Organizator

Fundacja Art Industry

Dane kontaktowe

Piotrkowska 116/10a
90-006 Łódź

Czwartek 24 października 2019 20:00
2019-10-24T20:00:00+0200
Soundedit'19 - Blitzkrieg, Moskwa
Soundedit'19 - Blitzkrieg, Moskwa Fundacja Art Industry
2019-10-24 , godz. 20:00 (Czwartek) Łódź Klub Wytwórnia

Opis wydarzenia:

Soundedit ’19 – Moskwa i Blitzkrieg: dwie łódzkie legendy po latach znów na jednej scenie

Moskwa zadebiutowała w 1984 r. na festiwalu w Jarocinie. Występuje więc na punkowej scenie od ponad trzydziestu lat. Powstała jednak rok wcześniej – właśnie w Łodzi. Również łódzki Blitzkrieg zadebiutował w 1987 r. Mroczne brzmienie, dynamiczne koncerty i przede wszystkim melodyjne, zostające w głowie piosenki. To była prawdziwa nowa jakość na ówczesnej polskiej zimnofalowej scenie. Obie grupa wystąpią podczas tegorocznego Festiwalu Soundedit.

Moskwa

Zespół założył w 1983 r. wokalista i gitarzysta Paweł Gumola. Pierwszy, najbardziej „moskiewski”, skład to: Paweł „Guma” Gumola – wokal, gitara, autor znacznej części tekstów i kompozycji (ex – TNT, Bad Blood, Detonator), Piotr „Rogoz” Rogoziński – bas, wokal (ex – Latające Żyrafy), Tomasz „Pałker” Gron – perkusja (ex – Logos, R.A.P. – Rezerwowa Armia Pracy, Parlament).

W sierpniu 1984 r. miało miejsce chyba najważniejsze wydarzenie w historii Moskwy – występ w konkursie „FMR Jarocin ’84″. – Jest tak ostro, że dla wyhamowania, koncert w amfiteatrze zostaje po szóstym numerze przerwany przez dyrektora artystycznego festiwalu Waltera Chełstowskiego. Po uspokojeniu „kolegów z załogi punkowej…” zespół kontynuuje grę. W efekcie Moskwa zostaje jednym z laureatów festiwalu i wchodzi do „złotej ósemki”, rozpoczyna się „wielka kariera” grupy, co oznacza liczne koncerty w całym kraju i estymę w punk rockowej społeczności – wspomina Paweł Gumola, lider zespołu.

W 1986 r. udział Moskwy na festiwalu „FMR Jarocin ’86″, budzi zainteresowanie BBC. W zrealizowanym przy współudziale „Low Flying Pictures Ltd.” oraz „Interpress” filmie „My Blood, Your Blood” (reż. Andrzej Kostenko), twórcy obrazu wykorzystują barwną opowieść lidera formacji o historii swojego życia oraz problemach tkwiących w peerelowskiej rzeczywistości. Film emituje dziewięć stacji, m.in. w: USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Do polskiej telewizji trafia latem następnego roku, lecz w wersji ocenzurowanej.

Pierwsza płyta zespołu ukazuje się w 1989 r. Nakład sprzedaje się błyskawicznie. W 1990 r. ukazuje się druga płyta „Życie niezwykłe” i w 1991 r. Moskwa przestaje istnieć. Reaktywacja nastąpiła w 2001 r. Z nowym składem Paweł Gumola koncertuje i nagrywa. Po kolejnych zmianach personalnych ukazuje się płyta „21 wiek” wydana przez Zima Records (2019 r.).
https://www.youtube.com/watch?v=PTLVR9MmoFM

Blitzkrieg

Początkowy skład zespołu to: Tomasz Bryczek - perkusja, Piotr Czyszanowski - bass i Tomasz „Mechu” Wojciechowski - gitara. Artyści określali swoją propozycję jako „heavy new wave”, a ich ambicją było stworzenie niepowtarzalnego brzmienia. Blitzkrieg wystąpił trzykrotnie w Jarocinie oraz kilku innych krajowych festiwalach. Po zmianach personalnych do grupy dołączyli: Paweł Bulski - bas i Tomasz Tybulczuk - klawisze. W tym właśnie składzie w 1991 r. nagrano ich jedyną płytę "Holy War" wydaną przez wytwórnię Asta rok później.

Wydawało się, że Blitzkrieg uniknie personalnych i innych turbulencji. Skład z koncertu na koncert grał coraz lepiej. Muzycy, poza tym, że razem grali, wydawali się również dobrymi przyjaciółmi. Do zespołu dołączyły chórzystki i zarazem skrzypaczki: Kama Sowińska i Ewa Śrudkowska.

Jedyna płyta grupy „Holy War” została zrealizowana w „garażowym” studiu przy ulicy Wołodyjowskiego w Warszawie. Część nagrań pochodzi z sesji zarejestrowanej w studiu Andrzeja Puczyńskiego w Izabelinie. Album nabrał kolekcjonerskiej wartości po latach. Świadczą o tym liczne internetowe posty i imponujące ceny nielicznych dostępnych na wtórnym rynku egzemplarzy.

Grupa przestała istnieć pod koniec 1991 r., lecz muzycy kontynuowali kariery w formacjach: Jezabel Jazz i Closterkeller.
Latem 2019 zespół znów zaczął grać!

W czwartek 24 października Moskwa i Blitzkrieg zagrają w Klubie Wytwórnia w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit.
Bilety na ten dzień kosztują 35 zł.
https://www.youtube.com/watch?v=WbkSkCnLYYE

Artyści:


Inne wydarzenia
Bilety na: REICH / GLASS  KONCERT KAMERALNY
Koncert
REICH / GLASS KONCERT KAMERALNY
Gorzów Wielkopolski - 16 października 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Koncert symfoniczny
Koncert
Koncert symfoniczny
Warszawa - 16 października 2019 kup bilet od 16 zł
Bilety na: DR MISIO
Koncert
DR MISIO
Łódź - 17 października 2019 kup bilet od 45 zł
Bilety na: Royal Philharmonic Orchestra Gościnny Koncert Symfoniczny
Koncert
Royal Philharmonic Orchestra Gościnny...
Łódź - 17 października 2019 INFO
Bilety na: Signal from Europa
Koncert
Signal from Europa
Gdańsk - 17 października 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: GWIAZDY ŚWIATOWYCH ESTRAD
Koncert
GWIAZDY ŚWIATOWYCH ESTRAD
Poznań - 18 października 2019 INFO
Bilety na: POLACC /  MARCIN WYROSTEK & CORAZON
Koncert
POLACC / MARCIN WYROSTEK & CORAZON
Gorzów Wielkopolski - 18 października 2019 kup bilet od 70 zł
Bilety na: Koncert Symfoniczny - DNI MUZYKI FILMOWEJ - Przeboje srebrnego ekranu
Koncert
Koncert Symfoniczny - DNI MUZYKI FILMO...
Wałbrzych - 18 października 2019 INFO
Bilety na: Lincoln Youree
Koncert
Lincoln Youree
Śrem - 18 października 2019 kup bilet od 15 zł
Bilety na: W KRĘGU MUZYKI KLASYCYZMU
Koncert
W KRĘGU MUZYKI KLASYCYZMU
Bydgoszcz - 18 października 2019 kup bilet od 20 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.