Organizator

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego

Dane kontaktowe

Świętosławska 7
61-840 Poznań

Piątek 14 Lipiec 2017 20:00
2017-07-14T20:00:00+0200
Trio im. Wiłkomirskich (cykl Bezsenność)
Trio im. Wiłkomirskich (cykl Bezsenność) Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
INFO

Opis wydarzenia:

Trio im. Wiłkomirskich w składzie: Celina Kotz (skrzypce), Maciej Kułakowski (wiolonczela) oraz Łukasz Trepczyński (fortepian) powstało w marcu 2015 roku, z okazji inauguracji Roku Rodziny Wiłkomirskich, obchodzonego pod patronatem prezydenta Miasta Kalisza. Przywilej noszenia nazwy, po funkcjonującym ponad sześćdziesiąt lat Trio Wiłkomirskich zespół otrzymał od prof. doktor honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego.

Celina Kotz jest niezwykle utalentowaną skrzypaczką, laureatką wielu prestiżowych konkursów.  W 2016 roku zdobyła I miejsce na 9. Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu, dzięki czemu bez preselekcji została przyjęta do udziału w 15. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły i mgr Jarosława Nadrzyckiego.
Maciej Kułakowski jest cenionym, choć bardzo młodym solistą i kameralistą oraz zdobywcą nagród. W 2015 roku sięgnął, m.in., po I nagrodę (ex aequo) i nagrodę specjalną na 10. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Łukasz Trepczyński ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego. Ukończył także Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi, w klasie fortepianu Barbary Talma Sutt, studentki prof. Marii Wiłkomirskiej. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Obecnie pracuje jako asystent w katedrze fortepianu Akademii Muzycznej w Katowicach.

Debiutancka płyta Tria im. Wiłkomirskich z mało znanymi w Polsce utworami rosyjskiego kompozytora Antona Areńskiego (1861-1906): I Triem fortepianowym d-moll op. 32 i II Triem fortepianowym f-moll op. 73, została nagrana w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Nie bez znaczenia jest fakt wydania płyty właśnie w 2016 roku, wyjątkowym dla rodziny Wiłkomirskich, a w szczególności dla rodzeństwa Wandy i Józefa Wiłkomirskich. W 2016 roku Józef Wiłkomirski obchodził 90-lecie swych urodzin, a prof. Wanda Wiłkomirska kolejny raz była fundatorką nagrody pozaregulaminowej za najpiękniejsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Prof. Wanda Wiłkomirska od ponad 60 lat związana jest z poznańskimi konkursami im. Wieniawskiego: w 1952 roku otrzymała tu II nagrodę, a następnie w latach 1981, 1991, 1996, 2001 i 2006 była członkiem Jury. Ponadto w grudniu 2016 r. w Poznaniu odbyła się trzynasta edycja Międzynarodowego Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego.

(…) „Areński jest mistrzem konwencjonalnej retoryki romantycznej, a godna podziwu naturalność oraz proporcje melodii i fraz zdają się być dla niego najważniejszym kryterium piękna. Oba Tria fortepianowe są tego przykładami. Ich budowa jest zgodna z obowiązującym od końca XVIII wieku kanonem: składają się z czterech części, z których pierwsza utrzymana jest w formie sonatowej. Finały, przywołaniem materiału części wcześniejszych, domykają opowieść wyraźnie rozpoznawalną klamrą. Rosyjska refleksja muzykologiczna od połowy XIX wieku doszukiwała się we wszelkiej muzyce poetyckich treści alegorycznych. Nie jest więc od rzeczy rozważanie dzieł Areńskiego w kategoriach otwarcie omawianych emocji i wynikających z nich fabuł.” (…)
Kacper Miklaszewski
(fragment omówienia programu z płyty Tria im. Wiłkomirskich wydanej w 2016 r. przez DUX)
Inne wydarzenia
Bilety na: 40-lecie Zespołu Pod Budą
Koncert
40-lecie Zespołu Pod Budą
Wrocław - 24 Wrzesień 2017 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.