Recital fortepianowy S-J Cho 23.03.2020 g. 19 - wszystkie bilety

Recital fortepianowySeong-Jin Cho - fortepianJohannes Brahms- 6 Klavierstücke op. 118César Franck- Preludium, Chorał i FugaPrzerwa [20']Alban Berg- Sonata op. 1 (1920)Ferenc Liszt- Sonata h-mollSonata h-moll Ferenca Liszta, nazwanego przez Stefana Kisielewskiego „ukrytym reżyserem przygotowującym dzień jutrzejszy w muzyce”, uważana jest przez wielu za najświetniejsze dzieło w całym jego dorobku. W panteonie wielkiego repertuaru fortepianowego utwór zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Je

Organizator

Filharmonia Narodowa

Sala Koncertowa Sienkiewicza 10 00-950 Warszawa

Dane kontaktowe

ul. Jasna 5
00-950 Warszawa

2020-03-23T19:00:00+0100
2020-03-23, godz. 19:00 (Poniedziałek) Warszawa Sala Koncertowa

Opis wydarzenia:Recital fortepianowy
Seong-Jin Cho - fortepian
Johannes Brahms
- 6 Klavierstücke op. 118
César Franck- Preludium, Chorał i Fuga
Przerwa [20']
Alban Berg- Sonata op. 1 (1920)
Ferenc Liszt- Sonata h-moll
Sonata h-moll Ferenca Liszta, nazwanego przez Stefana Kisielewskiego „ukrytym reżyserem przygotowującym dzień jutrzejszy w muzyce”, uważana jest przez wielu za najświetniejsze dzieło w całym jego dorobku. W panteonie wielkiego repertuaru fortepianowego utwór zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Jednak nie zawsze tak było, jeszcze w XIX wieku spotkała się Sonata h-moll ze skrajnymi reakcjami – od podziwu Richarda Wagnera do podejrzeń, zazdrości czy absolutnej dezaprobaty Clary Schumann.
Twórczość fortepianową Brahmsa wieńczą cztery opusowane zbiory: od 116 do 119. W dwudziestce miniaturowych arcydzieł mamy do czynienia z jednej strony z nawiązaniami do Schumanna i Chopina, z drugiej zaś z typowym dla późnego stylu kompozytora zwrotem ku muzyce przedklasycznej, realizowanym przy pomocy oryginalnej harmonii i przejrzystej formy. Utwory te stanowią zwieńczenie rozwoju muzyki fortepianowej Brahmsa, którą przeszedł od wielkiej do małej formy, od fresku do miniatury.
Cykl Preludium, chorał i fuga to arcydzieło Césara Francka, jedno z największych osiągnięć muzyki fortepianowej drugiej połowy XIX stulecia. W kompozycji zachwyca zarówno jej improwizacyjny charakter jak i mistrzostwo formy. Z początku Franck planował skomponowanie utworu w typowej dwuczęściowej formie: preludium i fugi. W późniejszym etapie powstał pomysł wprowadzenia dodatkowego odcinka – chorału. Wykorzystujący zdobycze neoromantycznej harmoniki dość nowatorski utwór zdradza inspiracje muzyką Wagnera: Parsifalem oraz Tristanem i Izoldą.
O wiele dalsze echa wagnerowskiego Tristana pobrzmiewają w młodzieńczej Sonacie Albana Berga, której język muzyczny pozostaje zupełnie przystępny dla słuchaczy. Choć kompozytor porzucił pisanie jej dalszych części (jednoczęściowy utwór trwa zaledwie 11 minut), to dzięki wstawiennictwu Arnolda Schönberga sonata została opublikowana w 1908 roku.
Inne wydarzenia
Bilety na: ,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów
Koncert
,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów" - k...
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: GRZEGORZ TURNAU
Koncert
GRZEGORZ TURNAU
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Koncert
Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Warszawa - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: MIŁOSNE PODBOJE
Koncert
MIŁOSNE PODBOJE
Jelenia Góra - 27 lutego 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Coldplay Night
Koncert
Coldplay Night
Poznań - 27 lutego 2020 kup bilet od 41 zł
Bilety na: KONCERT NADZWYCZAJNY
Koncert
KONCERT NADZWYCZAJNY
Jelenia Góra - 28 lutego 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.