Kategorie

Aktualności Wydarzenia

CK Zamek W Poznaniu – mówimy: Otwarcie!

Ponad 2 000 metrów kwadratowych kamiennych posadzek, 200 kinkietów, 90 par drzwi,
sztukaterie na sufitach i ścianach, balustrady i boazerie – to tylko kilka elementów wystroju wnętrz dawnego Zamku Cesarskiego w stolicy Wielkopolski, poddanych konserwacji przez ostatnie dwa lata. Już można podziwiać efekty renowacji Zachodniego Skrzydła Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu , jednej z największych instytucji kultury w kraju.

Dawna rezydencja cesarska Wilhelma II, w której obecnie mieści się CK ZAMEK, została przebudowana na potrzeby nazistów w czasie II wojny światowej. Trwająca od 2018 roku konserwacja Zachodniego Skrzydła Zamku była pierwszym tak dużym przedsięwzięciem w tej części gmachu od lat 40. ubiegłego wieku. Unikatowe, historyczne wnętrza po latach intensywnego użytkowania były bardzo zniszczone. Renowacji zostały poddane najbardziej reprezentacyjne sale i korytarze na parterze, pierwszym i drugim piętrze budynku. Dzięki temu powstrzymana została degradacja szlachetnych materiałów, a wygląd i wyposażenie odzyskały pierwotny kształt i funkcjonalność. Do wykonania wystroju architektonicznego zastosowano ponad 20 gatunków różnego rodzaju skał: wapieni i marmurów, granitów, tufu wulkanicznego i piaskowca. Kamienie o bardzo zróżnicowanej teksturze, kolorystyce i fakturze. Również elementy drewniane po oczyszczeniu ujawniają różnorodność i bogactwo zastosowanych rodzajów drewna: mahoniu, dębu, jesionu, buku, pięknych intarsji i fornirów.

Konserwacja sal i korytarzy nie tylko przywróciła im blask, ale też wzbogaciła o nowe technologie. Niektóre przestrzenie zmieniły swoje nazwy i wygląd, umożliwiając realizację przedsięwzięć poszerzających ofertę kulturalną CK ZAMEK o:

_wystawę na 2. piętrze, na której znalazły się obiekty związane z budynkiem oraz jego historią, m.in.: płaskorzeźby, meble, dokumenty i oświetlenie,

_mediatekę, która do końca sierpnia wypełni się archiwalnymi materiałami oraz opowieściami ludzi, których losy splotły się z Zamkiem,

_Laboratorium Kultury na parterze – przestrzeń na prezentacje i projekty z obszaru współczesnej kultury, w którym można teraz oglądać wystawę fotografii Kamili Kobierzyńskiej „Piątkowo”.

Od teraz Zamek można poznawać w nowych formach i na nowych zasadach. Do dyspozycji naszych gości są audioprzewodniki – jako osobne urządzenie albo aplikacja, dostępna dla każdego użytkownika, posiadającego telefon z wyświetlaczem dotykowym (rekomendowane w czasie epidemii).

Przebieg renowacji można prześledzić na wystawie „Zamek od nowa” prezentowanej w Holu Wielkim CK ZAMEK. Zdjęcia pozwalają spojrzeć na różne etapy prac i ludzi, którzy je wykonywali – specjalistów od konserwacji drewna, kamienia, metalu. Tymczasem w Galerii Fotografii pf na 1. piętrze przypominamy wcześniejsze przebudowy Zamku na wystawie „Uwaga! Remont! Metamorfozy Zamku Cesarskiego”. Oryginalne historyczne fotografie dokumentują m.in. architekturę obiektu po jego odbudowie ze zniszczeń wojennych oraz kolejnej przebudowie zrealizowanej w latach 60. na potrzeby Pałacu Kultury, czyli w kształcie w jakim funkcjonował do początku XXI wieku.

W sierpniu (6, 7, 20, 21.08. g. 19 i 21) zabytkowe wnętrza staną się scenerią spektaklu stworzonego z okazji otwarcia Zachodniego Skrzydła Zamku przez Teatr Usta Usta Republika. „Kamienne sny” rozgrywać się będą w sześciu odnowionych przestrzeniach w Zamku, z których każda ma swoją własną historię i bohaterów. Widzowie w poszczególnych lokalizacjach wsłuchiwać się będą w opowieść: główną lub zindywidualizowaną. Wzajemnie przenikające się treści wzmocni i zilustruje grupa aktorów .

Do zobaczenia w Zamku! Projekt „Konserwacja reprezentacyjnych wnętrz zachodniej części dawnego Zamku Cesarskiego w Poznaniu” został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Miasta Poznań.

Zobacz wydarzenia w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Zobacz repertuar Kina Pałacowego