Zofia

reżyseria:Beniamin Bukowskikostiumy:Elżbieta Radkemuzyka:Aleksandra Goetzenświatło:Maciej Majchrzakwystępuje:Małgorzata PieńkowskaPomimo upływu lat Powstanie Warszawskie wciąż jest tematem żywych dyskusji, niekiedy nawet zażartych sporów. Powraca w filmach, wierszach, muzyce. Napisany przez Mirona Białoszewskiego Pamiętnik z Powstania Warszawskiego był bodaj pierwszym utworem literackim napisanym z punktu widzenia zwykłego mieszkańca Warszawy, cywila, który – niejako mimo woli – stał
Organizator

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka

Teatr Nowy im. K. Dejmka - Mała Sala Zachodnia 93 90-402 Łódź

Dane kontaktowe

Zachodnia 93
90-402 Łódź

Czwartek 22 października 2020 19:15
2020-10-22T19:15:00+0200
Zofia
Zofia Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
2020-10-22 , godz. 19:15 (Czwartek) Łódź Teatr Nowy im. K. Dejmka - Mała Sala

Opis wydarzenia:

reżyseria:
Beniamin Bukowski

kostiumy:
Elżbieta Radke

muzyka:
Aleksandra Goetzen

światło:
Maciej Majchrzak

występuje:
Małgorzata Pieńkowska

Pomimo upływu lat Powstanie Warszawskie wciąż jest tematem żywych dyskusji, niekiedy nawet zażartych sporów. Powraca w filmach, wierszach, muzyce. Napisany przez Mirona Białoszewskiego Pamiętnik z Powstania Warszawskiego był bodaj pierwszym utworem literackim napisanym z punktu widzenia zwykłego mieszkańca Warszawy, cywila, który – niejako mimo woli – stał się świadkiem i uczestnikiem Powstania.


Zofia – monodram napisany przez Annę Wakulik został zainspirowany biografiami matek Powstańców Warszawskich a przede wszystkim wspomnieniami Zofii Rodowiczowej, matki legendarnego dziś porucznika Jana Rodowicza „Anody”.

Za sprawą wyśmienitej aktorki, Małgorzaty Pieńkowskiej, poznajemy życie młodego, bystrego chłopaka, który tak, jak jego dzisiejszy rówieśnicy grał w piłkę, pływał, lubił bawić się. I oto los postawił go wobec najtrudniejszego wyzwania jakim była wojna.

W Zofii nie ma spiżowych tonów, wzniosłych słów, heroicznych póz. Jest poruszająca opowieść matki, której wojna zabrała dzieci. Za sprawą samotnej, starzejącej sie kobiety patrzymy na boleśnie prawdziwy obraz Warszawy czasu Powstania i lat powojennego terroru stalinowskiego.

Szeroką popularność przyniosła Małgorzacie Pieńkowskiej rola Marii w serialu M jak miłość ale to tylko jedno z wcieleń tej znanej aktorki. Już rola w sztuce Księżyc świeci nieszczęśliwym – spektaklu dyplomowym w PWST im. A. Zelwerowicza w Warszawie, przyniosła zaczynającej swą karierę aktorce nagrodę na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych (niegdyś takie miano nosił odbywający się do dziś w Teatrze Nowym Festiwal Szkół Teatralnych). Potem były lata pracy w warszawskim Teatrze Polskim pod kierunkiem Kazimierza Dejmka, a dalej w renomowanym zespole Teatru Ateneum im. S. Jaracza. Bogate doświadczenie i umiejętności zawodowe pozwoliły jej zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych dyscyplin teatralnych – z monodramem.

Małgorzata Pieńkowska została nagrodzona Nagrodą Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza oraz dwiema indywidualnymi nagrodami przyznanymi przez jury IV OLSZTYŃSKICH SPOTKAŃ TEATRÓW JEDNEGO AKTORA „SOLO” 2016.

czas trwania: 50 minut bez przerwy
SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD 14. ROKU ŻYCIA

Premiera monodramu „Zofia” odbyła się  9 maja 2015 r. w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie. Producentem spektaklu jest Narodowe Centrum Kultury.

Inne wydarzenia
Bilety na: Zofia
Spektakl
Zofia
Łódź - 22 października 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: DOM LALKI
Spektakl
DOM LALKI
Poznań - 22 października 2020 kup bilet od 35 zł
Bilety na: Mąż i żona
Spektakl
Mąż i żona
Warszawa - 23 października 2020 kup bilet od 15 zł
Bilety na: PRZYJĘCIE DLA GŁUPCA
Spektakl
PRZYJĘCIE DLA GŁUPCA
Poznań - 23 października 2020 kup bilet od 40 zł
Bilety na: Obietnica poranka
Spektakl
Obietnica poranka
Łódź - 23 października 2020 kup bilet od 20 zł
Bilety na: Kto odkrył Amerykę
Spektakl
Kto odkrył Amerykę
Łódź - 23 października 2020 kup bilet od 25 zł
Bilety na: Najpierw kochaj, potem strzelaj
Spektakl
Najpierw kochaj, potem strzelaj
Łódź - 23 października 2020 INFO
Bilety na: ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
Spektakl
ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW
Warszawa - 23 października 2020 kup bilet od 57 zł
Bilety na: Manewry weselne
Spektakl
Manewry weselne
Łódź - 24 października 2020 kup bilet od 55 zł
Bilety na: MAMINSZYMEK
Spektakl
MAMINSZYMEK
Warszawa - 24 października 2020 kup bilet od 68 zł
Bilety na: Mąż i żona
Spektakl
Mąż i żona
Warszawa - 24 października 2020 kup bilet od 15 zł
Używasz starej wersji przeglądarki! Zalecamy aktualizację przeglądarki do najnowszej wersji lub wybór innej jeśli aktualizacja nie jest możliwa.