Bilety24 Ale Kino

Kategorie

Dla dzieci

Jak zostać Alekiniakiem?

Uwaga! Uwaga! Właśnie wychodzą ze swoich norek. Nakładają na głowy ciepłe czapeczki i czegoś niecierpliwie wypatrują. Widać po oczach, że to Alekiniaki – specjalny gatunek miłośników filmu czekających na Ale Kino!

Wymyślił je i narysował Jan Kallwejt, autor plakatu 33. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!, który rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 6 grudnia. W tym czasie będzie można zobaczyć w Poznaniu ponad sto filmów z całego świata.

Zakup biletów na Festiwal przez internet zostanie nagrodzony niespodzianką. W czasie trwania festiwalu, w punktach informacyjnych, po okazaniu biletu elektronicznego na minimum 3 bilety będzie można odebrać festiwalowy worek. Organizator ma dla Was 200 worków festiwalowych.

Worki będą wydawane w punktach informacyjnych festiwalu (nie w kasach biletowych) aż do wyczerpania puli 200 szt na wszystkie miejsca. Transakcje związane ze sprzedażą przez internet biletów na festiwal obsługuje serwis Bilety24.

– Dostaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń: obejrzeliśmy 1726 filmów z 93 krajów (w tym 369 filmów pełnometrażowych i 1357 filmów krótkometrażowych). – mówi producent festiwalu Tatiana Kauczor.

 

Nie tylko filmy przyjadą z różnych stron globu, czekamy także na międzynarodowe jury złożone z dorosłych profesjonalistów, które nagrodzi najlepsze filmy Koziołkami. Dzieci i młodzież również przyznają na festiwalu swoje własne nagrody (Marcinki i Marciny) oraz swoim własnym głosem mówią o adresowanym do nich kinie, a festiwalowi goście (reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, producenci i krytycy filmowi) szczególnie uważnie się w ten głos wsłuchują.

 

Piesek w kratkę i góra lodowa

 

– Wśród naszych gości honorowych znajdą się w tym roku laureaci Platynowych Koziołków – twórcy, których cenimy, podziwiamy oraz po ludzku bardzo lubimy – mówi Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i szef festiwalu. A goście to nie byle jacy!

 

Nagrodę za całokształt twórczości otrzyma Zofia Ołdak – mama „Pieska w kratkę” – uroczego szczeniaczka, który – zupełnie jak dziecko pozostawione samo w domu – potrafi w oka mgnieniu stworzyć sobie własny, bogaty i żywy świat (i to bez komputera czy smartfonu).

 

Uhonorowany zostanie Jerzy Armata, który wie o kinie dla dzieci wszystko. Jest współautorem dwóch znakomitych publikacji „65 lat polskiej animacji dla dzieci” (wspólnie z Natalią Chojną) oraz „Polski film dla dzieci i młodzieży” (z Anną Wróblewską). Ta ostatnia nagrodzona została w tym roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni. – Książki i wypowiedzi Armaty są jak artyleria, która swymi salwami przygotowuje pole do natarcia dla odnowy polskiego kina młodego widza – mówi całkiem poważnie Moszkowicz.

 

Do tego grona dołączy także Paul Driessen, który nie tworzy wprawdzie dla dzieci, ale jego piękne animacje pełne są dziecięcej fantazji wyrażającej się sposobem opowiadania historii, specyficznym poczuciem humoru, a także charakterystyczną kreską. Przesłanie płynące z jego filmu „Chłopiec, który zobaczył górę lodową” uświadamia, że wielu katastrof można by uniknąć, gdybyśmy tylko zechcieli zawierzyć wrażliwości i wyobraźni dziecka.

 

Z piłką, Mikołajem i dreszczykiem

 

Poza konkursem czekają nas sekcje tematyczne: Ale Kino! Ale Historia (tu pełno filmów, w których polityka, wojna lub ideologia wkraczają w codzienne życie młodych bohaterów), Ale Kino! z piłką (gdzie wystawiana bywa na próbę wiara w czyste reguły gry), Mikołajowe Ale Kino! (bo przecież bilet do kina może być świetnym mikołajkowym prezentem dla całej rodziny), Ale Kino! z dreszczykiem (dla miłośników filmowych wrażeń podnoszących adrenalinę), Panorama Młodych i Panorama Dzieci (z nowymi filmami, które nie mogą wystartować w konkursie, ale ze wszech miar warte są obejrzenia), a wreszcie cykl przygotowywany z fundacją Ludzie dla Ludzi, Wielka przygoda z filmem oraz Forum Nauczycieli i Filmowców, impulsem którego jest w tym roku hasło „inna szkoła” (tu seanse filmowe staną się punktem wyjścia do dyskusji z pedagogami i twórcami o roli szkoły we współczesnym, zmieniającym się na naszych oczach świecie). Będą też wydarzenia specjalne.

 

Alekiniaki się nie starzeją

 

Przed ekranami w Multikinie, Nowego Kina Pałacowego w CK Zamek i na Scenie Wspólnej zasiądą ci, którzy ledwie uczą się chodzić i mówić, ci, którzy zawędrowali już do przedszkola, podstawówki, gimnazjum, liceum czy wreszcie na studia, ale także ci, którzy nigdy nie tracą głodu i odwagi poznawania świata i siebie w świecie – są po prostu młodzi duchem. Bo Ale Kino! to festiwal każdego młodego widza – niezależnie od tego, ile ten widz ma lat. Ważne, żeby był Alekiniakiem!

 

Zapraszamy!