Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Niedziela 22 września 2019 19:00
2019-09-22T19:00:00+0200
MOJA MUZYKA #74  RHR+  Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy
MOJA MUZYKA #74 RHR+ Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy Centrum Kultury ZAMEK
2019-09-22 , godz. 19:00 (Niedziela) Poznań Sala Wielka CK Zamek

Opis wydarzenia:

W roku 2019  przypada rocznica setnych urodzin Romana Haubenstocka-Ramatiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Krakowie i w pierwszej fazie twórczości związanego z rodzinnym miastem oraz ze Lwowem, później tworzącego  w takich ośrodkach sztuki, jak Tel Aviv i Wiedeń. Wkład Haubenstocka-Ramatiego w budowanie nowego języka muzycznego, awangardowego, lecz zdyscyplinowanego w formie równa go z twórcami światowej miary, takimi jak: Cage, Stockhausen, Crumb, Ligeti, Xenakis.
 
Haubenstock był także prekursorem grafiki muzycznej, a co za tym idzie włączenia awangardy w nurt interdyscyplinarności sztuk, zespolenia teatru, sztuki plastycznej i muzyki w jedność, w przenikającą się całość.
 
W roku  setnej  rocznicy  urodzin, trzech muzyków, z których dwóch było związanych z MW2 oraz z krakowskim festiwalem RHR – Kazimierz Pyzik, Piotr Kania, a także dwie artystki: śpiewaczka – Blanka Dembosz, przedstawiająca muzykę współczesną w Polsce i za granicą oraz austriacka klarnecistka Teresa Doblinger od wielu lat  wykonująca muzykę Romana Haubenstocka-Ramatiego, pragną przypomnieć twórczość tego kompozytora, ukazując jego utwory w kontekście dzieł innych współczesnych mu twórców takich jak: George Crumb i Bogusław Schaeffer. Jeśli mowa o amerykańskim kompozytorze, analogie, które się nasuwają, to w przypadku dzieła Madrigals, book I – barwa, traktowanie partii sopranu ad libitum, gęstość pulsujących barw i oczywiście podobnie jak u Haubenstocka traktowanie poezji – bardzo skupione na treści, barwie i naturalnej melodii języka. 
 
Partytury graficzne, teatr instrumentalny, ruch, przenikanie się słowa, dźwięku, gestu, ruchu i mimiki to znowuż cechy, które łączą myśl kompozytorską  Bogusława Schaeffera i Romana Haubenstocka-Ramatiego.
 
Koncert RHR+ Roman Haubenstock- Ramati i jego czasy – przeniesie odbiorców w czasy prawdziwej muzycznej awangardy.
 
Blanka Dembosz / sopran
Teresa Doblinger / klarnet basowy
Kazimierz Pyzik / kontrabas         
Piotr Kania / instrumenty perkusyjne
 
grafika: Roman Haubenstock-Ramati, Graphic Notation
Inne wydarzenia
Bilety na: JA Z PODRÓŻY
Koncert
JA Z PODRÓŻY
Jelenia Góra - 19 września 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Yuuki - koncert odwołany
Koncert
Yuuki - koncert odwołany
Poznań - 19 września 2019 INFO
Bilety na: MUZYKA NASZYCH CZASÓW
Koncert
MUZYKA NASZYCH CZASÓW
Jelenia Góra - 20 września 2019 kup bilet od 10 zł
Bilety na: Straszny Dwór
Koncert
Straszny Dwór
Płock - 20 września 2019 kup bilet od 40 zł
Bilety na: Pielgrzym
Koncert
Pielgrzym
Otrębusy - 21 września 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.