2019-08-23T19:00:00+0200
Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku, Janusz Wawrowski - skrzypce, Penderecki Youth Orchestra
Antonio Vivaldi - Cztery Pory Roku, Janusz Wawrowski - skrzypce, Penderecki Youth Orchestra Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
2019-08-23, godz. 19:00 (Piątek) Lusławice Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Opis wydarzenia:

W ramach 7.Festiwalu EMANACJE wystąpią:

Penderecki Youth Orchestra
Janusz Wawrowski – dyrygent, skrzypce
 
W programie:
Antonio Vivaldi - "Cztery pory roku"
Edvard Grieg - Suita "Z czasów Holberga"


Penderecki Youth Orchestra to młodzieżowy zespół smyczkowy skupiający wyróżniających się polskich instrumentalistów w wieku 14-18 lat. Orkiestra, podtrzymując ideę kształtowania i rozwoju najbardziej obiecujących muzyków młodego pokolenia, jest naturalną kontynuacją programów edukacji mistrzowskiej realizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Zespół tworzą w przeważającej części absolwenci Lusławickiej Orkiestry Talentów, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych. Powołanie Penderecki Youth Orchestra zbiegło się z 85. rocznicą urodzin jej Patrona – Krzysztofa Pendereckiego. Utworzona w 2018 roku orkiestra włączyła się w obchody jubileuszu Kompozytora, honorując tym samym zasługi Mistrza na polu wspierania młodych talentów. Zaproszenie do opieki artystycznej nad pierwszą edycją PYO przyjął wybitny dyrygent, dyrektor orkiestry kameralnej AUKSO – Marek Moś. Program pod nazwą Penderecki Youth Orchestra ma na celu doskonalenie umiejętności w zakresie gry zespołowej i kameralistyki na najwyższym poziomie. Finałem warsztatów odbywających się w lusławickim CENTRUM są jedyne w swoim rodzaju i pełne młodzieńczej pasji koncerty PYO w ramach Festiwalu EMANACJE.
 
Janusz Wawrowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Koncertował jako solista m. in. w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein we Wiedniu, Litewskiej Filharmonii Narodowej, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center czy Teatro Teresa Carreῆo w Caracas. Gościł też na wielu renomowanych festiwalach - Chopin i Jego Europa, Salzburger Festspiele, Hemsing Festival, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Festiwalu Prawykonań, Bebersee Festival oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej w Ede. Specjalnie dla niego utwory skrzypcowe napisali Norbert Paley, Tomasz Opałka, Marcin Markowicz i Albena Petrovic. Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jest również laureatem nagrody Akademii Fonogra cznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma również nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Urodził się w Koninie. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił pod okiem prof. Mirosława Ławrynowicza, prof. Yaira Klessa oraz Salvatore Accardo. Już jako młody student Janusz Wawrowski zachwycał publiczność i krytykę wykonywaniem wszystkich 24 Kaprysów Niccolò Paganiniego podczas jednego koncertu, co pozostaje umiejętnością unikalną w skali światowej. Najnowsza płyta artysty, nagrana wspólnie z Jose Gallardo, prezentuje najpiękniejsze polskie utwory na skrzypce i fortepian. „Hidden Violin” to sposób uczczenia przez Wawrowskiego 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz udostępnienia mu niezwykłego instrumentu. Janusz Wawrowski, dzięki uprzejmości Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, koncertuje na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 r. Jest to pierwszy i jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce. 
 
Ceny biletów: 20 zł - normalny 10 zł - ulgowy* * Osoby uprawnione do wejścia na wydarzenie na podstawie biletów ulgowych: uczniowie, studenci do 26 roku życia, renciści, emeryci, osoby z niepełnosprawnościami.
Inne wydarzenia
Bilety na: LETNIA FILHARMONIA - W STRONĘ SŁOŃCA
Koncert
LETNIA FILHARMONIA - W STRONĘ SŁOŃCA
Jelenia Góra - 23 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: WHITNEY HOUSTON SYMFONICZNIE
Koncert
WHITNEY HOUSTON SYMFONICZNIE
Bydgoszcz - 23 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: Trzebnica FLUO PARTY
Koncert
Trzebnica FLUO PARTY
Trzebnica - 23 sierpnia 2019 kup bilet od 27 zł
Bilety na: Kwadrofonik i Adam Strug „Requiem ludowe” - KONCERT - BAROK PLUS FESTIWAL - WSTĘP WOLNY
Koncert
Kwadrofonik i Adam Strug „Requiem ludo...
Leszno - 26 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: Lukas Geniušas - KONCERT - BAROK PLUS FESTIWAL - WSTĘP WOLNY
Koncert
Lukas Geniušas - KONCERT - BAROK PLUS...
Leszno - 26 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: Anton Batagov „Selected Letters of Sergei Rachmaninoff” - KONCERT - BAROK PLUS FESTIWAL - WSTĘP WOLNY
Koncert
Anton Batagov „Selected Letters of Ser...
Leszno - 28 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: HOLLYWOODZKI WIECZÓR
Koncert
HOLLYWOODZKI WIECZÓR
Jelenia Góra - 30 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: Big Bass Bomb 2019
Koncert
Big Bass Bomb 2019
Wągrowiec - 30 sierpnia 2019 kup bilet od 5 zł
Bilety na: Z LETNIM POWIEWEM
Koncert
Z LETNIM POWIEWEM
Bydgoszcz - 30 sierpnia 2019 kup bilet od 20 zł
Bilety na: Hanna Śleszyńska, Bartosz Bandura „Zaśpiewać Brechta” - KONCERT - BAROK PLUS FESTIWAL - WSTĘP WOLNY
Koncert
Hanna Śleszyńska, Bartosz Bandura „Zaś...
Leszno - 30 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: FINAŁ KP - HARFY PAPUSZY
Koncert
FINAŁ KP - HARFY PAPUSZY
Łódź - 31 sierpnia 2019 INFO
Bilety na: Julia Sawicka, Michał Sławecki, Nikola Kołodziejczyk Projekt „Haendel XXI” - KONCERT - BAROK PLUS FESTIWAL - WSTĘP WOLNY
Koncert
Julia Sawicka, Michał Sławecki, Nikola...
Leszno - 01 września 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.