Organizator

Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury

Dane kontaktowe

ul. Marszałkowska 56
00-545 Warszawa

Czwartek 1 sierpnia 2019 19:30
2019-08-01T19:30:00+0200
PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
PAMIĘTNIK Z POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury
2019-08-01 , godz. 19:30 (Czwartek) Warszawa OCH TEATR

Opis wydarzenia:


Adaptacja: Krystyna Janda
Muzyka: Jerzy Satanowski

Obsada: 

Krystyna Janda oraz śpiewacy: Anna Gadt, Iwona Kmiecik, Agnieszka Kiepuszewska, Marcin Jajkiewicz, Marcin Wawrzynowicz i muzycy: Marta Piórkowska, Dorota Woźniak-Mocarska, Konrad Maciej Kubicki, Andrzej Olewiński, Wiesław Wysocki, Wojciech Zieliński pod kierownictwem Jerzego Satanowskiego
 

Krystyna Janda dokonując adaptacji "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, stworzyła nową przestrzeń odbierania tego dzieła. Spektakl w jej adaptacji, z muzyką skomponowaną przez Jerzego Satanowskiego, to wejście na zaskakująca ścieżkę dźwiękową „słyszalną” już w "Pamiętniku...". Ta interpretacja pozwala, poprzez słuchanie, mówienie i śpiew, wyrazić to, czego słowo pisane nie odda.
W spektaklu Krystyny Jandy widzowie usłyszą litanię miasta i ludzi, bowiem przestrzeń tworzą w tym spektaklu muzyka, mówienie i śpiew. Ta proza, by wybrzmieć, potrzebuje zasłuchania się; zanurzenia w słowach – strzałach, zdaniach – hukach, sylabach – kanonadach, rumorze, tupocie, krzykach, pieśniach, litaniach i modlitwach. Słowa bohaterów „Pamiętnika...” są z dźwiękami zagłady miasta połączone niczym pępowiną. Tworzą rytm i melodię walczącego miasta.
I wydobywanie.I odsypywanie.I gaszenie. I pomoc.I nowe bomby.I krzyk.– Najświętsze serce Jezusa, zmiłuj się nad nami. – Najświętsze serce Jezusa, zmiłuj się nad nami. Wycie samolotów i bomb.– Najświętsze serce Jezusa… zmiłuj się nad nami…I huk! I koniec!
SPEKTAKL BYŁ PREZENTOWANY W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO Z OKAZJI 70. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Inne wydarzenia
Bilety na: Letni Koncert CLEO
Koncert
Letni Koncert CLEO
Ustronie Morskie - 18 lipca 2019 kup bilet od 30 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.