Organizator

Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska

Dane kontaktowe

ul. Dziewięciu Muz 10
66-400 Gorzów Wlkp.

Piątek 17 maja 2019 19:00
2019-05-17T19:00:00+0200
MIĘDZY MUZYKĄ A PRZEZNACZENIEM KONCERT SYMFONICZNY
MIĘDZY MUZYKĄ A PRZEZNACZENIEM KONCERT SYMFONICZNY Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska
2019-05-17 , godz. 19:00 (Piątek) Gorzów Wielkopolski Filharmonia Gorzowska
INFO

Opis wydarzenia:

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Rogala / dyrygent
Marcin Zdunik / wiolonczela
 
PROGRAM:
EDWARD ELGAR (1857-1934)
Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85
 
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
IV symfonia B-dur op. 60
Zapraszamy na koncert z muzyką ukochanego kompozytora Anglików sir Edwarda Elgara oraz wadzącego się z losem geniusza Ludwiga van Beethovena. Tym razem jednak to u Elgara – w jego elegijnym, a zarazem pełnym napięć Koncercie wiolonczelowym – usłyszymy całą paletę dramatycznych emocji. Utwór powstał pod wpływem przeżyć związanych z I wojną światową oraz w poczuciu gasnącej popularności kompozytora, tak bardzo uwielbianego za czasów angielskiej belle époque. Napisany zaraz po wojnie Koncert wiolonczelowy e-moll (1919) stał się swoistym świadectwem Elgarowskiego rozgoryczenia. Choć dziś należy do sztandarowych pozycji repertuarowych i największych dzieł Anglika, to jego premiera okazała się klęską. Obojętnie przyjęty przez ówczesną publiczność, wykonywany był bardzo sporadycznie. Jego sytuacji nie poprawiła nawet świetna interpretacja Pablo Casalsa. Przez długie lata zapomniany dopiero w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku – za sprawą natchnionego nagrania młodej Jacqueline du Pré – Koncert zyskał należny splendor i znalazł się w kanonie repertuaru wiolonczelowego.
Po elegijnym Elgarze zabrzmi eksplodująca radością IV Symfonia B-dur (1806) Ludwiga van Beethovena. Robert Schumann porównał ją do „smukłej Greczynki znajdującej się między dwoma nordyckimi olbrzymami”, czyli III Symfonią Es-dur „Eroiką” i V c-moll ze słynnym motywem losu. W Czwartej z poważnego mistrza symfonicznej dramaturgii Beethoven zmienia się w duchowego spadkobiercę swojego poprzednika – Józefa Haydna, zawsze pełnego optymizmu i tryskającego humorem. Dzięki temu symfonia ta różni się znacząco od swoich bohaterskich i patetycznych sąsiadek, zaskakując pogodnym nastrojem, radością, dowcipem oraz dystansem twórcy do własnych pomysłów.
Inne wydarzenia
Bilety na: OSIECKA tylko brać
Koncert
OSIECKA tylko brać
Warszawa - 26 maja 2019 INFO
Bilety na: Jazz & World Music
Koncert
Jazz & World Music
Warszawa - 26 maja 2019 INFO
Bilety na: ORGANY+
Koncert
ORGANY+
Gdańsk - 26 maja 2019 kup bilet od 16 zł
Bilety na: OSIECKA tylko brać
Koncert
OSIECKA tylko brać
Warszawa - 26 maja 2019 INFO
Bilety na: Anna Polowczyk: Jest we mnie protest - koncert przełożony
Koncert
Anna Polowczyk: Jest we mnie protest -...
Poznań - 26 maja 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.