Organizator

Gminny Ośrodek Kultury "Sokół"

Dane kontaktowe

Gdyńska 47
62-004 Czerwonak

Piątek 27 grudnia 2019 19:00
2019-12-27T19:00:00+0100
Koncert Zespołu Staropolanie
Koncert Zespołu Staropolanie Gminny Ośrodek Kultury "Sokół"
2019-12-27 , godz. 19:00 (Piątek) Koziegłowy Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach

Opis wydarzenia:

 Gminny Ośrodek Kultury Sokół zaprasza do Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach na występ zespołu Staropolanie-Wielkopolska. Występ ten odbędzie się w ramach gminnych obchodów rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Powstanie Wielkopolskie to jedyne zwycięskie powstanie Polaków, które po 123 latach niewoli przywróciło naszą ojczyznę na mapę Europy jako wolne, suwerenne państwo. Jednak wyboiste były drogi, które doprowadziły nas do tego zwycięskiego zrywu zbrojnego. Wymagało to poświęcenia i nieugiętości wobec zaborców kilku pokoleń naszych rodaków. Dlatego Zespół Tańca Ludowego Staropolanie-Wielkopolska postanowił uczcić tych wszystkich naszych świetnych przodków, których starania wiodły nas ku upragnionej wolności. I tak zrodził się zamysł koncertu, prezentujący najpierw taniec kosynierów nawiązujący swą wymową do czynów bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki. Pokazany też obrazek wokalno - taneczny  osadzony w tradycji ułańskiej jak i też walc , który całym swoim anturażem nawiązuje do epoki Księstwa Warszawskiego. Ukoronowaniem tego taneczno-wokalnego projektu i  pożegnaniem Polski szlacheckiej, która już nigdy później się nie odrodziła, jest polonez szlachecki z szablami. Układy choreograficzne przeplecione zostały pieśniami nawiązującymi do historycznych wydarzeń, które przywróciły nam  wolność. Aby podkreślić, że Polska to przede wszystkim to, co każdy z nas nosi w swym sercu, prezentujemy  również jedną z najbardziej popularnych scen „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego (akt III scena 16.).
Ukłon w stronę Ukochanej Wielkopolski, której tradycja i kultura głęboko osadzone są w polskiej państwowości, przyjął w koncercie wypełnienie tańcami wielkopolskimi. W czasach okrutnej germanizacji, prowadzonej przez zaborcę pruskiego, polska wieś pozostawała zawsze twierdzą polskości. Właśnie w tym okresie jako pielęgnowanie ludowej tradycji, podczas zabaw tanecznych powstawały tańce prezentowane w czasie koncertu. Dawały one bowiem możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu pracy na wsi, a także po szkoleniach i powstańczych ćwiczeniach. Tańce typu: wiwat, przodek, równy, kulawy, lajlender, polka jarocinka czy przyśpiewki typu Świniorz to skarbnica polskości Ziemi Wielkopolskiej, kolebki polskiej narodowości. Stąd dla uczczenia tej wielkiej rocznicy jedynego polskiego zwycięskiego powstania w naszym koncercie nie mogło zabraknąć tanecznego ukłonu w stronę Wielkopolski i Wielkopolan.

Zespół Tańca ludowego Staropolanie – Wielkopolska tańczy i śpiewa już 13 lat.  Członkami tego Zespołu są byli tancerze i śpiewacy takich Zespołów folklorystycznych jak Śląsk, Mazowsze, czy Wielkopolska. W dorobku swoim Zespół posiada: tańce i pieśni różnych regionów polskich m. in. tańce i przyśpiewki rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, śląskie, żywieckie, obrazki ludowe a także tańce narodowe - polonez, mazur, kujawiak, oberek oraz krakowiak. Zespół Tańca Ludowego Staropolanie-Wielkopolska działa przy Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle  Młodych w Poznaniu
Inne wydarzenia
Bilety na: Pavel Haas Quartet | Festiwal Eufonie
Koncert
Pavel Haas Quartet | Festiwal Eufonie
Warszawa - 19 listopada 2019 INFO
Bilety na: JazzKLUB / Adam Bałdych Quartet – Sacrum Profanum
Koncert
JazzKLUB / Adam Bałdych Quartet – Sacr...
Katowice - 19 listopada 2019 INFO
Bilety na: Koncert kameralny
Koncert
Koncert kameralny
Warszawa - 20 listopada 2019 kup bilet od 16 zł
Bilety na: DO ŁEZKI ŁEZKA
Koncert
DO ŁEZKI ŁEZKA
Jelenia Góra - 21 listopada 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: NOSPR kameralnie
Koncert
NOSPR kameralnie
Katowice - 21 listopada 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Moreno / I, Culture / Gardolińska | Festiwal Eufonie
Koncert
Moreno / I, Culture / Gardolińska | Fe...
Warszawa - 21 listopada 2019 INFO
Bilety na: PORYWY ROMANTYZMU
Koncert
PORYWY ROMANTYZMU
Jelenia Góra - 22 listopada 2019 kup bilet od 30 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.