Rossini | Lipiński | Fauré | Czajkowski - wszystkie bilety

Wykonawcy: Konstanty Andrzej Kulka | skrzypcePolska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa Maciej Tomasiewicz | dyrygentProgram:Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Włoszka w Algierze Karol Lipiński – Rondo koncertowe C-dur op. 18Karol Lipiński – Wariacje na tematy z opery Kopciuszek Gioacchino Rossiniego op. 10***Gabriel Fauré – Pawana op. 50Piotr Czajkowski – Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48Karol Lipiński należał do najprzedniejszych luminarzy muzyki polskiego rom

Organizator

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka Plac Zamkowy 4 00-277 Warszawa

Dane kontaktowe

Plac Defilad 1 lok.701
00-901 Warszawa

2020-02-29T19:00:00+0100
Rossini | Lipiński | Fauré | Czajkowski Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
2020-02-29, godz. 19:00 (Sobota) Warszawa Zamek Królewski w Warszawie, Sala Wielka

Opis wydarzenia:

Wykonawcy:
Konstanty Andrzej Kulka | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Maciej Tomasiewicz | dyrygent

Program:
Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Włoszka w Algierze
Karol Lipiński – Rondo koncertowe C-dur op. 18
Karol Lipiński – Wariacje na tematy z opery Kopciuszek Gioacchino Rossiniego op. 10
***
Gabriel Fauré – Pawana op. 50
Piotr Czajkowski – Serenada na orkiestrę smyczkową C-dur op. 48

Karol Lipiński należał do najprzedniejszych luminarzy muzyki polskiego romantyzmu i najznakomitszych wirtuozów swojej epoki – widziano w nim konkurenta Paganiniego, a nie brakowało też głosów stawiających wyżej walory gry Polaka i jego kompozytorski talent. Związany długo ze Lwowem, potem z Dreznem, koncertował też z wielkim powodzeniem na całym kontynencie. Historia nie obeszła się z nim jednak łaskawie, nawet w ojczyźnie jego dzieła grywa się wciąż zbyt rzadko (także dlatego, że tylko nieliczni skrzypkowie są w stanie sprostać ich trudnościom). Tym cenniejsza będzie możliwość wysłuchania jego dwóch kompozycji w wykonaniu prawdziwie legendarnego skrzypka, należącego do najznakomitszych w swym pokoleniu – Konstantego Andrzeja Kulki. Zaprezentuje utwory w typie szczególnie cenionym przez dziewiętnastowiecznych wirtuozów: koncertowe Rondo C- dur oraz operową parafrazę, tu ujętą wariacyjnie (i piętrzącą ogromne techniczne wzywania) – na motywach opery Kopciuszek Rossiniego. Twórczość tego arcymistrza opery w oryginale przywoła jego błyskotliwa i dowcipna uwertura do Włoszki w Algierze. Część drugą koncertu wypełni ekspresyjna i pogodna, klasycyzująca Serenada C-dur Piotra Czajkowskiego, dobywającą ze smyczkowego zespołu zaskakujące bogactwo barw i odcieni. Francuski neoromantyk Gabriel Fauré, którego subtelna wrażliwość harmoniczna i barwowa utorowała drogę generacji modernistów, jest dziś pamiętany dla kilku tylko dzieł, w tym niezwykle popularnego, wzruszającego Requiem oraz subtelnej, refleksyjnej, urzekającej eufonią Pawany. Pierwotnie fortepianowy, później zorkiestrowany utwór nawiązuje tytułem i charakterem do powolnego dworskiego tańca z epoki renesansu i wczesnego baroku; był jednym z pierwszych, które zapoczątkowały modę na historyzujące stylizacje w muzyce końca XIX oraz w XX wieku. Ciekawostką jest też, że istnieje jeszcze inny jego wariant z udziałem chóru.
Dyrygent wieczoru Maciej Tomasiewicz jest związany z Orkiestrą Kameralną Archetti, z którą współpracował jako skrzypek – a od 2014 roku jako jej dyrygent. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną jako dyrygent szkolnych orkiestr młodzieżowych, z którymi osiąga sukcesy podczas konkursów i festiwali. Jest dyrygentem Polskiej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej w Bytomiu, prowadzi też koncerty wielu renomowanych zespołów w Polsce i za granicą. Niedawno wygrał konkurs na stanowisko Asystenta Dyrygenta – Dyrektora Artystycznego Filharmonii Narodowej.

|oprac. Piotr Maculewicz|

Więcej na: www.sinfoniaiuventus.pl
Inne wydarzenia
Bilety na: Valses de Vienne- Walce Wiedeńskie koncert noworoczny
Koncert
Valses de Vienne- Walce Wiedeńskie kon...
Otrębusy - 25 stycznia 2020 INFO
Bilety na: Koncert symfoniczny 25.01.2020 g. 18:00
Koncert
Koncert symfoniczny 25.01.2020 g. 18:00
Warszawa - 25 stycznia 2020 INFO
Bilety na: Koncert - Holly Łódź
Koncert
Koncert - Holly Łódź
Łódź - 25 stycznia 2020 INFO
Bilety na: WASILEWSKI PLAYS WAJDA - KONCERT
Koncert
WASILEWSKI PLAYS WAJDA - KONCERT
Warszawa - 25 stycznia 2020 INFO
Bilety na: Halina Frąckowiak
Koncert
Halina Frąckowiak
Suchy Las - 25 stycznia 2020 kup bilet od 40 zł
Bilety na: Wirtualna Rzeczywistość
Koncert
Wirtualna Rzeczywistość
Łódź - 26 stycznia 2020 INFO
Bilety na: Koncert KRÓL
Koncert
Koncert KRÓL
Oborniki Wlkp. - 26 stycznia 2020 kup bilet od 45 zł
Bilety na: Wyszły w pole kurki trzy
Koncert
Wyszły w pole kurki trzy
Toruń - 26 stycznia 2020 INFO
Bilety na: Alicja Majewska - Żyć się chce | Toruń
Koncert
Alicja Majewska - Żyć się chce | Toruń...
Toruń - 26 stycznia 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.