Teatr Polski we Wrocławiu - Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego

Data budowy: 14 listopada 1906 r.
Pojemność
ok. 700 miejsc


Gmach, w którym znajduje się scena im. Jerzego Grzegorzewskiego, został wybudowany w czasach prężnego rozwoju, znajdującego się wówczas na terenie Niemiec, Wrocławia. Ilość mieszkańców gwałtownie zwiększała się, powstało więc zapotrzebowanie na nowe sale koncertowe. Fakt ten zauważył kupiec Paul Auerbach, który zakupił działkę przy Theaterstrasse 3 i zainicjował budowę nowego teatru. 
Gmach teatru został ukończony w 1906 roku, zgodnie z projektem berlińskich architektów Waltera Häntschela i Hermanna Wahlicha. W czasie inauguracji, która odbyła się 14 listopada, wystawiono sztuki „1001 Nacht” Johanna Straussa oraz „Vor hundert Jahren” Karla Biberfelda. Po kilku latach działalności, Teatr został przejęty przez znanego we Wrocławiu właściciela, dyrektora i kierownika literackiego wielu teatrów, Theodora Loewe’a, pod którego przewodnictwem stał się najlepszą operetką w Niemczech.
Budynek został uszkodzony w czasie drugiej wojny światowej. Został odbudowany w 1950 roku, a piętnaście lat później zyskał swoją obecną nazwę – Teatr Polski.
Od 2005 roku scena przy ulicy Gabrieli Zapolskiej nosi imię Jerzego Grzegorzewskiego i jest jedną z trzech scen Teatru Polskiego we Wrocławiu.


Artyści
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.