Świdnicki Ośrodek Kultury – Sala Teatralna

Data budowy: 1822 r.
Pojemność: 319 miejsc


Budynek Świdnickiego Ośrodka Kultury powstał w 1822 roku jako Stadttheatre – teatr miejski. Za projekt budynku odpowiadał znany śląski architekt Carl Gottfrieds Geissler. Na widowni znajdowało się około 550 miejsc. 
 
Już w XIX wieku teatr był wielokrotnie modernizowany. W tym czasie wystawiał głównie spektakle rozrywkowe. Dopiero na początku XX wieku Stadttheatre zmienił repertuar i zajął się klasykami dramatu niemieckiego m.in. twórczością Goethego i Schillera. W czasach rządów Hitlera tematyka sztuk teatralnych zmieniła się i dotyczyła bardziej spraw narodowych.

Po wojnie teatr wznowił działalność. Kilka lat działały w nim zespoły amatorskie, a od 1947 profesjonalne. W 1952 roku instytucja była oddziałem Teatru Jeleniogórskiego. Artyści prezentowali klasyczne dzieła polskie i światowe. Jednak z czasem teatr zakończył swoją działalność. Dziś sala służy Świdnickiemu Ośrodkowi Kultury.
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.