2017-05-26T10:00:00+0200
26.05.2017, godz. 10.00, G. Bizet  - opera
26.05.2017, godz. 10.00, G. Bizet - opera "Carmen", spektakl szkolny Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
2017-05-26 , godz. 10:00 (Piątek) Białystok Duża Scena Opery i Filharmonii Podlaskiej
INFO

Opis wydarzenia:

„Carmen” należy niewątpliwie do ścisłego kanonu najwybitniejszych dzieł operowych. Niestety jej autor, Georges Bizet, nie doczekał sukcesu swojego największego dzieła, umierając niedługo po nieudanej premierze w 1875 roku. Jako opera komiczna, w której fragmenty śpiewane przeplatały się z mówionymi, zaprezentowana została nie na deskach Wielkiej Opery w Paryżu, lecz w Operze Komicznej, a publiczność ostatniej lubowała się w lekkich komedyjkach i tragiczne zakończenie „Carmen” było dla niej szokujące. Także nowatorstwo treści, które wprowadza śmiało Bizet, zniechęcało ówczesną publiczność, przyzwyczajoną do tematów mitologicznych, legendarnych oraz historycznych, zwłaszcza dotyczących życia społecznych elit. Opowiadająca o losach Cyganów, przemytników i robotników „Carmen” przełamuje tę niepisaną tradycję, a papierowe i konwencjonalne postaci wymienia Bizet na żywych, współczesnych ludzi. To, co zadecydowało o porażce premiery „Carmen”, dziś jest źródłem jej niesłabnącej popularności. Dzięki rezygnacji z nierealności, fantastyczności i patosu, a także dążeniu do ukazania w operze prawdy życiowej i namiętności kierujących ludzkimi losami, Bizet odmienił scenę operową – powszechnie uważa się go za twórcę nowego kierunku, który później znalazł kontynuację w tzw. operze werystycznej, prądzie triumfującym u Mascagniego czy Pucciniego. Najważniejsze jednak są barwność i żywiołowy temperament muzyki, inspirowanej egzotyką Hiszpanii i pełną zarówno dosłownych cytatów z hiszpańskiej ludowości, jak i własnych skojarzeń Bizeta na temat Hiszpanii. Fascynacja folklorem, typowa dla XIX-wiecznej sztuki europejskiej w ogóle, zagrała najważniejszą rolę w dziele Bizeta, wpływając na melodykę, rytmikę i instrumentalizację. To właśnie niesamowity duet partytury i libretta przyniósł w końcu „Carmen” należną sławę. Kunsztowna, elegancka warstwa muzyczna opery zawiera to, co najlepsze w operze francuskiej, a dopełniona jest wpływami włoskimi. Zastosowanie charakterystycznych interwałów skali cygańskiej oraz usamodzielnienie partii orkiestrowej decydują o wartości artystycznej i unikalności „Carmen”, sprawiając, że od wieków publiczność wypełnia sceny operowe całego świata, by słyszeć – wiecznie młodą i niezmiennie wzruszającą – tragiczną historię tej wolnej jak ptak Cyganki.
 
Inne wydarzenia
Bilety na: Cylia
Spektakl
Cylia
Poznań - 12 Czerwiec 2017 KUP BILET od 32 zł
Bilety na: Cylia
Spektakl
Cylia
Poznań - 12 Czerwiec 2017 KUP BILET od 32 zł
Bilety na: Cylia
Spektakl
Cylia
Poznań - 29 Maj 2017 INFO
Bilety na: STAND-UP. WERSJA NIEWINNA  spektakl
Spektakl
STAND-UP. WERSJA NIEWINNA spektakl
Poznań - 29 Maj 2017 INFO
Bilety na: RECITAL ALICJI MAJEWSKIEJ I WŁODZIMIERZA KORCZA - GOŚCINNIE
Spektakl
RECITAL ALICJI MAJEWSKIEJ I WŁODZIMIER...
Poznań - 29 Maj 2017 INFO
Bilety na: HAPPY NOW?
Spektakl
HAPPY NOW?
Warszawa - 29 Maj 2017 KUP BILET od 52 zł
Bilety na: Cylia
Spektakl
Cylia
Poznań - 30 Maj 2017 KUP BILET od 32 zł
Bilety na: MADAGASKAR
Spektakl
MADAGASKAR
Poznań - 30 Maj 2017 INFO
Bilety na: NIEPORUSZENIE
Spektakl
NIEPORUSZENIE
Poznań - 30 Maj 2017 INFO
Bilety na: HAPPY NOW?
Spektakl
HAPPY NOW?
Warszawa - 30 Maj 2017 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.