Końcówka - wszystkie bilety

Serwis Bilety24 poleca- kup bilet na przedstawienie "KOŃCÓWKA" już dziś!Najwybitniejsza sztuka Samuela Becketa, po raz pierwszy na deskach teatralnych pojawiła się w 1957 roku w Royal Court Theatre w Londynie. Reżyserem został wówczas Roger Blin, któremu zadedykowana była sztuka. Jednak Autor postanowił sam urzeczywistnić swój wyraz artystyczny, wystawiając samodzielnie sztukę po niemiecku w 1967 roku w Schiller-Theater w Berlinie Zachodnim. Od tego momentu zaliczana jest do sztuk obowiązko

Organizator

Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

Teatr Polski w Warszawie - Scena Kameralna Karasia 2 00-327 Warszawa

Dane kontaktowe

ul. Karasia 2
00-327 Warszawa

2020-02-29T19:30:00+0100
Końcówka Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
2020-02-29, godz. 19:30 (Sobota) Warszawa Teatr Polski w Warszawie - Scena Kameralna
INFO

Opis wydarzenia:

Serwis Bilety24 poleca- kup bilet na przedstawienie "KOŃCÓWKA" już dziś!

Najwybitniejsza sztuka Samuela Becketa, po raz pierwszy na deskach teatralnych pojawiła się w 1957 roku w Royal Court Theatre w Londynie. Reżyserem został wówczas Roger Blin, któremu zadedykowana była sztuka. Jednak Autor postanowił sam urzeczywistnić swój wyraz artystyczny, wystawiając samodzielnie sztukę po niemiecku w 1967 roku w Schiller-Theater w Berlinie Zachodnim. Od tego momentu zaliczana jest do sztuk obowiązkowych, zarówno w repertuarach jak i na liście koniecznych do poznania dla prawdziwych amatorów teatru. Polska prapremiera miała miejsce niemalże zaraz po powstaniu dzieła - w roku 1957 w krakowskim Teatrze 38 Waldemara Krygiera. W rolę głównych bohaterów wcielają się Olga Sawicka/Anna Nehrebecka, Jarosław Gajewski, Andrzej Seweryn i Zdzisław Wardejn/Krzysztof Kumor. Tytuł również posiada w sobie pewną nutkę tajemniczości. W dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego "Fin de partie", oznacza "koniec partii”; tytuł wersji angielskiej – "Endgame", odpowiada polskiemu "koniec gry” lub "gra końcowa”. Pomimo iż obydwa tytuły odpowiadają polskiej "Końcówce" różnią się odrobinę wydźwiękiem. Również imiona bohaterów mają ogromne znaczenie, w dosłownym tłumaczeniu, dla zrozumienia sztuki. "Nagg" to przetworzony skrót niemieckiego Nagel (gwóźdź). "Nell" fonetycznie zbliżone jest do angielskiego nail (gwóźdź, ćwiek). "Clov" fonetycznie równa się angielskiemu clove (przyległy, wierny, nie odstępujący), a jednocześnie zbliżone jest do francuskiego clou (gwóźdź). "Hamm" fonetycznie równa się angielskiemu ham (szynka, czyli mięso trefne), jednocześnie stanowi skrót angielskiego hammer (młotek) oraz łacińskiego hamus (hak), brzmi wreszcie jak imię biblijnego Chama. Imiona, które skłaniają do skojarzeń z pojęciami gwoździa i młotka ( sławne trzy ćwieki i młot), wywołują często dodatkowe skojarzenie z misterium Ukrzyżowania.

Sprawdź, czy bilety do teatru dostępne są również w naszej aplikacji mobilnej!


Inne wydarzenia
Bilety na: Impreza
Spektakl
Impreza
Łódź - 20 lutego 2020 INFO
Bilety na: Spektakl - Pan Brzuchatek
Spektakl
Spektakl - Pan Brzuchatek
Śrem - 20 lutego 2020 INFO
Bilety na: CARMEN
Opera
CARMEN
Łódź - 20 lutego 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: 3 x Mrożek
Spektakl
3 x Mrożek
Warszawa - 20 lutego 2020 INFO
Bilety na: RODZINA ADDAMSÓW
Spektakl
RODZINA ADDAMSÓW
Poznań - 20 lutego 2020 INFO
Bilety na: POLICJA. NOC ZATRACENIA
Spektakl
POLICJA. NOC ZATRACENIA
Warszawa - 20 lutego 2020 INFO
Bilety na: 3 x Mrożek
Spektakl
3 x Mrożek
Warszawa - 21 lutego 2020 INFO
Bilety na: HEROINY
Spektakl
HEROINY
Tarnów - 21 lutego 2020 kup bilet od 27 zł
Bilety na: Pearl Chaber
Spektakl
Pearl Chaber
Poznań - 21 lutego 2020 kup bilet od 35 zł
Bilety na: Trojanki
Spektakl
Trojanki
Poznań - 21 lutego 2020 INFO
Bilety na: GRUBASKA
Spektakl
GRUBASKA
Leszno - 21 lutego 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Don Juan
Balet
Don Juan
Poznań - 21 lutego 2020 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.