Kino Teatr Czyn w Poniatowej

Data budowy: 1955 r.
Pojemność 
300 miejsc
 
 
Kino „Czyn” zostało wybudowane przez mieszkańców Poniatowej w czynie społecznym, skąd wywodzi się jego nazwa. Budynek kino-teatru powstał w 1955 roku. Był wyposażony w salę widowiskową na 300 miejsc. Repertuar był zmieniany 4 razy w tygodniu, a zarządcy dbaliby w repertuarze znajdowały się wyłącznie wartościowe filmy. W 1960 roku zainstalowano szeroki ekran, pozwalający na wyświetlanie filmów panoramicznych. Rocznie kino odwiedzało 55 000 widzów. 
 
Począwszy od 1958 roku kino przynosiło znaczne zyski, a dochód zasilający kasę Rady Zakładowej był wykorzystywany na cele kulturalno-oświatowe. W 1960 roku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy, liczący ponad 100 członków. Oprócz wyświetlania filmów, w sali kino-teatru odbywały się akademie i uroczystości. Miały tu również miejsce występy artystyczne zewnętrznych zespołów zakładowych. W Poniatowej często gościł teatr im. J. Osterwy z Lublina, którego sztuki cieszyły się ogromnym powodzeniem. Budynek z charakterystyczną, nigdzie indziej w Polsce niespotykaną fasadą jest regularnie modernizowany i dalej służy mieszkańcom Poniatowej.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.