Kategorie

Aktualności Dla dzieci Wydarzenia

Festiwal słowa w Piosence Frazy 2019. Miejsca puste i zaskoczenia

„Przestrzeń, odczuwana fizycznie podczas podróży, stanowi inspirację do refleksji, przynosi natchnienie. Podobnie potrafi działać w sztuce, dając oddech od ciasnoty doraźnych znaczeń, uruchamiając sensy dotychczas nierozpoznane, jak nowe światy na kosmicznej mapie. Słowa i dźwięki uwolnione od zobowiązań, które nadał im człowiek, zyskują nową tożsamość, tworząc własne konstelacje” mówi dyrektor artystyczny Festiwalu słowa w Piosence Frazy Krzysztof Gajda. Tegoroczny motyw: miejsca puste, to próba poszukiwana odpowiedzi na pytanie o granice i przestrzenie w sztuce. Tegoroczne Frazy to także moment na refleksje o ciszy i niedopowiedzeniu, bo zgodnie ze słowami Kaczmarskiego, będącymi mottem tej edycji: „Musi być przestrzeń w muzyce
i w wierszu/Muszą być miejsca puste na wybrzmienia
.”

 Premierowe zaskoczenia z piosenką aktorską, etno i muzyką dawną 

Jako pierwsze 23 listopada wybrzmią frazy uczestników Ogólnopolskiego konkursu piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. W sobotę wszyscy, którzy chcą zobaczyć i usłyszeć,  jak ma się współczesna piosenka autorska mogą śledzić przesłuchania konkursowe finalistów. Zwycięzcę poznamy na koncercie o 19.00, którego pierwszą część wypełnią piosenki laureatów, a drugą recital Kuby Sienkiewicza z obstawą. Sienkiewicz znany jest jako autor i lider zespołu Elektryczne Gitary,  układa i prezentuje swoje utwory od roku 1980. Jego piosenki znają nie tylko bywalcy koncertów i fani płyt, ale także kinomani i widzowie telewizyjni.  Artysta współpracuje też  ze scenami literacko-muzycznymi. Jego muzyczną  „obstawą” będą  jazzman, saksofonista, flecista Aleksander KoreckiŁukasz Dąbrowski – wybitny akordeonista i multiinstrumentalista.

Drugi dzień festiwalu to pierwsza premiera i chyba najbardziej zaskakujący koncert w pięcioletniej historii Fraz.  „Na starej mapie krajobraz utopijny” to piosenki bardów: Kaczmarskiego, Gintrowskiego i Łapińskiego  w opracowaniu muzycznym maestro Marcina Sompolińskiego i wykonaniu Musicae Antiquae Collegium Varsoviense. Maestro przetransponował kompozycje polskich bardów na  zespół muzyki dawnej. Muzycy grający na co dzień w Warszawskiej Operze Kameralnej, nie boją się nowych wyzwań, czego dowiedli m.in. współpracą z Leszkiem Możdżerem. Jeśli brakuje Państwu w tym opisie nazwiska wokalisty to bardzo dobrze! Nie ma go. Oryginalnością projektu jest  bowiem skupienie się na warstwie muzycznej, pozostawiając słowa wyobraźni i doświadczeniom słuchaczy. „Przez wykonanie instrumentalne słowa nie znikają z piosenek. One pojawią się podczas koncertu, tylko w innej formie. Można o nich myśleć nawet, jeśli je z tych piosenek wyciągniemy. Nie kaleczymy piosenek, kiedy na moment wyłączymy z nich tekst. Przedstawiamy je tylko w innym kontekście, innej formie”  wyjaśnia Krzysztof Gajda. Koncert zabrzmi  24 listopada o 19.00 w Auli UAM.

W poniedziałki  teatry są zwykle zamknięte, ale my  w poniedziałek 24 listopada zapraszamy na kolejną premierę i teatralną podróż z piosenkami Andrzej Sobczaka. Na gościnnej scenie Teatru Polskiego wykonawcy ze Studia STA  przedstawią spektakl muzyczny wg autorskiego scenariusza Krzysztofa Gajdy zatytułowany „Dorosłe ? dzieci”. Razem z reżyserem, śpiewającym aktorem Teatru Nowego  Michałem Kocurkiem młodzi aktorzy pokażą jak teksty autora takich przebojów  jak „Przeżyj  to sam”, „Szalala zabawa trwa” brzmią pod koniec drugiego dziesięciolecia XXI wieku. 

Frazy zakończymy  trzecią premierą festiwalu. Karolina Cicha wraz ze swą „Spółką” zabierze nas w podróż po meandrach muzyki etnicznej inspirowanej pieśniami Podlasia. Cicha zaprezentuje swoje najnowsze utwory, które w większości nie były jeszcze publikowane na żadnej płycie. Do tej pory pojawiały się sporadycznie na marginesie jej Spółkowych koncertów, teraz po raz pierwszy zabrzmią w osobnym koncercie składając się w całość, która mówi głosem Karoliny Cichej również jako autorki tekstów. Muzycznie będzie to kontynuacja nurtu znanego z nagrodzonej Grand Prix festiwalu „Nowa Tradycja” płyty „Wieloma językami” – jednak należy się spodziewać muzyki bardziej energetycznej, etno w turbo wydaniu, wzmocnionego energią coraz to masywniejszego brzmienia „Spółki”. Koncert uświetnią goście: Karolina Czarnecka oraz Mamadou Diouf.

Naukowo i dziecięco

Frazy o nie tylko koncerty, to też konferencja naukowa, która w tym roku odbędzie się w dniach  25-26 listopada i przebiegać będzie pod tytułem Miejsca – miejsca puste – przestrzeń w piosence.
Jak zwykle badacze piosenki z całej Polski pochylą się nad zagadnieniami tekstów, ale także  zastanowią się nad potencjałem tkwiącym w subtelności, ciszy i niedopowiedzeniu w słownym i muzycznym wymiarze.

Jak zawsze na Frazach nie zabraknie też programu dla dzieci. Najmłodszych zapraszamy na warsztaty tworzenia piosenek, które w Bibliotece Raczyńskich poprowadzi Michał Kowalonek. Członek zespołu Snowman oraz były wokalista  Myslovitz ma na swoim koncie także wspólny projekt z dzieciecą formacją Lumikulu. Jaką piosenkę stworzą pod wodzą muzyka młodzi adepci słowno-muzycznej sztuki? Przekonamy się w sobotę 23 listopada.   

Cztery dni koncertów, spotkań miłośników i słuchaczy piosenki reprezentujacej różne gatunki muzyczne, ale spajanej wartością słowa.  Eksperymenty, nowe odczytania, ale też powroty do tradycji. Zapraszamy na jubileuszowe, piąte Frazy. Warto wtedy być nami, bo jak mówi dyrektor artystyczny festiwalu:”Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy i to też jest piękne w tym wydarzeniu”.

Organizatorem Festiwalu słowa w piosence Frazy jest Biblioteka Raczyńskich, a mecenasem PKO Bank Polski. 

KUP BILETY