) i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pragnie oddać kompozytorowi hołd w 25. rocznicę jego śmierci koncertem, podczas którego zabrzmią dwa dzieła z różnych okresów – przystępna Mała suita z początku lat pięćdziesiątych, gdy kompozytor z powodzeniem starał się zachować twórczą autonomię wobec oczekiwań komunistycznych władz, tworząc muzykę nierzadko „na motywach ludowych”, ale z zachowaniem najwyższego poziomu artystycznego oraz późny Koncert fortepianowy, łączący wszystkie zdobycze perfekcyjnej techniki Lutosławskiego z głęboką, bardzo komunikatywną ekspresją. Warto podkreślić, że solista Koncertu, pianista o wielkiej międzynarodowej renomie, Paweł Kowalski jest pierwszym (po Krystianie Zimermanie) wykonawcą tego utworu, który zaprezentował w 1989 w Warszawie, pod dyrekcją kompozytora, a później z powodzeniem grał dzieło na scenach w kraju i za granicą.

Kim byłby Igor Strawiński, gdyby nie współpraca z Sergiuszem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi? Najpewniej doceniono by jego geniusz, na pewno i tak zdobyłby sławę, lecz zapewne cała droga twórcza rosyjskiego mistrza potoczyłaby się zupełnie odmiennie. Przypadek bowiem sprawił, że to jemu Diagilew – po odmowie ze strony innych kompozytorów – powierzył skomponowanie muzyki do baletu "Ognisty ptak" – utworzona z jej fragmentów suita wypełni drugą część koncertu. Impresario planował podbić „egzotyczną” fabułą starej rosyjskiej baśni publiczność Paryża, żywo zainteresowaną muzyką ze wschodniego mocarstwa. Fabuła baletu nawiązuje do klechd, których bohaterem był zły mag, Kościej Nieśmiertelny, na którego dworze młody Carewicz Iwan spotyka niezwykłą baśniową postać – Ognistego Ptaka, którego uwalnia z mocy czarodzieja. Premiera w Operze Paryskiej (1910) w choreografii Michaiła Fokina rzuciła Paryż na kolana, Strawiński zaś z dnia na dzień zdobył międzynarodową sławę.

Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski, ceniony dyrygent, uznany za najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 roku, początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry.
 
CENY BILETÓW:
1. Bilety normalne: 35 zł
2. Bilety ulgowe: 25 zł
•  dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
•  uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.
Inne wydarzenia
Bilety na: Milo Ensemble
Koncert
Milo Ensemble
Kielce - 23 października 2019 kup bilet od 29 zł
Bilety na: Oblicza saksofonu
Koncert
Oblicza saksofonu
Warszawa - 23 października 2019 kup bilet od 16 zł
Bilety na: KONCERT PEDAGOGÓW
Koncert
KONCERT PEDAGOGÓW
Jelenia Góra - 24 października 2019 kup bilet od 10 zł
Bilety na: KOLOR CAFE. PRZEBOJE WŁOSKIE I FRANCUSKIE – RECITAL MICHAŁA BAJORA
Koncert
KOLOR CAFE. PRZEBOJE WŁOSKIE I FRANCUS...
Warszawa - 24 października 2019 INFO
Bilety na: LemON Akustycznie
Koncert
LemON Akustycznie
Poznań - 24 października 2019 INFO
Bilety na: Anna Maria Jopek
Koncert
Anna Maria Jopek
Mosina - 25 października 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.