Kategorie

Aktualności

MUSICA ROMANA motety i madrygały rzymskiego baroku

Polski Chór Kameralny we współpracy z Muzeum Gdańska zaprasza do Dworu Artusa na koncert muzyki rzymskiego baroku pt. „Musica Romana”. Będzie to muzyczna podróż  do niezwykłego świata madrygałów i motetów kompozytorów włoskich tzw. szkoły rzymskiej. Polskiemu Chórowi Kameralnemu towarzyszyć będą znakomici interpretatorzy muzyki dawnej, Witosława Frankowska na pozytywie organowym oraz Łukasz Macioszek na violone.  W programie znajdą się nieczęsto prezentowane motety i madrygały rzymskiego baroku tak znakomitych kompozytorów jak Gregorio Allegri, Giovanni Boschetto Boschetti,BonifacioGraziani,Domenico Massenzio czy Alessandro Stradella. Sylwetka szczególnie tego ostatniego twórcy jest niezwykle interesująca. Kompozytor ów porównywany bywa z Caravaggiem i rzeczywiście w burzliwych losach obu artystów odnaleźć można wiele wspólnego.

Odkrywanie nowych sfer włoskiej muzyki barokowej, wciąż niewystarczająco znanych, a pięknych
i ważnych, choćby przez wpływ na twórczość największych twórców epoki, z pewnością zaspokoi apetyty i oczekiwania publiczności.

W pierwszej części koncertu zabrzmią utwory sakralne – motety, w tym słynne Miserere Allegriego. W drugiej części usłyszycie Państwo madrygały, wielogłosowe utwory o tematyce świeckiej, poruszające przeważnie temat nieszczęśliwej, niespełnionej miłości. Wielokrotnie pojawia się motyw łez i płaczu (Ho visto al pianto mio Widziałem moje łzy, Piangete occhi dolenti – Płaczcie, oczy zbolałe), a potęga miłości porównywana jest do potęgi śmierci (Chi vi mira ben mio – Kto na Ciebie spojrzy, moja kochana, umiera). Bo jeśli umierać nagle, to tylko z miłości!

Idealnym dopełnieniem muzyki będzie doskonałe, pod względem scenerii i akustyki, wnętrze Dworu Artusa.

MUSICA ROMANA motety i madrygały rzymskiego baroku
24 czerwca 2022, godz. 19:00 
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44, Gdańsk

WYKONAWCY
Polski Chór Kameralny
Łukasz Macioszek violone
Witosława Frankowska pozytyw organowy
Jan Łukaszewski dyrygent
W programie
motety i madrygały włoskich kompozytorów rzymskiego baroku:
Gregorio Allegri, Orazio Benevoli, Giovanni Boschetto Boschetti,Bonifacio Graziani, Giovanni Girolamo Kapsberger,
Domenico Massenzio, Domenico Mazzocchi, Alessandro Stradella