Kategorie

Aktualności

Bielska Zadymka Jazzowa

LOTOS Jazz Festival 24. Bielska Zadymka Jazzowa swoją pierwszą, tegoroczną odsłonę miał 4 marca, kiedy w nowej, bielskiej Sali Koncertowej Cavatina Hall wystąpił Brad Mehldau z Filharmonią Brno. Druga część odbędzie się w czerwcu. 

Dwa pierwsze dni zaplanowane zostały w Katowicach i Zabrzu. 20 czerwca w sali koncertowej Radia Katowice odbędzie się finał zadymkowego Konkursu, a wieczorem publiczność w ramach cyklu „Śląsk z góry na dół” zostanie zwieziona górniczą szolą 320 metrów pod ziemię, gdzie w komorze badawczej K8 odbędzie się koncert zespołu Błoto.
21 czerwca najpierw zaprosimy publiczność na przedpremierowy pokaz filmu „Jazz outsider” w reżyserii Janusza Majewskiego do Kinoteatru Rialto w Katowicach. Następnie w sali koncertowej NOSPR swój najnowszy program „New Works Reflecting The Moment„ zaprezentuje gwiazdorska formacja SFJAZZ Collective. Dyrektorem muzycznym projektu jest saksofonista Chris Potter, a wraz z nim występują m.in. David Sánchez i Gretchen Parlato.
22 czerwca Zadymka wróci do Bielska-Białej. Zadymkowy wieczór w Cavatina Hall rozpocznie Marilyn Mazur, która zaprezentuje swoją „Shamanię” – program zrealizowany wraz z grupą  kobiet, cenionych artystek duńskiej, szwedzkiej i norweskiej sceny avant-jazzowej. W drugiej części wieczoru scenę opanują mężczyźni. Power Of The Horns, super grupa jazzowa składająca się z czołowych polskich muzyków średniego pokolenia pod przewodnictwem Piotra Damasiewicza zaprezentuje materiał z płyty „Polska”.
23 czerwca, w Noc Świętojańską, publiczność czeka kolejna wyprawa z cyklu „Śląsk z góry na dół”, tym razem wjedzie kolejką gondolową na górę Szyndzielnia, gdzie w schronisku na wysokości 1000 metrów n.p.m. zagrają Hizbut Jamm i Rodziewicz Quintet.
24 czerwca festiwalową, plenerową Scenę na Rynku otworzy Big Band Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej, a w Cavatina Hall swój najnowszy projekt przedstawi akustyczne trio wirtuoza gitary – Al Di Meoli. Na dalszą część wieczoru organizatorzy zaproszą do klubu Klimat, gdzie w sprawdzonej formule Okolic Jazzu do wspólnej zabawy zaproszą kolejno polskie Nervy i francuski Elektro Deluxe z żywiołową mieszanką groove heavy jazzu, funku i hip-hopu.
25 czerwca podczas Gali Polskiego Jazzu odbędzie się oficjalna premiera płyty „Depressed Lady”, którą Mary Rumi i Jacek Namysłowski zadedykowali ojcu. Podczas koncertu rodzina odbierze nagrodę Anioła Jazzu, jaką organizatorzy przyznali Zbigniewowi Namysłowskiemu jeszcze przed śmiercią artysty. Wielkim wydarzeniem festiwalu będzie koncert legend afro-kubańskiego jazzu – Chucho Valdesa i Paquito D’Rivery. W nocy na bielskim Rynku muzyczny klimat kontynuować będzie CUBAns reUNION, czyli reprezentacja “polskich” kubańczyków z Jose Torresem i Rey’em Ceballo na czele.
W niedzielę, 26 czerwca festiwal zakończy Parada Nowoorleańska, która przemaszeruje spod Ratusza na Rondo Bielskiego Jazzu i dalej na Rynek, gdzie w afrykańskim show wystąpi zespół City Bum Bum & Friends.

Trudno by było wymienić wszystkie nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymały gwiazdy tegorocznego festiwalu, warto jednak podać liczbę tych najbardziej prestiżowych Nagród Grammy i uzyskanych do nich nominacji: Chucho Valdes – 7 nagród i 12 nominacji; Paquito D’Rivera – 5 nagród i 15 nominacji; Brad Mehldau – 1 nagroda i 11 nominacji; Chris Potter – 1 nagroda i 9 nominacji; David Sanchez – 1 nagroda i 6 nominacji; Al. Di Meola – 1 nagroda i 1 nominacja; Gretchen Parlato – 2 nominacje.

Tegoroczna Zadymka to dwadzieścia wydarzeń w trzech miastach. Tradycyjnie większość festiwalu odbywać się będzie w Bielsku-Białej. Na koncerty, projekcje, wystawy i happeningi zadymkową widownię zaprosimy do sal koncertowych, klubów, kin, atrakcyjnych turystycznie obiektów naszego regionu oraz w otwartą przestrzeń Bielska-Białej.

Kup bilety w bilety24.pl