Piotr Rubik – Moja Historia

Zapowiedź / zaproszenie na koncerty w Krakowie i Białymstoku. BILETY

Kategorie

Aktualności Koncert Wydarzenia

Jacek Kochan Trio feat. Jerry Bergonzi Czwartek Jazzowy z Gwiazdą 2019.

Ormiańska / Śląski Jazz Club
ul. o. Jana Siemińskiego 22, Gliwice

W roku 2019 cykl Czwartek Jazzowy z Gwiazdą rozpocznie się w maju od koncertu dużego formatu. Będzie to jedyny na Śląsku koncert z udziałem Jerry’ego Bergonziego, jednego
z największych żyjących saksofonistów jazzowych, staiwanego obok Joe Lovano, Branforda Marsalisa czy Dava Liebmana.

Wszystko za sprawą projektu Jacka Kochana, muzyka niezwykłego, kompozytora, aranżera, perkusisty i … plastyka. Panowie, przy współpracy Piotra Lemańczyka popełnili swego czasu album „Three Point Shot”, który oodbił się szerokim echem w świecie jazzu zdobywając świetne recenzje m.in. w All About Jazz, The Guardian, All Music, Jazz Times. Był też nominowany do nagrody Fryderyka.

Kariera Bergonziego rozpoczęła się na dobre w roku 1972 od współpracy z Davem Brubeckiem. Po tym okresie Jerry Bergonzi nagrał serię płyt pod własnym nazwiskiem i dla własnego wydawnictwa, jak i dla wytwórni Red Records. Oprócz prowadzenia autorskich zespołów Bergonzi nie udzielał się jako sideman. Wraz z Michaelem Breckerem i Branfordem Marsalisem wystąpił na debiutanckiej płycie Joey’a Calderazzo wydanej przez Blue Note w 1990 r. Pod wrażeniem jego pełnych wyrazu i głębi improwizacji wytwórnia zaproponowała mu zarejestrowanie jego własnego materiału. Jest autorem sześciu książek dotyczących improwizacji, harmonii oraz teorii jazzu. 1991 rok przyniósł także pamiętny występ artysty z Milesem Davisem i Quincy Jonesem na festiwalu w Montreaux.

Jacek Kochan karierę artystyczną rozpoczął w latach 70-tych, związany był wówczas, z takimi zespołami jak Dżamble czy August Trio. W styczniu 1981r. wyjechał do USA i przez dwa lata mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zetknął się z Jaco Pastoriusem, Mike Clarkiem i Robie Gonzalezem. W połowie lat 80-tych zamieszkał w Kanadzie (Montreal i Toronto), która na długie lata stała się jego siedzibą. W Montrealu zrealizował też kilka większych projektów na chór i orkiestrę (Tudor Singers, Repercussion). W 1990 roku przeniósł się do Toronto, gdzie kontynuował działalność jako leader i sideman, biorąc udział w wielu projektach nagraniowych i koncertach z udziałem wielkich gwiazd światowego jazzu takich jak: John Abercrombie, Jerry Bergonzi, Pat Labarbera, Kenny Wheeler, Don Thompson, Mike Murley, Neil Swainson, Reggie Schwager, Lorne Lofsky, Bernie Senensky, John MacLeod, Dave Restivo i Brian Dickinson.

Jerry Bergonzi – saksofon tenorowy
Jacek Kochan – perkusja
Piotr Lemanczyk – kontrabas
Bilety: 25 zł przedsprzedaż / 35 zł w dniu koncertu