CYRULIK SEWILSKI / SPEKTAKL TEATRU WIELKIEGO W POZNANIU - wszystkie bilety

GIOACCHINO ROSSINI (1792-1868)Cyrulik sewilski / Il Barbiere di Siviglia/ opera w dwóch aktachlibretto Cesare Sterbinina podstawie komedii Pierre’a Beaumarchais/ oryginalna włoska wersja językowa Dyrygent – Katarzyna Tomala-JedynakReżyseria – Marek WeissScenografia – Ryszard Kaja  Figaro – Stanisław KuflyukRozyna – Małgorzata Olejniczak-WorobiejAlmaviva – Piotr FriebeBartolo – Andrzej OgórkiewiczBasilio – Rafał KorpikBerta – Magdalena WilczyńskaFiorello – Tomasz M

Organizator

Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska

Filharmonia Gorzowska Dziewięciu Muz 10 66-412 Gorzów Wielkopolski

Dane kontaktowe

ul. Dziewięciu Muz 10
66-400 Gorzów Wlkp.

2020-12-19T19:00:00+0100
CYRULIK SEWILSKI / SPEKTAKL TEATRU WIELKIEGO W POZNANIU Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska
2020-12-19, godz. 19:00 (Sobota) Gorzów Wielkopolski Filharmonia Gorzowska
ODWOłANY
CYRULIK SEWILSKI / SPEKTAKL TEATRU WIELKIEGO W POZNANIU Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska
2020-12-20, godz. 19:00 (Niedziela) Gorzów Wielkopolski Filharmonia Gorzowska
ODWOłANY

Opis wydarzenia:

GIOACCHINO ROSSINI (1792-1868)
Cyrulik sewilski / Il Barbiere di Siviglia
/ opera w dwóch aktach
libretto Cesare Sterbini
na podstawie komedii Pierre’a Beaumarchais
/ oryginalna włoska wersja językowa 
Dyrygent – Katarzyna Tomala-Jedynak
Reżyseria – Marek Weiss
Scenografia – Ryszard Kaja 
 

Figaro – Stanisław Kuflyuk
Rozyna – Małgorzata Olejniczak-Worobiej
Almaviva – Piotr Friebe
Bartolo – Andrzej Ogórkiewicz
Basilio – Rafał Korpik
Berta – Magdalena Wilczyńska
Fiorello – Tomasz Mazur
Oficer – Michał Korzeniowski 
 

Chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu
Kierownictwo chóru – Mariusz Otto 
 
Streszczenie
AKT I
O świcie hrabia Almaviva śpiewa serenadę pod balkonem Rozyny, wychowanicy starego doktora Bartolo. Rozyna nie pojawia się, więc zrezygnowany hrabia odprawia muzykantów i sam zamierza odejść. Nadchodzi Figaro, sprytny wszędobylski balwierz, znany w całej Sewilli. Almaviva, zachęcony przez Figara, śpiewa jeszcze raz i tym razem udaje mu się zamienić z Rozyną kilka słów, jednak płoszona czymś dziewczyna szybko znika we wnętrzu domu. Bartolo zamierza poślubić swą młodą wychowanicę i zazdrośnie kryje ją przed światem. Almaviva chce za wszelką cenę dostać się do domu doktora. Przebiegły Figaro poddaje pomysł przebrania się za pijanego żołnierza, który po dachem Bartola chce odnaleźć kwaterę Rozyna, zainteresowana młodzieńcem, pragnie go poznać. Pod okiem podejrzliwego opiekuna nie jest to jednak łatwe. Dziewczyna pisze do hrabiego list, a przekazanie go powierza uczynnemu Figaro, który – jako cyrulik – ma do domu Bartola swobodny wstęp. Tymczasem nieufny starzec wie, że w Sewilli pojawił się Almaviva, który przybrał imię Lindora, i że Rozyna wpadła mu w oko. Obawiając się rywala, prosi o radę Basilia, nauczyciela muzyki, wielkiego chciwca i intryganta. Basilio ma niezawodny sposób na intruza – plotka i obmowa zniszczy każdego. Do drzwi domu doktora Bartola puka podbity żołnierz – przebrany Almaviva. Nachalnie żąda wpuszczenie do środka, lekceważąc protesty gospodarza. Coraz głośniejszy krzyki wabią tłum gapiów, a zaraz potem patrol wojskowy, który przybywa aresztować awanturnika. Almaviva dyskretnie ujawnia oficerowi swoją prawdziwą tożsamość i żołnierze – oddając honory – wycofują się, wprawiając tym zebranych w osłupienie. 
 
AKT 2
Almaviva, po nieudanej próbie zakwaterowania się w domu Bartola, podszywa się po ucznia Don Basilia imieniem Alonzo i w zastępstwie rzekomo chorego muzyka przybywa udzielić Rozynie lekcji śpiewu. Podstęp udaje się, ale kochankowie zamieniają zaledwie kilka czułych słów, nieoczekiwanie pojawia się sam Basilio. Figaro, który przybył właśnie ogolić Bartola, zmyślnie ratuje sytuację – wmawia nauczycielowi muzyki poważną chorobę i ten – przerażony – szybko wraca do domu. Fikcyjna lekcja muzyki kończy toczy się dalej, ale czujnego Bartola niepokoją szepty Alonza i Rozyny – domyśla się mistyfikacji i z wściekłością wyrzuca Figara i Almavivę za drzwi. Pospiesznie udaje się po notariusza, aby natychmiast wziąć ślub z Rozyną. Ją samą tymczasem zamyka w domu na klucz.Figaro i Almaviva dostają się po drabinie przez balkon do domu doktora. Rozyna początkowo jest nieufna – Bartolo przekonał ją, że młodzieniec imieniem Lindor wcale jej nie kocha, jest tylko narzędziem w ręku hrabiego Almavivy. Wszystko zostaje wyjaśnione – Lindor i Almaviva to ta sama osoba. Tymaczasem Bartolo sprzątnął spod balkonu drabinę, a do domu wkracza już Basilio w towarzystwie notariusza. Sprytny Figaro wmawia urzędnikowi, że małżeństwo ma być zawarte między Rozyną a Almavivą, a Don Basilia za pomocą sakiewki przekonuje do zaświadczenia o odbytej ceremonii własnoręcznym podpisem. Bartolo przybywa za późno – kontrakt jest już podpisany.
 
 (źródło: www.opera.poznan.pl)
 
BILETY: normalny 60,00 zł; ulgowy 50,00 zł; balkon 40,00 zł
 

-------------------------------------
Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.
Inne wydarzenia
Bilety na: MAYDAY 2
Spektakl
MAYDAY 2
Warszawa - 29 grudnia 2020 kup bilet od 57 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.