Organizator

Fundacja Art Industry

Dane kontaktowe

Piotrkowska 116/10a
90-006 Łódź

Czwartek 25 października 2018 19:00
2018-10-25T19:00:00+0200
Soundedit'18 dzień pierwszy - Orbital, The Orb, Reni Jusis
Soundedit'18 dzień pierwszy - Orbital, The Orb, Reni Jusis Fundacja Art Industry
2018-10-25 , godz. 19:00 (Czwartek) Łódź Klub Wytwórnia

Opis wydarzenia:

Jeden z najbardziej znanych brytyjskich duetów, poruszający się w nurcie muzyki elektronicznej. To właśnie Orbital był prekursorem gatunku, który później rozwinęli Daft Punk czy The Chemical Brothers. Dzięki Brytyjczykom, zespoły grające muzykę taneczną występują dzisiaj podczas wielkich festiwali muzycznych na równych prawach z gwiazdami rocka. Duet podczas występów na żywo często decyduje się na zaskakujące improwizacje.

Orbital został założony przez dwójkę braci Phila i Paula Hartnollów w 1989 r. Pierwszy utwór artyści nagrali na magnetofonie ich taty. Kawałek nosił tytuł „Chime” i został wydany w grudniu 1989 r. Utwór dotarł do 17 miejsca brytyjskiej listy przebojów. Dzięki temu zespół zasłużył sobie na występ w legendarnym programie „Top of the Pops”. Pierwszy album zatytułowany „Orbital” (znany również jako „Zielony album”) bracia nagrali w 1991 r.


Uznanie zarówno wśród krytyków, jak i szerszej publiczności duet zdobył wydając w 1993 roku drugą płytę – „Orbital 2”. Album dotarł do 28 miejsca brytyjskiej listy przebojów i utrzymał się tam przez piętnaście tygodni. Krążek rozpoczynał utwór „Time Becomes”, który zawierał zsamplowane fragmenty kompozycji Michaela Dorna z filmu „Star Trek: Następne pokolenie”. Ten sam motyw rozpoczynał nagranie „Mobius”, które znalazło się na pierwszym albumie Brytyjczyków. Celem tego zabiegu było wywołanie u fanów zespołu wrażenia, że otrzymali przez pomyłkę pierwszy krążek duetu zapakowany jako „Orbital 2”.

W 1996 roku grupa nagrała singiel „The Box”, który dotarł do 11 miejsca w Wielkiej Brytanii. Album „In Sides”, na którym znalazł się wspomniany utwór, dotarł do pierwszej piątki najlepiej sprzedających się płyt. Zawierał znacznie bardziej taneczną muzykę niż poprzednie wydawnictwa i został znakomicie przyjęty przez krytyków muzycznych. Bracia komponowali również muzykę do filmów i seriali, m.in.: „Event Horizon”, „The Saint”, „The Beach”, „xXx”, „Octane” czy „Pusher”.

W 2004 roku po serii udanych koncertów zespół zakończył działalność, a każdy z braci zajął się solową produkcją muzyki. Orbital wrócił na scenę w 2009 r. podczas festiwalu The Big Chill. Koncerty na żywo były tlenem napędzającym kreatywną twórczość duetu. Bracia występowali na największych festiwalach świata, w tym na: Glastonbury, Homelands, Tribal Gathering, Fuji Rock, Lollapalooza, Electric Picnic, Global Gathering, Creamfields, Blue Dot, Woodstock czy Coachella. Brytyjczycy wystąpili także podczas otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Duet od początku swojej działalności wydał łącznie osiem albumów. Dziewiąty – „Monsters Exist” będzie miał premierę 14 sierpnia.
The Orb założyli w 1988 roku Alex Paterson oraz Jimmy Cauty, którzy są absolutnymi pionierami ambient house. Ich pomysł na muzykę elektroniczną to spowolnione, bardziej uduchowione rytmy. The Orb wystąpi w łódzkim klubie Wytwórnia poprzedzając Orbital.

Przez lata działalności członkowie The Orb zmieniali się, tylko Alex Paterson przetrwał wszystkie zawirowania składu. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się we wczesnych latach 80. Pracował wtedy jako techniczny Killing Joke. W zespole na basie grał i gra nadal przyjaciel Alexa jeszcze z dzieciństwa - Martin "Youth" Glover. Muzyk został nagrodzony statuetką "Człowieka ze Złotym Uchem" w 2012 r. Po opuszczeniu ekipy Killing Joke w 1986 r., Paterson spotkał Jimmy'ego Cauty, a duet zaczął występować razem jako The Orb w legendarnym londyńskim klubie The Land of Oz. Wspólne muzykowanie w naturalny sposób przerodziło się w nagrywanie płyt. Następnie Patterson i Youth założyli wytwórnię płytową WAU!/Mr. Modo Records.

W 1990 r. wydali klasyczny już singiel "Little Fluffy Clouds", na którym wykorzystano fragmenty kompozycji "Electric Counterpoint" Steve'a Reicha. Utwór został odnotowany na 275 pozycji listy "New Musical Express" 500 najważniejszych utworów wszechczasów. 


W 1991 r. The Orb zarejestrowało swój pierwszy album "The Orb's Adventures Beyond The Ultraworld", na którym znalazł się również wspomniany singiel. W 1992 roku singiel "Blue Room" osiągnął ósme miejsce na brytyjskich listach przebojów. To ewenement, ponieważ utwór trwa prawie 40 minut! The Orb promował ten singiel występując w słynnym "Top of the Pops". Muzycy byli ubrani w kosmiczne kombinezony i grali w szachy. 

W lipcu 1992 r. na rynku pojawił się następny album - "U.F.Orb". Płyta wspięła się na pierwsze miejsca brytyjskich list sprzedaży. Krytycy muzyczni nie kryli zaskoczenia, ponieważ sądzili, że epoka rocka progresywnego (jak próbowano zaszuladkować muzykę The Orb) się skończyła. Mimo sukcesu członkowie The Orb woleli unikać "osobistej" reklamy i robili wszystko, by to jednak ich kompozycje były w centrum zainteresowania.

Obie płyty są dziś uznawane za klasykę muzyki elektronicznej. W tym okresie Alex Paterson wsławił się również jako współautor niezrównanego utworu "Higher Than The Sun" Primal Scream. 

Podczas występów na żywo w latach 90. The Orb wykorzystywał taśmowe urządzenia audio zoptymalizowane pod kątem miksowania na żywo, by stopniowo przechodzić na laptopy i media cyfrowe. Pomimo zmian w sposobie wykonania, The Orb pozostał przy świetlnych, psychodelicznych wizualizacjach. To one skłoniły krytyków do porównań The Orb z Pink Floyd.

Kolejne lata przyniosły nowe albumy, wyprzedane trasy koncertowe oraz status grupy kultowej szczególnie wśród amatorów substancji odurzających. Single oraz albumy prawie zawsze lądowały w czołówce list przebojów oraz na szczytach zestawień sprzedaży. Dzięki innowacyjnej płycie "Orblivion" z 1997 r. The Orb podbił także rynek amerykański. Muzycy zaczęli komponować ścieżki dźwiękowe do filmów. Thomas Fehlmann, producent i członek The Orb miksował również utwory Depeche Mode oraz Sigur Ros. 

W 2010 r. grupa otrzymała zamówienie od londyńskiej Royal Opera House na operę pt. "Moonbuilding with the Orb". W tym samym roku The Orb wydało album "Metallic Spheres", który nagrano we współpracy z Davidem Gilmourem.

W 2016 r. członkowie The Orb wykonali po raz pierwszy na żywo w całości swój debiutancki album "Adventures Beyond The Ultraworld", aby uczcić 25-lecie działalności w Brixton Academy. Podczas koncertu do Patersona i Fehlmanna dołączyli na scenę oryginalni współpracownicy, którzy pomogli stworzyć magię tej muzyki: Steve Hillage, Miquette Giraudy, Andy Falconer, Hugh Vickers, Tomzie Green, David Herman oraz prawdziwa ikona punk rocka - Paul Cook (Sex Pistols), który miał ogromny wpływ na twórczość The Orb.

Swój piętnasty i jak dotychczas ostatni album studyjny - "No Sounds Are Out of Bounds" - The Orb wydał w czerwcu 2018 r.
W ramach cyklu Echo Studio na scenie Wytwórni wystąpi wokalistka Reni Jusis. Koncert rozpocznie się po zakończeniu występu duetu Orbital.

Reni Jusis to artystka wszechstronna: piosenkarka, pisarka, autorka tekstów i muzyki oraz producentka nagrań. Zdobyła klasyczne wykształcenie muzyczne – dyplom obroniła na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pierwszy solowy album Jusis to "Zakręcona" (1998). Płytę wypełnił emocjonujący miks muzyki R&B, funk i hip-hopu. Do drugiej płyty "Era Renifera" dołożono jeszcze elementy reggae. Kolejne lata, to kolejne muzyczne eksperymenty i poszukiwania. Muzyka dance, 2-step, house, funky, acid jazz. Większość tekstów na swoje płyty artystka pisała samodzielnie. Zdobywszy uznanie fanów muzyki klubowej została nagrodzona Fryderykami za album roku – muzyka dance i muzyka klubowa.

W 2009 r. Reni wydała płytę "Iluzjon cz.I", która zawierała muzykę akustyczną. Wśród utworów można na niej znaleźć duety ze Stanisławem Sojką, Gabą Kulką oraz Tomkiem Makowieckim. Płyta uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii "Album roku piosenka poetycka". Po licznych sukcesach muzycznych i poza muzycznych artystka zrobiła sobie przerwę do roku 2014 r., kiedy to postanowiła powrócić do show-biznesu i w 2016 r. wydać płytę "Bang!". 

21 września 2018 ukaże się ósmy album Reni Jusis, zatytułowany "Ćma".
Inne wydarzenia
Bilety na: Muniek i Przyjaciele
Koncert
Muniek i Przyjaciele
Warszawa - 10 listopada 2018 kup bilet od 94 zł
Bilety na: Con Fuoco | CZAS DLA NAS
Koncert
Con Fuoco | CZAS DLA NAS
Toruń - 21 października 2018 INFO
Bilety na: POLSKA MUZYKA XXI WIEKU
Koncert
POLSKA MUZYKA XXI WIEKU
Bydgoszcz - 21 października 2018 kup bilet od 20 zł
Bilety na: Con Fuoco | CZAS DLA NAS
Koncert
Con Fuoco | CZAS DLA NAS
Toruń - 21 października 2018 INFO
Bilety na: Na Cygańską nutę
Koncert
Na Cygańską nutę
Łódź - 22 października 2018 kup bilet od 75 zł
Bilety na: Obrazy dźwiękami malowane
Koncert
Obrazy dźwiękami malowane
Warszawa - 22 października 2018 kup bilet od 2 zł
Bilety na: 40-lecie Zespołu Pod Budą
Koncert
40-lecie Zespołu Pod Budą
Kraków - 22 października 2018 INFO
Bilety na: Eva Navrot
Koncert
Eva Navrot
Poznań - 22 października 2018 kup bilet od 20 zł
Bilety na: Mela Koteluk Migawka
Koncert
Mela Koteluk Migawka
Poznań - 22 października 2018 kup bilet od 99 zł
Bilety na: Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Koncert
Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Katowice - 23 października 2018 INFO
Bilety na: Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Koncert
Mała Akademia Jazzu / Jose Torres
Katowice - 23 października 2018 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.