Kategorie

Aktualności

Ludwig van Beethoven FIDELIO – po raz pierwszy online

Jak co roku, jesień jest czasem teatralnych premier i kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie. W tym sezonie artystycznym wielkie premiery nie wykluczają nikogo. Moduł Bilety24 Transmisje Online pozwala uczestniczyć w wydarzeniach, zapewnia najwyższą jakość i umożliwia transmisję spektakli, gdzie tylko chcesz.

Połączenie internetowe, ekran, głośniki i komputer. Tyle potrzeba, aby w dowolnej przestrzeni stworzyć swoją salę teatralną, na której z własnej kanapy można obejrzeć wyjątkowe wydarzenie. Premiera FIDELIO Ludwiga van Beethovena będzie miała miejsce jednocześnie w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, jak i na największej estradzie świata – w internecie.

2020 ogłoszono Rokiem Beethovena, ale Fidelia wystawiamy także w 30. rocznicę zjednoczenia Niemiec, jednego z wydarzeń, które rozstrzygnęło politycznej osobowości współczesnej Europy.
Fidelio, choć jest jedyną operą Ludwiga van Beethovena, nie jest w jego kompozytorskim dorobku odosobnionym przykładem zaangażowania w walkę o równość społeczną. Reżyser spektaklu sięga po przykład rodzącej się dopiero „Solidarności” oraz innych ruchów, które już wówczas zapowiadał kształtowanie się nowego projektu Europ jako splotu państw wzajemnie zależnych od siebie i współpracujących w imię bardziej sprawiedliwego porządku społecznego. Ważnym wątkiem, poruszanym zarówno przez realizatorów, jak i samego Beethovena, jest kwestia miłości oraz poświęcenia dla drugiej osoby. Czy to dostatecznie stabilne podwalino nowego ładu?
Działalność artystyczna Opery Bałtyckiej skupia się na prezentowaniu dzieł, które na tle światowej kultury wyróżnia nie tylko przygotowanie muzyczne, ale i gra z ważnymi kontekstami społecznymi. Fidelio – historia oddanej żony, która z narażeniem własnego życia pragnie uratować ukochanego niesprawiedliwie wtrąconego do więzienia – zdecydowanie wpisuje się w nurt opery zaangażowanej.

STREAMING
Premiera opery Fidelio emitowana będzie w formule live streamingu. Dostęp będzie możliwy do wykupienia za pośrednictwem portalu Bilety24.

Pod tym linkiem w dniu premiery dostępna będzie transmisja https://live.bilety24.pl/ zaś dostęp do niej można zakupić klikając tutaj.

Bilety:
premiera 100-140 zł
live streaming premiery 25 zł
spektakl 60-100 zł
spektakle:
3 października 2020 – premiera
4, 24 i 25 października 2020
3 października 2020, 19:00

Opera Bałtycka w Gdańsku
Kierownictwo muzyczne: José Maria Florëncio
Reżyseria i inscenizacja: Michael Sturm
Scenografia i kostiumy: Katarzyna Zawistowska
OBSADA
Leonora – Katarzyna Wietrzny / Elena Aleksejewna Tchesnokova
Marcelina – Ewa Tracz / Ewa Majcherczyk
Florestan – Jacek Laszczkowski / Tomasz Kuk
Pizarro – Artur Janda / Leszek Skrla
Rocco – Bogdan Kurowski / Łukasz Konieczny
Jaquino – Maciej Gwizdała / Jan Żądło
Don Fernando – Piotr Lempa / Jakub Szmidt
Więźniowie – Piotr Nowacki, Witalij Wydra