Organizator

Teatr Wielki w Łodzi

Dane kontaktowe

Plac Dąbrowskiego
90-249 Łódź

Poniedziałek 8 kwietnia 2019 18:30
2019-04-08T18:30:00+0200
NIE TYLKO OPERA - REQUIEM DLA POZOSTAŁYCH
NIE TYLKO OPERA - REQUIEM DLA POZOSTAŁYCH Teatr Wielki w Łodzi
2019-04-08 , godz. 18:30 (Poniedziałek) Łódź Teatr Wielki w Łodzi Sala Kameralna
INFO

Opis wydarzenia:

Cezary Kurowski
REQUIEM DLA POZOSTAŁYCH
8 kwietnia 2019, godz. 18:30

KAMERALNE REQUIEM DLA…
Wydawać by się mogło, że określenie „kameralne” dla tej formy muzycznej brzmi dość dziwnie; wszak przyzwyczailiśmy się do wielkiego i rozbudowanego requiem np. Mozarta czy Verdiego - by przytoczyć tylko te najpopularniejsze. Tym razem jednak będą mieli Państwo niepowtarzalną okazję przekonać się, że głębokie emocje, powaga treści i przesłania z niej płynące mogą być zawarte w kompozycji, której „rozmiar” instrumentalny jest -  rzec by można – symboliczny. Młody współczesny kompozytor Cezary Kurowski specjalizuje się w kameralistyce muzycznej i wokalnej, a będąc kompozytorskim samoukiem wypracował swój własny, niepowtarzalny styl i język muzyczny, którym w niezwykle trafny  sposób potrafi interpretować treści  i emocje zawarte w literackiej warstwie utworu. Ta właśnie umiejętność sprawia, że jego kompozycje – „wciągają” słuchacza, każą mu emocjonalnie uczestniczyć w ich treściach, przeżywać je i interpretować. I takie są Jeremiada ofiar przemocy, Śmierć Swaroga, a przede wszystkim wspomniane Requiem; kameralne utwory choć nie powstały jedynie dla popisów muzycznych i wokalnych, to umiejętności ich wykonawców - muzyków i solistów śpiewaków - są nie do przecenienia. Młodych i utalentowanych spotkają Państwo w tym właśnie koncercie. I warto posłuchać, co i jak wraz z kompozytorem mają do powiedzenia… Zatem requiem kameralnie? Czemu nie!

wykonawcy:
Magdalena Schabowska – sopran
Olga Maroszek – kontralt
Michał Sobiech – baryton
Juliusz Wesołowski – harfa
Krzysztof Cegliński, Błażej Szostak – fortepian
Marta Wróblewska, Marcin Bańczyk – wiolonczela
Michał Łuczak – kontrabas

Cezary Kurowski
Cała jego twórczość, ponieważ nie skończył żadnej uczelni artystycznej, jest wynikiem ciągłego samokształcenia i pracy własnej w obrębie trzech najważniejszych dla niego dziedzin sztuki – muzyki, malarstwa i słowa pisanego. Chcąc oderwać Odbiorcę od jego codzienności, dzieli się z nim swoim czasem zagmatwanym, czasem bardzo prostym, osobistym światem. Czyni to głównie poprzez wyrażanie różnych, często skrajnych emocji oraz przez chęć przekazania w uniwersalnym języku sztuki treści, zdarzeń, historii, czy wreszcie marzeń i przemyśleń.
Jako kompozytor wypracował swój własny, niepowtarzalny styl i język muzyczny, który nie jest wynikiem kopiowania, ani przetwarzania już istniejących wartości, a który – głównie za sprawą specyficznej harmonii – znajduje się pomiędzy systemem dur-moll. Łamie przyjęte zasady tworzenia, często łączy przeciwstawne koncepcje, ale jednocześnie do samego dźwięku podchodzi w sposób klasyczny, posługując się tradycyjną pięciolinią. Najważniejsze prawykonania jego muzyki to: Stabat Mater na kontralt, obój i chór kameralny, U wrót doliny na lektora i zespół kameralny do słów Z. Herberta, Krajobraz pieśń-fantazja na kontralt i fortepian do słów Z. Herberta, Kwartet herbertowski na sopran, alt, baryton i wiolonczelę, 4 pieśni do słów własnych na sopran i dwie wiolonczele, Pieśni na kontralt i fortepian do słów K. K. Baczyńskiego, Pieśni na kontralt i fortepian do słów W. Szymborskiej, Świadectwo zapomnienia na dwoje skrzypiec i fortepian, 10 nokturnów na sopran i fortepian.
Inne wydarzenia
Bilety na: AUKSO
Koncert
AUKSO
Katowice - 20 kwietnia 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: Nasz Komeda
Koncert
Nasz Komeda
Poznań - 23 kwietnia 2019 kup bilet od 41 zł
Bilety na: WIWAT MONIUSZKO
Koncert
WIWAT MONIUSZKO
Jelenia Góra - 24 kwietnia 2019 kup bilet od 10 zł
Bilety na: Waldemar Malicki urodzinowo...  -  XIV Urodziny Mazowieckiego Teatru Muzycznego
Koncert
Waldemar Malicki urodzinowo... - XIV...
Warszawa - 24 kwietnia 2019 INFO
Bilety na: Vlad De Briansky
Koncert
Vlad De Briansky
Poznań - 24 kwietnia 2019 kup bilet od 46 zł
Bilety na: Osiecka po męsku
Koncert
Osiecka po męsku
Łódź - 25 kwietnia 2019 kup bilet od 14 zł
Bilety na: TGD Wielka Moc
Koncert
TGD Wielka Moc
Poznań - 25 kwietnia 2019 kup bilet od 79 zł
Bilety na: COMA
Koncert
COMA
Łódź - 25 kwietnia 2019 kup bilet od 55 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.