Kategorie

Aktualności

1920 – Rok Wielkiego Zwycięstwa

Przy ul. Piotrkowskiej będzie można spotkać przewodników, którzy wprowadzą przechodniów w klimat roku 1920. W Pasażu Rubinsteina wystąpi Aleksander Dębicz, wykona m.in. improwizacje oparte na popularnych pieśniach legionowych. Radio Łódź przygotowuje audycję muzykologa Piotra Matwiejczuka „Muzyka w latach 20-tych”. Autor przybliży w niej utwory, jakich słuchano wtedy w Polsce.

15 sierpnia (sobota), w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej organizatorzy zapraszają do swoistej podróży w czasie. W dwóch punktach Łodzi: Piotrkowska 37 (Pomnik Lampiarza) i Piotrkowska 67, przewodnicy – performerzy w strojach z epoki wprowadzą przechodniów w klimat tamtych czasów. Nie zabraknie opowieści, anegdot, rozrywki i przede wszystkim historii o łódzkiej codzienności 1920 roku. Wspólnie będzie można odpowiedzieć na pytanie: jak Łódź funkcjonowała w roku, który okazał się przełomowy dla historii Polski i Europy? Od godz. 13.00 do 17.00 przewidziano dwanaście 10-minutowych odsłon (w każdym z dwóch punktów na trasie obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej) poświęconych różnym aspektom funkcjonowania miasta i zwyczajnego życia jego mieszkańców.

W ten sam dzień, o godz. 18.00 w Pasażu Rubinsteina będzie można wysłuchać koncertu z cyklu „Fortepiany Wolności”. Udział w koncercie jest bezpłatny. Wyśmienity pianista Aleksander Dębicz przywoła tym razem muzykę okresu międzywojennego, nawiązującą do niezwykłego ducha epoki. To zapewne za sprawą i tej atmosfery mógł dokonać się „Cud nad Wisłą”.

Nie powinno zabraknąć improwizacji opartych na popularnych pieśniach legionowych oraz na tematach „Litanii do Marii Panny” i „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego. Aleksander Dębicz jest świetnym kandydatem na XXI-wiecznego spadkobiercę Chopina i Szymanowskiego. Pianista i kompozytor zakochany tak samo w klasyce, w improwizacji oraz w hollywodzkich filmach. Zadanie Fortepiany Wolności jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Również 15 sierpnia, o godzinie 6:00 rano na antenie Radia Łódź będzie można wysłuchać godzinnej audycji autorstwa muzykologa Piotra Matwiejczuka „Muzyka w latach 20-tych”. Zostaną w niej przybliżone utwory, których słuchano w Polsce w roku 1920 oraz pieśni związane bezpośrednio z Bitwą Warszawską.

Punkty programu związane z obchodami setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej są dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.