Ronja, córka zbójnika // 24.05.21, g. 16.00 // spektakl ONLINE // 23. Biennale Sztuki dla Dziecka

23. BIENNALE SZTUKI dla DZIECKA Spotkanie jako sztuka"Ronja, córka zbójnika"Teatr Powszechny im. Zygmunta HübneraWydarzenie odbywa się na platformie: www.biennaledziecka.ppv-stream.pl„Mówili o lesie. Ale nim sama nie zobaczyła, jak jest mroczny i zadziwiający ze swymi szumiącymi drzewami, nie rozumiała, czym jest las. I teraz śmiała się cichutko tylko dlatego, że istnieją rzeki i lasy. Prawie nie była w stanie tego pojąć – oto istnieją ogromne drzewa i wielka woda, i one
Organizator

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

Transmisja online - - Transmisja Online

Dane kontaktowe

Św Marcin 80/82
61-809 Poznań

Poniedziałek 24 maja 2021
Sprzedaż online kończy się : 24-05-2021 20:00


2021-05-24T20:00:00+0200
Ronja, córka zbójnika // 24.05.21, g. 16.00 // spektakl ONLINE // 23. Biennale Sztuki dla Dziecka
Ronja, córka zbójnika // 24.05.21, g. 16.00 // spektakl ONLINE // 23. Biennale Sztuki dla Dziecka Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu
2021-05-24 (Poniedziałek) - Transmisja Online Transmisja online

Opis wydarzenia:

23. BIENNALE SZTUKI dla DZIECKA Spotkanie jako sztuka
"Ronja, córka zbójnika"
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera

Wydarzenie odbywa się na platformie: www.biennaledziecka.ppv-stream.pl

„Mówili o lesie. Ale nim sama nie zobaczyła, jak jest mroczny i zadziwiający ze swymi szumiącymi drzewami, nie rozumiała, czym jest las. I teraz śmiała się cichutko tylko dlatego, że istnieją rzeki i lasy. Prawie nie była w stanie tego pojąć – oto istnieją ogromne drzewa i wielka woda, i one żyją; czyż na samą myśl o tym można się nie uśmiechać?”.

Bohaterka kultowej powieści Astrid Lindgren jest „dzieckiem lasu”, żyje w symbiozie z przyrodą, jest wyczulona na potrzeby i cierpienie zwierząt, w relacjach z ludźmi kieruje się braterstwem i wrażliwością. Musi jednak odnaleźć się w świecie ludzi zarządzanym przez zbójników.

Jakie przygody czekają Ronję? Czy jej uczucie do Birka przetrwa mimo konfliktu dwóch zwaśnionych zbójnickich rodów? Czy dzieci mogą wykazać się większą odwagą i otwartością niż dorośli?

NAGRODY

GRAND PRIX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK 2020 za wykreowanie fascynującego scenicznego świata bliskiego wyobraźni współczesnego dziecka i nasycenie go ważnymi tematami”.
WYRÓŻNIENIE OD JURY MŁODZIEŻOWEGO Festiwalu KORCZAK za spektakl, który „opowiada magiczną i wciągającą historię, poruszając przy tym tematy uprzedzeń i dyskryminacji”.
„ATEST – świadectwo wysokiej jakości artystycznej” przyznawany przez Polski Ośrodek ASSITEJ (Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży).

RECENZJE:
Mike Urbaniak, „Wysokie Obcasy”: „Wszystkie małe dziewczynki powinny Ronję czytać obowiązkowo, a teraz, gdy jest spektakl, oglądać ją namiętnie – tym bardziej że gra ją przepysznie Klara Bielawka. Oczywiście nie gra sama, bo to nie monodram. Grają z nią z pełnym oddaniem koledzy i koleżanka z Powszechnego. W rolę Birka, syna konkurencyjnej bandy zbójnickiej, z którym Ronja się wbrew rodzinom jego i jej zaprzyjaźnia, wciela się Andrzej Kłak – aktor wprost stworzony do grania dla dzieci. A rolę ojca naszej rezolutnej bohaterki gra Mateusz Łasowski, który sam ma, zdaje się, córkę w wieku Ronji i którego nigdy bym nie podejrzewał, że pozwoli sobie na tak cudowną zabawę na scenie, nagradzaną przez dzieciaki salwami śmiechu. (…). Spektakl w Teatrze Powszechnym brawurowo przypomina nam (po raz kolejny), że w każdym dorosłym człowieku jest sporo dziecka, że najpoważniejszy teatr na świecie nie musi być wcale tylko dla dorosłych, że w spektaklu, w którym grają niemal sami faceci, pierwsze skrzypce może dzierżyć kobieta i że warto nieustannie czytać dzieciom książki Astrid Lindgren, bo nie tracą one nic a nic na aktualności. Wręcz przeciwnie, wiele napisanych przez nią zdań wybrzmiewa dzisiaj tak mocno jak nigdy”.

Ewa Hevelke, „Didaskalia”: „Opowieść o zbójnickiej córce jest afirmatywną pochwałą natury, jej grozy i piękna. Jest pochwałą dojrzewania z jego balansowaniem między nieprawdopodobną odwagą i nieprawdopodobnym tchórzostwem. Jest wyrozumiałością dla rodzicielstwa w jego nadopiekuńczości i okrucieństwie. Jest zgodą na ludzką małość. Jest wielkim westchnieniem ulgi, że jednak ludzie potrafią i mogą się uczyć. Takie też jest przedstawienie Anny Ilczuk zrealizowane w warszawskim Teatrze Powszechnym. To historia dziewczynki (Klara Bielawka) wychowanej na zbójeckim zamku, która uczy się świata i jego zasad, odkrywając go samodzielnie i samotnie. Do czasu, kiedy w jej życiu pojawia się Birk (Andrzej Kłak). Historia zatacza koło, ponieważ Birk to syn Borki (Oskar Stoczyński), herszta wrogiej bandy. Wybucha awantura na całego, bo ludzie Borki bezprawnie zajęli tę druga połowę zamku, która powstała w wyniku potężnego uderzenia pioruna. Kiedy uderzył? Dawno temu. Wtedy świat zamarł na chwilę i pojawiły się dzieci. Mała Ronja i mały Birk przyszli na świat pełen Wietrzydeł, Szaruchów, Pupiszaków i ludzi”.

TWÓRCY:
REŻYSERIA
Anna Ilczuk
SCENARIUSZ
Anna Ilczuk na podstawie powieści Astrid Lindgren w tłumaczeniu Anny Węgleńskiej
SCENOGRAFIA
Mateusz Stępniak
MUZYKA
Maciej Zakrzewski
OBSADA
Klara Bielawka, Aleksandra Bożek, Michał Czachor, Mamadou Góo Bâ, Andrzej Kłak, Mateusz Łasowski, Oskar Stoczyński, Kazimierz Wysota

reżyseria światła: Piotr Pieczyński
inspicjentka: Iza Stolarska

Czas trwania: 90 minut
Wiek uczestników: od 8 lat
Inne wydarzenia
Bilety na: Janek, król przeprowadzek - transmisja online
online
Janek, król przeprowadzek - transmisja...
-Transmisja Online - 10 maja 2021 INFO
Bilety na: Janek, król przeprowadzek - transmisja online
online
Janek, król przeprowadzek - transmisja...
-Transmisja Online - 12 maja 2021 INFO
Bilety na: #Otagowani, Prapremiera - transmisja online
online
#Otagowani, Prapremiera - transmisja o...
-Transmisja Online - 12 maja 2021 INFO
Bilety na: #Otagowani - transmisja online
online
#Otagowani - transmisja online
-Transmisja Online - 13 maja 2021 kup bilet od 0 zł
Bilety na: #Otagowani - transmisja online
online
#Otagowani - transmisja online
-Transmisja Online - 14 maja 2021 kup bilet od 0 zł
Bilety na: #Otagowani - transmisja online
online
#Otagowani - transmisja online
-Transmisja Online - 17 maja 2021 kup bilet od 0 zł
Bilety na: #Otagowani - transmisja online
online
#Otagowani - transmisja online
-Transmisja Online - 17 maja 2021 kup bilet od 0 zł
Bilety na: Ony - transmisja online
online
Ony - transmisja online
-Transmisja Online - 18 maja 2021 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.