Wójciński / Szmańda Quartet - wszystkie bilety

Zespół czterech silnych indywidualności muzycznych! Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter tworzonych utworów przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców.Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę

Organizator

Klub Blue Note

Blue Note Jazz Club Kościuszki 79 61-891 Poznań

Dane kontaktowe

Kościuszki 79
61-891 Poznań
Telefon: 61 851 04 08

2020-03-15T19:00:00+0100
2020-03-15, godz. 19:00 (Niedziela) Poznań Blue Note Jazz Club

Opis wydarzenia:

Zespół czterech silnych indywidualności muzycznych! Muzyka kwartetu oparta jest na swobodnej improwizacji, która w naturalny sposób przybiera formę zamkniętych kompozycji. Charakter tworzonych utworów przez zespół jest wypadkową wielu doświadczeń i inspiracji każdego z wykonawców.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są bracia Wójcińscy, którzy po latach niezależnej działalności w różnych składach postanowili stworzyć nową formację zapraszając do współpracy cenionego perkusistę – Krzysztofa Szmańdę. Wspólnym mianownikiem łączącym artystów, jest otwartość na muzykę ponad stylistycznymi podziałami. Takie podejście do materii dźwiękowej wynika z pragnienia wolności, która jest kwintesencją muzyki improwizowanej.

W kwietniu 2016 roku, nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się pierwsza płyta kwartetu – „Delusions”. Jest ona zapisem pierwszego spotkania zespołu, które miało miejsce w grudniu 2014 roku w Warszawie. Album spotkał się z uznaniem krytyki muzycznej, m.in. w dorocznej ankiecie krytyków Polish-Jazz Blogspot został uznany Płytą Roku!

Oprócz koncertów w kraju, zespół wystąpił na festiwalu InJazz w Rotterdamie. Na przełomie czerwca i lipca 2017 roku, kwartet odbył trasę koncertową w ramach Jazztopad Festival, w ramach której z powodzeniem występował w USA, Kanadzie i Izraelu, w tym również na scenie klubowej Jazz at Lincoln Center w Nowym Jorku. Niezwykle cennym doświadczeniem muzycznym był wspólny koncert z Erikiem Friedlanderem, wszechstronnym wiolonczelistą, mającym na koncie współpracę m.in. z Johnem Zornem. W grudniu 2017 roku Wójciński / Szmańda Quartet został uznany przez międzynarodowe jury za najlepszy zespół showcase’u odbywającego się w ramach Jazz Juniors Hitch On Music Exchange w Krakowie.

W następnym roku, zespół kontynuował występy na polskiej oraz zagranicznej scenie, podbijając takie muzyczne festiwale, jak: Festiwal Jazz nad Odrą, Nisville Jazz Festival (Serbia) czy Jazz Juniors Festival. Jeszcze w tym samym roku, muzycy zarejestrowali materiały na kolejny album. Płyta „With all due respect” została wydana przez niezależną wytwórnię Kansas Records. To co łączy obie płyty, to fakt, że zostały w całości zaimprowizowane! „With all due respect” uplasowało się w pierwszej dziesiątce w ankiecie Jazz Top organizowanego przez „Jazz Forum” w kategorii Album Roku!

Maurycy Wójciński – trębacz jazzowy, doktorem na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, którą ukończył pod okiem znakomitego Piotra Wojtasika. Jest zdobywcą indywidualnej nagrody na Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2006), laureatem I nagrody indywidualnej Tarnów Jazz Contest (2009). Z zespołem Leny Romul zdobył III miejsce na Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze (2009) oraz I miejsce na Jazz Juniors w Krakowie (2010). Razem z Boo-Bop Project uzyskał I miejsce na Europejskich Integracjach Muzycznych w Żyrardowie. Z zespołem Michał Szkil/Bartosz Pernal Quintet zdobył Grand Prix na Tarnów Jazz Contest (2011) oraz I miejsce na międzynarodowym konkursie zespołów jazzowych w Getxo w Hiszpanii (2013). Współpracował z takimi zespołami, jak: Lena Romul Quintet, Big Band Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Big Band Filharmonii Opolskiej, Deutch-Polnisches Jugendjazzorchester, Dziki Jazz, Boo-Bop Project, Pernal/Szkil Quintet, Emergency Sextet, Funk’n’tronic oraz z japońskim zespołem Quasimode. Ponadto występował z Grzegorzem Nagórskim, Maciejem Sikałą oraz Leszkiem Możdżerem.

Szymon Wójciński – pianista, improwizator, kompozytor, aranżer. Porusza się w rozległym spektrum stylistycznym, nieustannie eksplorujący muzykę od klasycznej począwszy, poprzez jazz, skończywszy na współczesnej muzyce improwizowanej. Inicjator, lider i uczestnik wielu projektów muzycznych (m.in. Emergency). Wraz z zespołem Emergency był finalistą Jazz Juniors (2002) oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej (2003). Laureat festiwalu FAMA (2005, 2015) i Europejskich Intergacji Muzycznych w Żyrardowie (2005). Jako pianista-solista był kilkukrotnym finalistą konkursu Instant Piano Composer w ramach Festiwalu Transatlantyk. Współpracował z Filharmonią Kaliską w ramach rozmaitych projektów (m.in. muzyka Nino Roty, koncert orkiestry FK z Richardem Boną). W 2017 roku w ramach festiwalu FAMA sprawował kierownictwo muzyczne spektaklu poświęconego twórczości Wojciecha Młynarskiego, w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Współpracował i współpracuje z takimi muzykami, jak Ksawery Wójciński, Maurycy Wójciński, Krzysztof Szmańda, Jakub Gucik, Paweł Postaremczak, Wacław Zimpel, Robert Rasz, Sylwia Białas, Halina Zimmermann, Marek Kądziela, Hans-Peter Salentin i Jarosław Bothur. W 2018 roku we współpracy z muzykami związanymi ze Spółdzielnią Muzyczną w Krakowie powstał nowy projekt, nagradzany na Fama Festiwal (2018, 2019) – IPT Wójciński/Bańdur/Gucik, który wykonuje współczesną muzykę improwizowaną. Grupa zadebiutowała w 2019 płytą „Diffractions” wydaną przez ForTune Records. Ponadto współpracuje z Festiwalem FAMA w ramach prowadzonych warsztatów.

Ksawery Wójciński – kontrabasista, kompozytor oraz wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami, jak: Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Maciej Obara, Piotr Damasiewicz, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel, Marek Kądziela, Ken Vandermark, Tim Daisy, Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Wojciech Jachna, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys. Współtworzył  takie formacje jak: Polmuz, Emergency, Hera, Infant Joy, Charles Gayle Trio i Affinity. Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits czy Frank Zappa. W roku 2014 ukazała się jego solowa płyta „The Soul”. Z sukcesami występuje w duecie Maniucha/Ksawery (wraz z Maniuchą Bikont), z którą nagrał bardzo dobrze przyjętą płytę „Oj Borom, Borom”. Jesienią 2017 roku odbył europejskie tourne z triem Charlesa Gayle’a oraz z triem współtworzonym z Piotrem Mełechem oraz Michaelem Zerangiem.

Krzysztof Szmańda – jazzowy perkusista, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2000-2002 odbył podyplomowe studia w Thornton School of Music University of Southern California w Los Angeles, gdzie doskonalił swe umiejętności u boku m.in. Petera Erskinea, Ndugu Chanclera oraz Erika Forrestera. Jest współzałożycielem poznańskiej formacji – Soundcheck, która w październiku 2004 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie jazzowo-bluesowym w Usti nad Łabą (Czechy), a w kwietniu 2005 roku zdobyła Grand Prix festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Szmańda został tam wyróżniony indywidualnie przez jury festiwalu. W listopadzie tego samego roku Soundcheck zdobył drugą nagrodę w konkursie Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze oraz Klucz Do Kariery podczas Jesieni Jazzowej – Gorzów Jazz Celebration. Krzysztof Szmańda współpracował z Big Bandem Zbigniewa Namysłowskiego, z zespołami Kuby Stankiewicza, Macieja Kocinskiego, Krzysztofa Dysa, Adama Pierończyka, Lory Szafran, Włodka Pawlika, Adama Bałdycha, Janusza Szroma, Marcina Olaka, Olega Kirejewa, Keitha Javorsa, a ponadto z Trifonidis Orchestra oraz Visegrad Jazz Quartet. Jest członkiem międzynarodowego kwintetu jazzowego Kattorna, który w październiku 2006 zdobył nagrodę publiczności na konkursie Berlin Jazz Award, a w listopadzie 2006 trzecią nagrodę na Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze. Na festiwalu w Jeleniej Górze otrzymał nagrodę specjalną.
Inne wydarzenia
Bilety na: ,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów
Koncert
,,Kąpiel w dźwiękach mis i gongów" - k...
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: GRZEGORZ TURNAU
Koncert
GRZEGORZ TURNAU
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Koncert
Koncert symfoniczny (dyr. Bassem Akiki)
Warszawa - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: MIŁOSNE PODBOJE
Koncert
MIŁOSNE PODBOJE
Jelenia Góra - 27 lutego 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Coldplay Night
Koncert
Coldplay Night
Poznań - 27 lutego 2020 kup bilet od 41 zł
Bilety na: KONCERT NADZWYCZAJNY
Koncert
KONCERT NADZWYCZAJNY
Jelenia Góra - 28 lutego 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.