Organizator

Centrum Kultury ZAMEK

Dane kontaktowe

Święty Marcin 80/82
61-809 Poznań

Poniedziałek 11 lutego 2019 18:30
2019-02-11T18:30:00+0100
spektakl „Mity przyleskie
spektakl „Mity przyleskie", reż. Ewa Szumska GRUPA TEATRALNA NOWI W NOWYM im. W. DENEKI Centrum Kultury ZAMEK
2019-02-11 , godz. 18:30 (Poniedziałek) Poznań Sala Wielka CK Zamek
INFO

Opis wydarzenia:

11.02.2019r., g. 18.30, Sala Wielka, bilety: 15 (normalne) i 10 (ulgowe)
 
s p e k t a k l
 „Mity przyleskie", reż. Ewa Szumska
GRUPA TEATRALNA NOWI W NOWYM im. W. DENEKI
 
Z pozoru prosty w swej treści i formie spektakl to świetna lekcja dla Małych i Dużych - uczy egalitaryzmu, empatii, odpowiedzialności za naturę i żywe stworzenia, a nadto - jest uroczy, estetyczny, zabawny i pobudza wyobraźnię! To właśnie "Mity przyleskie" - przedstawienie zrealizowane pod koniec ubiegłego roku przez grupę teatralną Nowi w Nowym im. W. Deneki, czyli uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „Przylesie” działającego w ramach Stowarzyszenia Na Tak. 
 
Jest to trzeci spektakl przygotowany przez tę grupę pod opieką Ewy Szumskiej w ramach zamkowego "Teatru powszechnego". Po uroczym, pełnym baśniowej magii „Na wysypisku” oraz surrealistycznej opowieści o pragnieniach, myślach, emocjach zatytułowanej „Środek jest tam, gdzie jestem ja”, Szumska ze swoimi aktorami wcielili się w role antropologów kultury, by zgłębić sekret początku Wszystkiego.
„Sięgnęliśmy po ‘Tajemnice początku - mity o stworzeniu świata’ Anny Onichimowskiej. Zachwyceni pięknem opowieści różnych kultur, wybraliśmy mit ‘Na Górze i Na Dole’ spisany na Wybrzeżu Kości Słoniowej przez kongijskiego poetę Tchicayę U Tam'si po to, by opowiedzieć własny, przyleski mit” – opowiada reżyserka.
 
„’Mity przyleskie’ konfrontują nas z wizją powstania świata, pochodzącą z obcej nam kultury. Ujęta jest ona w formie opisu działań spersonifikowanych sił i sfer. Aktorzy stają się zatem motorami przemian, co pozwala im na wykorzystanie swych osobowości, aby te przeciwne sobie pierwiastki (niebo - ziemia) były jasno rozróżnione na scenie. Spektakl jest miejscem, w którym mogą zaprezentować swoją charyzmę i ukrytą siłę” – czytamy w recenzji Michała S. Bochniarza na kulturapoznan.pl
 
Zajęcia teatralne w „Przylesiu” prowadzi od 2006 roku terapeutka Hanna Rynowiecka. Są one jednym ze sposobów oddziaływania na stan świadomości uczestników – poprzez stwarzanie możliwości wchodzenia w różnorodne role (często niedostępne w ich życiu codziennym) i tym samym ćwiczenie niepoznanego dotychczas repertuaru zachowań i gestów. Grupę tworzy około 10 osób, które wspólnie pracują nad przygotowaniem spektaklu teatralnego. Od 2016r. grupa współpracuje z Centrum Kultury Zamek, przygotowując kolejne spektakle w ramach projektu ‘Teatr powszechny” pod okiem Ewy Szumskiej, aktorki poznańskiego Teatru Polskiego, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Szumska jest też wokalistką i laureatką XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracowała z wieloma teatrami: alternatywnym Obok, Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Usta Usta, Montownia w Warszawie, Teatrem Nowym w Poznaniu. Od 2000 roku związana z poznańskim Teatrem Polskim, gdzie zagrała w kilkudziesięciu spektaklach. Ewa Szumska dwukrotnie otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Poznania dla młodych twórców, jest również laureatką rankingu Profesjonaliści Forbesa 2014 w kategorii Artysta.
 
Reżyseria: Ewa Szumska
Współpraca reżyserska: Hanna Rynowiecka
Światło, projekcje: Mariusz Adamski
Adaptacja tekstu: Ewa Szumska
Animacje: Rita Kaźmierczak, Jerzy Kaźmierczak
Opracowanie muzyczne: Adam Brzozowski, Wiesław Janicki
Maski: Karolina Szymkowiak
Obsada: Lidia Piskorska, Mariusz Józefiak, Mariusz Sztuba, Daniel Laskowski, Jarosław Kubiak, Piotr Roszak, Arkadiusz Żmijewski
Produkcja: Centrum Kultury Zamek z Poznaniu (premiera: listopad 2018r.)
 
Spektakl polecany dla widzów od 6 roku życia.
Inne wydarzenia
Bilety na: NARODOWY BALET GRUZJI
Balet
NARODOWY BALET GRUZJI "SUKHISHVILII"
Łódź - 18 lutego 2019 INFO
Bilety na: CHARYTATYWNY KONCERT POGODNY - A GDYBYM CHCIAŁ CIĘ ZJEŚĆ
Koncert
CHARYTATYWNY KONCERT POGODNY - A GDYBY...
Warszawa - 18 lutego 2019 INFO
Bilety na: CHODŹ NA SŁÓWKO // spektakl
Spektakl
CHODŹ NA SŁÓWKO // spektakl
Poznań - 19 lutego 2019 INFO
Bilety na: CHODŹ NA SŁÓWKO // spektakl
Spektakl
CHODŹ NA SŁÓWKO // spektakl
Poznań - 19 lutego 2019 INFO
Bilety na: WIŚNIOWY SAD
Spektakl
WIŚNIOWY SAD
Poznań - 19 lutego 2019 kup bilet od 35 zł
Bilety na: Faust
Opera
Faust
Poznań - 19 lutego 2019 INFO
Bilety na: Brancz
Spektakl
Brancz
Łódź - 19 lutego 2019 INFO
Bilety na: Deprawator
Spektakl
Deprawator
Warszawa - 19 lutego 2019 INFO
Bilety na: KOPCIUSZEK
Balet
KOPCIUSZEK
Łódź - 20 lutego 2019 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Mąż i żona
Spektakl
Mąż i żona
Warszawa - 20 lutego 2019 kup bilet od 21 zł
Bilety na: Faust
Opera
Faust
Poznań - 20 lutego 2019 kup bilet od 43 zł
Bilety na: Brancz
Spektakl
Brancz
Łódź - 20 lutego 2019 kup bilet od 40 zł
Bilety na: Deprawator
Spektakl
Deprawator
Warszawa - 20 lutego 2019 INFO
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.