Salon Poezji / Aleksander Machalica / Wielkopostne rozważania - wszystkie bilety

W ramach 58. specjalnej odsłony Salonu Poezji zapraszamy na oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które wykona kwartet smyczkowy w składzie: Urszula Nagrodzka, Dominika Bukowska, Kinga Tarnowska, Marcin Baranowski. Do współpracy przy projekcie zaproszony został również Aleksander Machalica, aktor Teatru Nowego w Poznaniu, którego krótka refleksja poprzedzać będzie każdą z siedmiu części utworu. Wydarzeniu, który wprowadzi Widzów w klimat Świąt Wielkanocny

Organizator

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr Muzyczny w Poznaniu Niezłomnych 1e 61-894 Poznań

Dane kontaktowe

ul. Niezłomnych 1e
61-894 Poznań

2020-04-05T13:00:00+0200
2020-04-05, godz. 13:00 (Niedziela) Poznań Teatr Muzyczny w Poznaniu

Opis wydarzenia:

W ramach 58. specjalnej odsłony Salonu Poezji zapraszamy na oratorium Josepha Haydna Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu, które wykona kwartet smyczkowy w składzie: Urszula Nagrodzka, Dominika Bukowska, Kinga Tarnowska, Marcin Baranowski. Do współpracy przy projekcie zaproszony został również Aleksander Machalica, aktor Teatru Nowego w Poznaniu, którego krótka refleksja poprzedzać będzie każdą z siedmiu części utworu. Wydarzeniu, który wprowadzi Widzów w klimat Świąt Wielkanocnych, towarzyszyć będzie premiera płyty Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu.
Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu jest jednym z najwybitniejszych dzieł najstarszego z klasyków wiedeńskich. Haydn stworzył je w roku 1785 lub 1786 na zamówienie zgromadzenia Hermandad de la Santa Cueva w Kadyksie. Jego forma jest niepodobna do niczego, co zarówno wcześniej, jak i później stworzono w przestrzeni muzyki pasyjnej. Wyłącznie instrumentalny utwór składa się bowiem z introdukcji oraz siedmiu powolnych sonat zwieńczonych krótkim, niemal beethovenowskim epilogiem. Tak niekonwencjonalna struktura dzieła spowodowana jest faktem, iż stanowiło ono rodzaj interludiów włączonych do wielkopiątkowego misterium, podczas którego biskup cytował siedem ostatnich sentencji wypowiedzianych przez Chrystusa, bezpośrednio przed ukrzyżowaniem. Kompozycja Haydna stanowi szeroko zakrojoną medytację, puls muzyczny jest tu bardzo wolny, potęgując wrażenie skupienia i wyciszenia. Dzieło przesyca ogrom negatywnych figur retorycznych, wyrażających ból, cierpienie i smutek. Pojawiają się też afekty jaśniejsze, niosące nadzieję i obietnicę wiekuistego światła. Haydn cenił swoją kompozycję tak bardzo, że opracował później jeszcze trzy jej wersje: na kwartet smyczkowy, fortepian oraz orkiestrę, chór i głosy solowe.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje prezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”. 
Inne wydarzenia
Bilety na: JEREMI SIĘ OGARNIA. LOL  // spektakl
Spektakl
JEREMI SIĘ OGARNIA. LOL // spektakl
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: TYLKO JEDEN DZIEŃ
Spektakl
TYLKO JEDEN DZIEŃ
Leszno - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: Szalone nożyczki
Spektakl
Szalone nożyczki
Łódź - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: OBWÓD GŁOWY
Spektakl
OBWÓD GŁOWY
Poznań - 26 lutego 2020 kup bilet od 35 zł
Bilety na: Gargantua i Pantagruel
Spektakl
Gargantua i Pantagruel
Toruń - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: Ferragosto
Spektakl
Ferragosto
Łódź - 26 lutego 2020 kup bilet od 40 zł
Bilety na: LILY
Spektakl
LILY
Warszawa - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: PRZESILENIE
Spektakl
PRZESILENIE
Poznań - 26 lutego 2020 INFO
Bilety na: Wracaj
Spektakl
Wracaj
Łódź - 27 lutego 2020 kup bilet od 40 zł
Bilety na: DZIADY
Spektakl
DZIADY
Poznań - 27 lutego 2020 kup bilet od 40 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.