Pałac Kultury i Nauki

Adres: plac Defilad 1 PKiN, wejście od ul Marszałkowskiej, 00-901 Warszawa
Data budowy: 1956 r.
Pojemność: 476 miejsc


Teatr 6. Piętro mieści się w centrum Warszawy, na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki. Jego założycielami są aktor Michał Żebrowski i reżyser teatralny Eugeniusz Korin. 
Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce. Wybudowany z inicjatywy ZSRR w 1955 r., bywa nazywany „darem Stalina”. Budynek budzi kontrowersje – ciągle można spotkać zarówno obrońców, jak i zagorzałych przeciwników obecności „daru narodu radzieckiego dla narodu polskiego” w centrum Warszawy. 
Za projekt odpowiadał rosyjski architekt, Lew Rudniew. Jako główną inspiracją były moskiewskie wieżowce, nawiązujące do amerykańskiej odmiany stylu art déco. Elewacja budynku została wyłożona ceramicznymi spiekami, wyprodukowanymi w fabryce na Uralu.
W gmachu działa wiele teatrów, muzeów, ośrodków edukacyjnych, kawiarni, restauracji, a także kino i poczta. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających. Na XXX piętrze budynku znajduje się publicznie dostępny taras widokowy. W 2010 roku w PKiN rozpoczął działalność teatr 6. Piętro, którego założycielami są Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin. Scena z założenia ma charakter rozrywkowy.
Na parterze, niedaleko Płyty Głównej Placu Defilad, mieści się Duża Sala. Przestrzeniami tymi oraz salą Malarnia na 5. piętrze, dysponuje Teatr Studio. Odbywają się w nim nie tylko spektakle, koncerty i wystawy, ale także spotkania, dyskusje, wykłady i działania edukacyjne.
 
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.